|
Sve je više građana koji na obrok odlaze u pučku kuhinju |
Foto: Marko Lukunić |
Svaki je deseti građanin Hrvatske siromašan, a još deset posto izloženo je riziku od siromaštva jer je njihova prosječna potrošnja manja od linije siromaštva uvećane za četvrtinu. Svaki stoti stanovnik suočen je s potpunom neimaštinom. Pokazalo je to posljednje istraživanje Svjetske banke.
Pola primanja – pomoć S druge strane, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa siromaštva u Hrvatskoj iznosi 16,3 posto.
Crta siromaštva u Hrvatskoj lani je iznosila 2195,72 kuna, odnosno 1849,64 kuna mjesečno po stanovniku. Najugroženije su skupne stanovnika nezaposleni, osobe starije od 65 godina bez ikakvih primanja, a dvostruko veći rizik od siromaštva pogađa i umirovljenike koji primaju mirovinu.
S većim rizicima siromaštva suočena su i mala kućanstva, s jednim ili dva člana, te velika kućanstva u kojima živi više od šest članova.
Nadalje, jedna četvrtina siromašnih živi bez tekuće vode u domovima, a njih osam posto bez zahoda. Isti postotak siromašnih nema ni telefon.
Više od polovice svojih primanja siromašni ostvaruju putem različitih socijalnih transfera, dok su im prihodi od rada relativno mali.
Karlovčani malo troše Niska stopa siromaštva je u zagrebačkoj regiji, na sjevernom Jadranu te u urbanim središtima južnog Jadrana, dok visoku stopu siromaštva bilježe ruralna središta i ruralna istočna regija. Visoku stopu siromaštva prati visoka nezaposlenost.
Najniži dohodak po stanovniku bilježi Virovitičko-podravska županija, najniži BDP Vukovarsko-srijemska, a najmanju potrošnju Karlovačka županija.
Uza žene, kojih je više nezaposlenih, a kada rade, rade za manju plaću, u nepovoljnom su položaju i mladi: u dobi od 15 do 25 godina njih manje od četvrtine ima posao, a stopa nezaposlenosti u toj skupini tri je puta veća od nezaposlenih građana u dobi od 25 do 50 godina.
Istodobno, socijalne pomoći, koji su najbolji ciljani program u Hrvatskoj, ne dolaze do velike većine od petine stanovnika koji se smatraju siromašnima: njih samo 13 posto prima socijalnu pomoć.
Unatoč svemu tome, stope siromaštva u Hrvatskoj najniže su među zemljama članicama Svjetske banke u Europi. | |