Vlada se odlučila za borbu protiv pušenja te će Hrvatskom saboru predložiti Zakon kojim će u potpunosti zabraniti pušenje u javnim prostorima, izjavio je danas novinarima ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović.
To znači zabranu pušenja u svim odgojnim, obrazovnim, zdravstvenim i socijalnim ustanovama te u radnim prostorima. U kafićima će pušenje biti dozvoljeno samo na otvorenim terasama, a u restoranima će se morati osigurati posebna prostorija za pušenje, no u njoj neće biti moguće naručiti hranu ili piće.
"U Hrvatskoj je 32 posto pušača i 68 posto nepušača pa zabranom pušenja želimo zaštititi one koji ne puše, te utjecati na promjenu ponašanja u pušača", izjavio je Milinović. Pritom je naveo podatak da konobar u kafiću u osam sati radnog vremena pasivno popuši 36 cigareta.
Od posljedica pušenja u Hrvatskoj godišnje umre 10.000 ljudi, 3000 umre zbog pasivnog pušenja, a troškovi liječenja bolesti koje su posljedica izravnog ili neizravnog utjecaja duhanskog dima godišnje dosižu tri milijarde kuna.
Vladin prijedlog podržalo je Predsjedništvo HDZ-a i koalicijski partneri pa ministar očekuje da će zakon biti usvojen na jesenskom zasjedanju Hrvatskog sabora, a stupiti na snagu šest mjeseci od donošenja.
Milinović očekuje da će to biti u ožujku ili travnju iduće godine no taj rok, potreban za prilagodbu, neće vrijediti za odgojne, obrazovne i zdravstvene ustanove u kojima će zabrana nastupiti osam dana od donošenja zakona. Od toga će biti izuzete samo psihijatrijske ustanove a pušenje će, primjerice, biti zabranjeno i na dječjim igralištima.
Poslodavcima je, ističe Milinović, ostavljena mogućnost da za pušače odrede posebnu prostoriju, odvojenu od nepušača.
Za nepridržavanje zakona kazne će iznositi za pojedinca 1000 kuna a za privatnike i poslodavce, ako ne budu upozoravali na zabranu ili obavještavali nadležne o kršenju zakona, od 10.000 do 20.000 kuna.
Za kontrolu će biti zadužene sanitarna, zdravstvena i prosvjetna inspekcija, inspektori rada i Državni inspektorat, rekao je Milinović.
Zakon također predviđa zabranu svakog direktnog i indirektnog oglašavanja cigareta, proizvoda koji potiču potrošnju cigareta te događaja koji mogu sponzorirati potrošnju cigareta.
Prijedlog zakona u skladu je s Konvencijom o nadzoru nad duhanom, koju je Hrvatska potpisala i koja stupa na snagu 12. listopada, sukladan je Europskim smjernicama i jedno je od mjerila za zatvaranje poglavlja 28. u pregovorima o pristupanju EU.
Upisao:
OBJAVLJENO:
PROČITANO
603
OD 14.01.2018.PUTA