Odigraj "Tarot DA/NE"

Kalendar događanja

Član istankovic

Upisao:

istankovic

OBJAVLJENO:

PROČITANO

691

PUTA

OD 14.01.2018.

‘Svaka žena mora imati pravo na dijete’

‘Svaka žena mora imati pravo na dijete’
U strahu od Crkve Vlada već pet godina u ladicama drži novi Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji
Piše: Snježana Pavić
Foto: Davor Pongračić/CROPIX
ZAGREB - Svaka žena mora imati pravo na rađanje djeteta, imala partnera ili ne, stav je oporbe i ženskih udruga koje kritiziraju izjavu Andrije Hebranga da se ženama bez partnera ne bi smjela omogućiti umjetna oplodnja. 

Stigmatiziranje djece


Šef kluba zastupnika HDZ-a u subotu je za Radio 101 izjavio da se ženama bez partnera ne bi smjelo omogućiti medicinski potpomognuta oplodnja jer bi na taj način dijete u startu bilo uskraćeno za jednog roditelja.

Hebrang: Umjetna oplodnja nije za žene bez muža

- Izjava Andrije Hebranga je vrlo opasna jer stigmatizira djecu u jednoroditeljskim zajednicama. Dijete je dijete, roditeljska ljubav je neupitna živjelo to dijete s jednim ili oba roditelja - kritizirao je Igor Dragovan, saborski zastupnik SDP-a.

više iz
rubrike
VIJESTI
Hebrangovu izjavu osudili su i u udruzi Roda - Roditelji u akciji. Ta je udruga pokrenula peticiju za donošenje novog Zakona o medicinski potpomognutnoj oplodnji zbog brojnih problema koje stvara nedorečenost starog zakona donesenog još 1978. godine.

- Radi se o reproduktivnim pravima građana koji se ni sa čim ne smiju ograničavati, osim zdravstvenim razlozima. Pogotovo ne diskriminacijskim razlogom kao što je bračni ili izvanbračni status - ističe Karmen Rivoseki-Simić, pravnica udruge Roda. Time se krši Zakon o ravnopravnosti spolova, kojim se zabranjuje diskriminacija “na osnovi bračnog ili obiteljskog statusa i spolne orijentacije”.

SDP-ovac Dragovan Hebrangovu izjavu ocjenjuje kao probno puštanje balona i ispitivanje reakcije dijela javnosti koja je bitna HDZ-u, a to su crkveni krugovi koji se suprotstavljaju medicinski potpomognutoj oplodnji.

SDP je bio konzervativniji

- Valjda bi trebalo biti puno važnije što misle građani Hrvatske, a istraživanja su pokazala da je dvije trećine građana za medicinski potpomognutu oplodnju, bez obzira na to kojoj političkoj opciji pripadali - kaže Dragovan. Hebrangova izjava je vjerojatno bila upućena Crkvi, jer se predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a založio za donošenje zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji.

Kosor: potpredsjednica Vlade RH

Jadranka Kosor, potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, kaže da nam tek predstoji vrlo široka rasprava o tome zakonu koji regulira vrlo osjetljiva pitanja. Nije se htjela izjasniti slaže li se s Hebrangom, ponavljajući tek da i taj zakon mora biti usklađen sa Obiteljskim zakonom i onim o ravnopravnosti spolova.



- Crkva se protivi ovakvoj vrsti oplodnje, no pravo na roditeljstvo je najvažnije - poručio je Hebrang. 

Upravo je Andrija Hebrang bio ministar zdravstva kad je to ministarstvo 2004. izradilo prijedlog Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji. - To je bio odličan tekst, napravljen u suradnji sa stručnjacima i civilnim udrugama. Vlada ga je usvojila krajem rujna 2004., no povučen je u roku od 48 sati kad je izazvao reakciju Crkve - kaže Karmen Rivoseki-Simić. Nacrt tog zakona dopuštao je umjetnu oplodnju i ženama bez partnera, ako su se ranije liječile od neplodnosti. To je omogućeno u više europskih zemalja, Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Ukrajini, a u zemljama kao što su Nizozemska i Švedska u praksi se primjenjuje premda su na snazi stari zakoni.

