Svjetska zdravstvena organizacija (SZO, engl. World Health Organization – WHO) uvrstila je ovaj dan među jedina četiri službena svjetska dana posvećena pojedinačnoj bolesti pa se on svake godine u svijetu i u Hrvatskoj obilježava brojnim događanjima i aktivnostima. Cilj mu je podignuti svijest javnosti, osoba pod povećanim rizikom te zdravstvenih djelatnika i ukazati na javnozdravstveni značaj virusnih hepatitisa, prvenstveno virusnih hepatitisa B i C, s njima povezane rizike i mjere zaštite, važnost prevencije, pravodobnog dijagnosticiranja, uključivanja u skrb i liječenja te iskazivanja podrške oboljelima.
Hepatitis je naziv za upalu jetre koja može biti uzrokovana različitim čimbenicima, uključujući virusnu infekciju, pretjeranu konzumaciju alkohola, reakciju imunološkog sustava tijela, nuspojave različitih lijekova i kemikalija, nakupljanje masti u jetri...
Ukoliko dođe do oštećenja jetre, jetra reagira upalom koja je dio procesa oporavka oštećenog tkiva. U jetri se tijekom obnavljanja odvija proces sličan stvaranju ožiljaka koji se naziva fibroza i koji može imati različito trajanje. Ako jetra ponavljano doživljava ozljede, nove stanice jetre ne mogu se dovoljno brzo regenerirati, a fibrozno tkivo ostaje kao ožiljak. Ukoliko se ne otkloni uzrok upale, s vremenom ožiljci i mali čvorovi zamjenjuju zdravo tkivo jetre i ometaju njezino normalno funkcioniranje. Ovi nepovratni ožiljci nazivaju se ciroza, i ukazuju na napredovalu fazu bolesti jetre. Ako se oštećivanje jetre nastavi, upala i fibroza šire se kroz jetru, mijenjajući joj strukturu i kapacitet njezinih stanica. To stanje poznato je pod nazivom kompenzirana ciroza. Ciroza povećava rizik pojave hepatocelularnog karcinoma (raka jetre) i može dovesti do zatajenja jetre. Ako se oštećivanje jetre nastavi, jetra nije više u mogućnosti dobro funkcionirati i počinje otkazivati što se naziva dekompenzirana ciroza. U ovoj fazi kemikalije i otpadne tvari nakupljaju se u tijelu uzrokujući žuticu (žuta boja kože i bjeloočnica), ascites (nakupina tekućine u trbuhu) i hepatičku encefalopatiju (zbunjenost i promijenjeno ponašanje). U završnoj fazi bolesti jetre nagomilane otpadne tvari mogu dovesti do otkazivanja više organa i smrti.
Virusni hepatitisi
Virusni hepatitisi su skupina zaraznih bolesti koje zahvaćaju jetreno tkivo, a uzrokuju ih virusi hepatitisa A, B, C, D i E, koji mogu prouzročiti akutno ili kronično oboljenje. Rasprostranjeni su po cijelom svijetu, uz različitu prevalenciju (postotak zaraženih), pri čemu tipovi A, B i C čine 95 % slučajeva.
Bitno je skrenuti pažnju na virusne hepatitise B i C, koji se prenose putem zaražene krvi i tjelesnih tekućina i često imaju blage ili čak nikakve simptome. No, prelaskom u neprepoznatu kroničnu bolest, kod dijela bolesnika mogu uzrokovati cirozu i rak jetre. Hepatitis B i C javljaju se svuda u svijetu, a prevalencija uvelike varira od jedne zemljopisne regije do druge, kao i između različitih skupina stanovništva unutar određenih regija.
Nacionalna kampanja Sve o hepatitisu
Internet i digitalna tehnologija dio su svakodnevnog života, posebice mladih, a trend uporabe pokazuje da je ovo doba tehnologije i edukacije u pokretu. Vodeći računa o specifičnostima virusnih hepatitisa, potrebi utjecaja na znanje i zdravlje opće populacije, ali i prepoznavanja rizične izloženosti hepatitisima B i C kao najtežim oblicima, izradom i implementacijom inovativne mobilne aplikacije Sve o hepatitisu i internetske platforme www.hepatitis.hr omogućili smo širok obuhvat građana pravovremenim i fleksibilnim pristupom informacijama s ciljem poboljšanja informiranosti i zaštite od infekcija virusima hepatitisa te očuvanja i unapređenja zdravlja, uključujući usmjerenost na populacije u većem riziku izloženosti hepatitisima B i C.
Aplikacija na pregledan i zanimljiv način pruža korisne informacije o jetri, vrstama hepatitisa, načinima prijenosa virusnih hepatitisa, rizicima, testiranju, liječenju i zaštiti. U središtu su hepatitis B i hepatitis C, a interaktivne funkcionalnosti su kalkulator rizika, postavljanje upita stručnjaku i podsjetnik liječenja, sukladno važećim znanstvenim i stručnim spoznajama.
Aplikaciju su izradili u suradnji Hrvatska udruga za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Dostupna je u GooglePlay i AppStore-u kao interaktivan, privlačan i učinkovit način edukacije građana i pružanja preporuka o testiranju osobama u većem riziku od zaraze. Svrha je povećanje razine znanja i svijesti, doprinos prevenciji virusnih hepatitisa, povećani obuhvat cijepljenjem i drugim oblicima zaštite, pravovremeno i uspješno liječenje, te u konačnici ostvarenje najboljih zdravstvenih ishoda za građane Republike Hrvatske, a i šire.