Država ne može bankrotirati, kaže ekonomist Dragan Kovačević (HNS), koji je u Argentini tri mjeseca proučavao ekonomski slom te zemlje. Argentina se prije sloma 2001. godine u inozemstvu zadužila 132 milijarde dolara. U zemlju se uvozilo znatno više robe i usluga nego što se iz nje izvozilo. Padom deviznih rezervi u bankama na samo 1,7 milijardi dolara i općom nelikvidnošću država je došla do točke na kojoj više nije mogla otplaćivati vanjski dug. Argentinu su počeli potresati krvavi sukobi s desecima mrtvih, vlade su padale jedna za drugom, ali ta je zemlja ipak pronašla izlaz.
- U Argentinu su došli predstavnici MMF-a i Svjetske banke. Države ne proglašavaju stečaj i nema naplate iz hipoteke, nego te institucije pomažu vladi da redizajnira ukupnu ekonomsku politiku i da je dovede u prihvatljive okvire - kaže Kovačević. Dakle, od nekoga se uzima da bi se vratio dug.
- Bankrot nije moguć, ali nije izvjestan ni argentinski scenarij - kaže dr. Mladen Vedriš.
- Naš bankarski sektor je izdržao udar krize i sad nam slijedi konsolidacija javnih financija, vjerojatno po modelu Mađarske ili Baltika, a nikako južnoamerički model - kaže Vedriš.
'OVA KRIZA NAM NUDI NOVU ŠANSU'
Ako Vlada povuče vjerodostojne poteze i započne privredni razvoj, to je šansa, kaže M. Vedriš. Nikome u svijetu, ni MMF-u ni Svjetskoj banci, nije u interesu naš kolaps, nego možemo računati na pomoć.
08.07.2009.