STIŽE ZAMJENA ZA JMBG
Vrijeme je za OIB
OIB je stalna identifikacijska oznaka svake osobe, koju državne institucije koriste u službenim evidencijama u svakodnevnom radu i pri razmjeni podataka • Zamijenit će dosadašnji jedinstveni matični broj građana i tvrtki, s tim da će se u prvoj godini primjene paralelno voditi s JMBG-om, a od 1. siječnja 2010. ostat će samo OIB
Pripremila Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Zašto se uvodi i tko će u njega imati uvid?
OIB će se dodjeljivati i na temelju informatičke razmjene podataka među institucijama koje upisuju osobu i Porezne uprave te neće biti potrebno osobno dolaziti u Poreznu upravu, a pretpostavka za ispravnu dostavu potvrde o osobnom identifikacijskom broju je točna adresa prebivališta, odnosno sjedišta, koja se vodi u nadležnim registrima. Valja istaknuti i da će OIB zamijeniti dosadašnji jedinstveni matični broj građana i tvrtki, s tim da će se u prvoj godini primjene paralelno voditi i OIB i JMBG, a od 1. siječnja 2010. ostat će samo OIB.
Više je razloga za uvođenje OIB-a, navode u Ministarstvu financija. Prvenstveno, OIB je i jedna od sustavnih mjera za borbu protiv korupcije i kriminala te suzbijanja sive ekonomije. Taj će identifikator omogućiti i bolji nadzor nad imovinom građana i pravnih osoba, nad prilivom i tijekom novca, a služit će i za oporezivanje te korištenje socijalnih i mirovinskih prava.
S druge strane, građanima će omogućiti brže i lakše ostvarivanje svojih prava te da bez gubljenja vremena za prikupljanje razne dokumentacije realiziraju, primjerice, pravo na dječji doplatak ili invalidninu jer će se isti podaci automatski razmjenjivati između službenih evidencija.
U javnosti su se mogle čuti dileme vezane uz mogućnost zlouporabe OIB-a, a bilo je, navodno, i konkretnih sumnji da bi se nečiji OIB mogao upotrijebiti u tuđe svrhe. Međutim, kako nam je rečeno u Poreznoj upravi, a više puta ih je demantirao i sam resorni ministar, takve su mogućnosti u cijelosti isključene.
Nema potrebe za mijenjanjem osobnih dokumenata
Također, uvođenjem OIB-a Hrvatska se pridružuje ostalim članicama Europske unije koje ga koriste i time udovoljava dvama njenim temeljnim uvjetima - vodi računa o zaštiti privatnosti osobe i zadovoljava zahtjeve Europske unije za potrebe međunarodne razmjene podataka jer ima manje od dvanaest znamenaka.
Uvid u osobni identifikacijski broj imat će sva nadležna tijela i pravne osobe s javnim ovlastima koje vode službene evidencije o osobama i imovini, odnosno samo ovlaštene osobe i institucije koje će moći ostvariti uvid samo u one podatke za koje su ovlašteni. Sam središnji registar bit će na jednom mjestu za točno određene službenike Porezne uprave uz maksimalnu zaštitu svih upisanih podataka.
Nema bojazni od zloupotreba OIB-a |
Kako doznajemo od pročelnika pazinske Porezne uprave, Elvisa Drandića, bojazan od moguće zloupotrebe OIB-a je neutemeljena.
- Osobni identifikacijski broj, čijih je deset prvih brojeva nasumice odabrano, koristi se isključivo za prepoznavanje ljudi i olakšavanje rada službi, odnosno radi boljeg pregleda nad imovinom građana i pravnih osoba te nad prilivom i tijekom novca. Strah da će vam netko »ukrasti« broj i na temelju njega »posuditi« novac neutemeljen je jer on s tim brojem ne može apsolutno ništa. Naime, dok se OIB ne nađe na službenim dokumentima, dakle u ovom prijelaznom razdoblju, novac u banci moći će se, kao uostalom i dosad, podići jedino uz osobnu iskaznicu i uz iskaznicu s brojem tekućeg računa, dok će u budućnosti uz njega stajati i fotografija vlasnika, pojašnjava Drandić.