Već mjesecima pijem ekstrakt guarana u tabletama jer imam lošu cirkulaciju. Ništa mi ne pomaže, a tablete su veoma skupe. U čemu je stvar? Što da radim?
To su neka od sve učestalijih pitanja građana, kojima su posljednjih godinu dana bombardirani stručnjaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) u Rockefellerovoj 7. O tome su odmah obavijestili Ministarstvo zdravstva koje je odlučilo financirati poseban monitoring odnosno ispitivanje tvari u raznim dodacima prehrani, začinima i pićima, otkriva Jutarnji list.
Konkretno, riječ je o tabletama i energetskim napicima od ginka i guarane, dječjoj hrani, keksima, džemovima, čajevima, začinima poput cimeta i kadulje te proizvodima koji sadrže pelin. Inspekcija je krajem kolovoza i početkom rujna prikupila desetke uzoraka iz Zagreba, Dubrovnika, Zadra, Bjelovara, Splita, Šibenika, Osijeka i Varaždina. Otkriće je bilo šokantno.
U nekim, inače dosta skupim prehrambenim dodacima, kao što su tablete ginka i energetski napici od guarane, koje farmaceuti preporučuju osobama s određenim zdravstvenim smetnjama, uopće nije bilo biološki aktivnih tvari odnosno sastojaka koji su navedeni na deklaracijama.
Umjesto njih laboratorijskim su analizama otkriveni mnogo jeftiniji i neučinkoviti sastojci. Još šokantniji bili su rezultati ispitivanja raznih vrsta dječje hrane u pahuljicama, keksa i gorkih alkoholnih pića od pelina. U tim je proizvodima količina kancerogenih i halucinogenih tvari te tvari koje su štetne za srce ili izazivaju snažna krvarenja bila dvostruko veća od propisanih ili na samoj granici!
Laboranti Službe za zdravstvenu ekologiju u HZJZ-u potvrdili su da se radi o velikoj prevari potrošača. Upozorili su da u nekim slučajevima ti prehrambeni proizvodi mogu imati i kobne posljedice po zdravlje ljudi, no dosad nije dokazano da se nekome pogoršalo zdravstveno stanje zato što je konzumirao navedene proizvode. Još nije poznato kada će se i koji proizvodi povući s polica trgovina i ljekarni, jer kompletna analiza svih uzoraka nije gotova.
Stručnjake je posebno zabrinulo otkriće da razna 'pahuljasta' hrana koju najčešće jedu djeca, keksi, džemovi i čajevi sadrže preveliku količinu kancerogenog kumarina, što je jedan od sastojaka cimeta.
Postoji cejlonski i kineski cimet. Pravi cimet je cejlonski, on je mnogo skuplji i sadrži jedan posto opasnog kumarina. No proizvođači su radi uštede upotrebljavali jeftiniji kineski cimet, s osam posto kumarina koji je kancerogen i štetno djeluje na srce. Najveći je problem to što tu hranu najviše jedu djeca.
Tablete i energetski napici od ginka i guarane pokazali su se kao najveći lažnjaci. Od 14 uzoraka, sedam ih nije bilo ispravno. U slučaju ginka nije stvar u tome da su ti proizvodi opasni po zdravlje, nego je jednostavno riječ o prevari potrošača.
'Sjećate li se onog slučaja kada je dokazano da je deterdžent koji mi uvozimo lošije kvalitete od onoga na tržištu Europske unije? Tako je i s hranom. Lošija je nego na tržištu EU. Zato se postavlja pitanje treba li vjerovati brandu. Ja mislim da je čak bolje vjerovati malim proizvođačima. Neki brandovi stvarno nemaju morala, nego im je na umu samo zarada. U jednom slučaju mjerili smo energetsku vrijednost jedne vrste dječje hrane. Odstupanje od pripisanih vrijednosti iznosilo je 20 posto. Međutim, kod mesa, mlijeka i mnogo gotovih jela bilo je i do 30 posto odstupanja od energetske vrijednosti koja je napisana na deklaraciji. Zbog ove krize bit će još gore', kazao je magistar Marijan Katalenić, voditelj Ureda za aditive i predmete opće uporabe u HZJZ-u.
www.tportal.hr