SDP-ovac Ranko Ostojić izjavio je kako do kraja tjedna planira sastaviti i, složi li se s tim Klub zastupnika SDP-a, u saborsku proceduru uputiti interpelaciju kojom će tražiti saborsku raspravu o postupanju ministra zdravstva Darka Milinovića u slučaju prisilne hospitalizacije Mirjane Pukanić.
Ostojić je u telefonskoj izjavi saborskim izvjestiteljima rekao da ga je njegov saborski Klub ovlastio da sastavi interpelaciju, te da je za taj potez dobio i potporu stranačkog vodstva.
Dobije li potporu svoga Kluba, Ostojić će interpelaciju do kraja tjedna uputiti u saborsku proceduru, a njom, kaže, neće izrijekom tražiti Milinovićevu smjenu (glasanje o povjerenju), no ostavlja mogućnost da iz rasprave proizađe i takav zahtjev.
Ostojić, naime, očekuje da će saborska rasprava pokazati da je odgovornost za nezakonito postupanje prema Mirjani Pukanić nije samo na ministru Milinovića, jer je, smatra, zakazao i sustav zdravstva i socijalne skrbi i sustav policije.
Potpredsjednica Kluba SDP-a Milanka Opačić novinarima je potvrdila da se u ponedjeljak na sjednici Kluba raspravljalo o mogućnosti pokretanja interpelacije o postupanju Milinovića, koji je, kaže, svoju nesposobnost pokazao i time da je jedan dan govorio da čita sudsku odluku, a drugi dan da je čitao inspekcijski nalaz.
"Povjerenstvo za stručna pitanja Hrvatske liječničke komore odlučilo je zatražiti očitovanja svih liječnika uključenih u slučaj prisilne hospitalizacije Mirjane Pukanić kako bi utvrdilo je li bilo stručnih pogrešaka i ima li osnova za pokretanje disciplinskog postupka", izjavio je Hini predsjednik HLK-a dr. Hrvoje Minigo.
Povjerenstvo je zatražilo očitovanje liječnice obiteljske medicine Jasne Lulić, koja je napisala uputnicu za hospitalizaciju Mirjane Pukanić a da je nije pregledala, liječnice Hitne medicinske pomoći Dunje Tomljenović, jer pacijentica nije hospitalizirana u najbližoj bolnici, te od liječnika iz Psihijatrijske bolnice Vrapče, gdje je prisilno odvedena.
Liječnici se moraju očitovati u roku dva tjedna, a nakon toga će Povjerenstvo donijeti stručno mišljenje s kojim će upoznati Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi.
"Ako se dokaže da se radilo o stručnoj pogrešci, Ministarstvo ili Komora mogu pokrenuti disciplinski postupak protiv onih koji su se ogriješili o pravila struke", rekao je Minigo.
U tom slučaju pokreće se proces pred Sudom komore koji određuje neku od kaznenih mjera – ukor, javni ukor, novčanu kaznu, privremeno oduzimanje ili trajno oduzimanje licence.