Zbog načina obračuna pad BDP-a iznosi 6,7 posto, međutim realno taj pad doseže i više od 10 posto, tvrdi Jurčić. |
Veliko zaduženje, koje Hrvatska ne zna kako vratiti, velika potrošnja koju treba smanjiti i proizvodnja koju treba dizati, sve su to, prema Jurčiću, značajni problemi koje pod hitno treba rješavati, a za koje nema niti političke hrabrosti, a ni volje. Kada bi se taj politički dio promijenio, za Hrvatsku bi, kaže, bilo spasa.
'Sve ekonomske analize pokazuju da nas turizam nikada nije spašavao, pa neće ni ove godine. Ni u prošloj godini, koja je bila turistički dobra, Hrvatska nakon sezone nije bila u plusu nego opet u minusu. S obzirom na sve to, ni ove godine nam turizam neće pomoći', izjavio je za Net.hr Jurčić. |
Spasiti nas, prema Jurčićevom mišljenju, neće niti MMF, koji ostaje kao posljednja opcija.
"MMF bi od nas u ovom trenutku tražio smanjenje potrošnje – plaća, mirovina, zdravstvenih usluga... Stoga smatram da prije no što im se obratimo, trebamo napraviti strategiju kojom ćemo dati odgovore na pitanje kako povećati domaću proizvodnju. Time bismo riješili sami sebe, a od njih bismo mogli zatražiti da nam zaduženja stave na stand by", Jurčićevo je mišljenje.
U ovom trenutku jedini scenarij koji on vidi je kašnjenje plaća koje idu iz državnog proračuna, potom otkazi u državnoj upravi ili smanjenje plaća za još 10 posto, potom nemogućnost subvencioniranja i izlazak ljudi na ulice te početkom godine rezanje mirovina. Sve u svemu, Jurčić zaključuje: "Ako danas ne posiješ, sutra nećeš žeti."
Stojić: Država se morati opet zadužiti
Hrvoje Stojić, glavni analitičar Hypo-Alpe Adria banke, kaže da će Sanaderova ostavka usporiti proces donošenja rebalansa, a on je potreban što prije.
Osim što će negativno djelovati na timing, moguće je da rebalans bude neozbiljan, odnosno da bude manji od potrebnog, što će povećati rizike da Hrvatska zatraži pomoć od MMF-a.
Rebalans proračuna treba tražiti u rezanju rashoda, tim više što poduzetnički sektor to već čini, pa bi bilo logično da to uradi i država, kaže Stojić. Punjenje blagajne podizanjem stope PDV-a i uvođenjem trošarina, kao što neki predlažu, nije rješenje, upozorava, jer fiskalna politika dodatno ne bi smjela udarati na poduzetnike, koji je već ionako opterećeni velikim davanjima. Nova bi opterećenja također usporila potencijalnu stopu rasta koja će, kada se izađe iz krize, iznositi svega 1 do 2 posto. Prije krize, podsjeća Stojić, bila je od 4 do 4,5 posto godišnje.
Stojić smatra da će se država morati opet zadužiti, a s obzirom da je to učinila nedavno i na situaciju na inozemnom tržištu kapitala, pitanje hoće li u tome uspjeti.
02.07.2009.