Tarcisio Bertone
Vatikan je odlučio uvesti zakon i red u Hercegovinu te razriješiti dva pitanja koja razdiru tamošnju Crkvu: međugorska ukazanja i neposluh u župama koje bi fratri trebali predati dijecezanskim svećenicima.
Posao su preuzeli najviši službenici crkvene hijerarhije, državni tajnik Tarcisio Bertone, dosad vrlo nesklon ukazanjima na brdima u Bijakovićima, i kardinal Dominique Mamberti, tajnik za odnose sa državama.
Dominique Mamberti
Od dva složena slučaja, scenarij se može predvidjeti za Međugorje; nedavno je u Lourdesu održan mariološki kongres na kojem su teolozi raspravljali o mogućnosti “legalizacije” međugorskog kulta.
Prema neslužbenim informacijama, osnovat će se povjerenstvo koje će djelovati neovisno o fratrima koji skrbe za pastoral župe, ali i o mjesnoj biskupiji mostarsko-trebinjskoj.
‘Čudesne’ pojave
Prvi zadatak bio bi uzdizanje Međugorja na razinu svetišta, poput riječke Gospe Trsatske, splitske Gospe od Pojišana ili Marije Bistrice, pa će biti omogućena hodočašća iz cijeloga katoličkog svijeta. Dolazila su i dosad, ali bez preporuka mjesnih biskupa, a ustalio se i naziv svetišta Kraljice Mira.
- U Međugorju se moli, slavi Boga, posti, to mjesto živi duhovnim životom koji odgovara kriterijima Katoličke crkve. Stoga bi se moglo uzdići na razinu svetišta, ali mislim da se ukazanja neće tako skoro priznati – drži prof. dr. Adalbert Rebić, hrvatski teolog koji je sudjelovao na kongresu u Lourdesu.
Sveta Stolica vjerojatno neće priznati ukazanja sve dok “čudesne” pojave ne prestanu, a svakako će se uvažavati i stav biskupa Ratka Perića, koji je nesklon navodnim hercegovačkim fenomenima.
Razlog za vatikansku namjeru o konačnom rješenju hercegovačkih događanja možda je i početak razgovora o konkordatu BiH i Svete Stolice, ali i poziv papi Benediktu XVI. da posjeti Mostar.
Sesar: Nismo još ništa dobili
Provincijal dr. Ivan Sesar nije mogao ništa konkretno reći o formiranju komisije za Međugorje i proglašenju Međugorja svetištem, tek “Nismo dobili nikakvu službenu informaciju”.
Kronologija:
- Fenomen međugorskog ukazanja počinje 24. lipnja 1981. kad šestero djece iz Bijakovića tvrdi da im se ukazala Bogorodica;
- Brojnost i “zakazan” sat ukazanja navodi mostarskog biskupa Pavla Žanića na sumnju;
- BKJ 1991. donosi izjavu kako se ne može potvrditi nadnaravnost ukazanja i objava. Ova je izjava službeni stav Crkve do danas;
- Više crkvene vlasti iz župe Međugorje uklanjaju i kažnjavaju fra Jozu Zovka, fra Tomislava Vlašića i fra Slavka Barbarića zbog poticanja kulta koji se ne temelji na službenom stavu Crkve;
- Kardinal Bertone tvrdi da međugorska ukazanja nisu vjerodostojna
www.slobodnadalmacija.hr