U strahu od reakcija Crkve, Vlada već pet godina u ladicama drži taj zakon, oko kojeg nema suglasnosti ni u HDZ-u ni u drugim političkim strankama. Čak ni u SDP-u: dok Igor Dragovan ističe da je njegov stav da svaka žena mora imati pravo na pomoć ako ne može prirodnim putem zatrudnjeti, njegova stranka je lani predložila konzervativniju varijantu zakona. SDP je predlagao da se omogući potpomognuta oplodnja samo ženama s partnerom, no Sabor je u studenome i to odbio.

Gdje je novi zakon?


Dragovan, koji je osobno promovirao taj zakon, objašnjava da nisu htjeli da bude previše liberalan kako bi uspio dobiti saborsku većinu. - Najvažnije je da dobijemo novi zakon, jer su štete ogromne. Velik grad poput Splita lani nije imao ni jednu medicinski potpomognutu oplodnju. Prije se samo u jednoj bolnici radilo dvostruko više takvih postupaka nego sada u čitavoj Hrvatskoj, a neplodnost raste - kaže Dragovan.

Kad će prijekopotreban zakon biti donesen, ne zna se. Udruga Roda je prije mjesec dana tražila očitovanje Ministarstva zdravstva što se događa s njim. - Odgovorili su nam da je u fazi izrada stručnih podloga, što je smiješno jer već četiri i pol godine imaju spreman odličan zakon. Tražili smo da nas uključe u rad na zakonu, no odgovora nema - kažu u Rodi.


Žena ne smije biti diskriminirana

Bez obzira na svoj bračni ili izvanbračni status, žena ne smije biti diskriminirana, jer je to suprotno svim načelima ljudskih prava, ističe Bojana Genov, koordinatorica Ženske mreže Hrvatske. Hebrangova izjava je licemjerna, ocjenjuje Bojana Genov: država zna da brojne žene odgajaju djecu bez pomoći partnera, a ništa ne čini da im pomogne da ostvare zakonsko pravo djeteta na alimentaciju.


Što bi trebalo regulirati novim zakonom?

1 Medicinski potpomognutu oplodnju doniranim spermijima ili jajnim stanicama, što je sada u nas zabranjeno

2 Dobnu granicu do koje će se ženi dopustiti potpomognuta oplodnja: vjerojatno do 44. godine

3 Broj pokušaja potpomognute oplodnje na trošak zdravstvenog osiguranja: predlažu se tri poku-šaja za žene do 38 godina

4 Osnivanje registra donora i parova koji su dobili djecu potpomognutom oplodnjom

5 Ograničenje mogućnosti doniranja sperme ili jajne stanice: prijedlog je da jedan donor ili donorica mogu pomoći samo jednom paru

6 Reguliranje broja zametaka koji se vraćaju u maternicu: vjerojatno između tri i jedan, ovisno o starosti majke

7 Postupanje s neiskorištenim zamecima kako bi se spriječila njihova zloupotreba

8 Reguliranje surogat-majčinstva: dosadašnji prijedlozi nisu to predviđali, iako bi i žene koje zbog zdravstvenih razloga ne mogu rađati trebale imati pravo na reprodukciju

9 Pravo na potpomognutu oplodnju svakoj ženi ili samo onoj u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici

 

www.jutarnji.hr

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

BRZI CHAT

  • Član bglavacbglavac

    Dobro jutro dragi magicusi, želim vam lijep i radostan dan. Neka vas svako zlo zaobiđe i neka vas prati samo sreća i ljubav. Lp

    12.12.2024. 06:42h
  • Član bglavacbglavac

    Dragim mališanima želim puno darova u čizmicama!

    06.12.2024. 08:39h
  • Član bglavacbglavac

    Lijep pozdrav Edin. Drago mi je da si svratio .

    30.11.2024. 18:08h
  • Član edin.kecanovicedin.kecanovic

    Hvala Bglavac, također.

    30.11.2024. 15:30h
  • Član bglavacbglavac

    Dragi magicusi, želim vam lijep i sretan vikend. Lp

    30.11.2024. 07:56h
  • Član bglavacbglavac

    dragi magicusi, danas je Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Učinimo sve da ih zaštitimo i nasilje već jednom prestane. Lp

    25.11.2024. 08:13h
  • Član bglavacbglavac

    Danas je Međunarodni dan tolerancije, pa poradimo malo na tome. Lp

    16.11.2024. 03:29h
Cijeli Chat

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info