Odluka o uvođenju vinjeta, za naše susjede, došla je u pravom trenutku. Na samom početku turističke sezone. Ipak onima koji planiraju putovati prema obali Jadranskog mora, ovakva odluka ni malo ne veseli. Tako auto klubovi u Austriji i Njemačkoj zahtijevaju da u ovom sistemu intervenira i Europska unija.
Kažu kako na ovakav način Slovenija krši jedno od temeljnih prava trgovanja oko 490 milijuna ljudi, a to je njihovo pravo na slobodno kretanje.
U članku objavljenom na ekonomskom portalu Bloomberg, navodi se, kako je, prema podacima slovenskog državnog zavoda za statistiku, samo prošlog srpnja kroz Sloveniju, koja broji oko 2 milijuna stanovnika, prošlo oko 2,2 milijuna stranih putnika.
Jedan od glavnih argumenta slovenske strane je kako je novi sistem dizajniran da bi se ublažila prenatrpanost prometnica i zagađenje, a lokalni stanovnici i oni koji učestalo tim pravcima prolaze, uspjeli bi i uštedjeti.
- U usporedbi s ostalim trošarinama u regiji, naš je sistem prilično pošten, a Eurospka komisija nema prigovora na naš plan, rekao je slovenski ministra prometa Radovan Žerjav.
Europska komisija zatražila je pak detaljne informacije o ovom sistemu, kako bi mogla odlučiti da li je unutar EU mjerila, rekla je Marja Quillinan, glasnogovornica Europske komisije.
Podsjećamo vinjeta za 6 mjeseci stajati će vas 35 eura, a za cijelu godinu 55 eura za osobna vozila.
Kada je Austrija 1996. godine pokušala uvesti sličan sistem vinjeta, bez provizije za kratko, EK prisilila ju je da od toga odustane, pa su sada uvedene kratkoročne karte u trajanju od deset dana koje se naplaćuju 7, 70 eura. Ove kratkoročne vinjete koriste i Češka, Slovačka i Mađarska.