Kroz gužvu po knjigu za 8 kuna
Piše: Adriana Piteša
Meandar je tako za Interliber izdao novu knjigu Anke Žagar “Stvarnice, nemirna površina”, dok je Fraktura pokrenula novu biblioteku poezije Fraktali koju uređuje Delimir Rešicki. U prvom kolu objavljene su zbirke Tomice Bajsića “Pobuna obješenih”, Igora Štiksa “Povijest poplave” i Zvonka Karanovića “Tamna magistrala”.
Gužva na Interliberu vlada od samog otvaranja, pogotovo u petom paviljonu, što i ne iznenađuje ako se imaju na umu popusti koji se kreću od 20 posto za nova izdanja te do 70 posto za starija izdanja.Kod Disputa je prošlogodišnji hit-naslov “LTI - Bilježnicu filologa”
Jeftine knjige
G. Gazdanov: Večer kod Claire - 20 kuna
D. Lodge: Razmjena - 30 kuna
J. S. Foer: Sve je rasvijetljeno - 30 kuna
M. Atwood: Penelopeja - 30 kuna
N. Mailer: Goli i mrtvi - 65 kuna
Naslov knjige autorova je parodijska dosjetka na račun pošasti svakojakih kratica u nacističkom razdoblju, a jezik Trećeg Reicha glavna je tema svjedočanstva o zlodjelima Hitlerova nacističkog režima od njegove uspostave 1933. pa sve do kraha 1945. godine.
“Striptiz kultura - Seks, mediji i demokratizacija žudnje” Briana McNaira kod Jesenskog i Turka snižena je na 100 kuna, dok je Golden marketing “Riječi i stvari” M. Foucaulta,objavljen 2002. godine, sa 320 spušten na 100 kuna.
Zanimljivost kod Naklade Ljevak, gdje reklamiraju knjige od osam kuna, jest još i obvezna literatura za studij književnosti “Europska književnost i latinsko srednjovjekovlje” Ernsta R. Curtiusa koja se prodaje za 37,5 kuna.Snižene su i preskupe knjige iz “Vrhova svjetske književnosti” te tako cijena romana “Goli i mrtvi” Normana Mailera kod Alfe ovih pet dana iznosi 65 kuna.
Cijene knjiga iz Disputove edicije “Na tragu klasika” kreću se od 20 do 50 kuna, slične su i kod Vuković&Runjić za primjerice Mutisa, Lodgea, Foera, Atwood dok se kod Frakture može nabaviti “Posjet kraljeva liječnika” Pera Olova Enquista za 70 kuna.
I tako bismo mogli unedogled. Ako vam ne smeta gužva, isplati se otići.
Izdanja EPH/Libera i Jutarnjeg na Sajmu Na štandu Jutarnjeg lista i EPH/Libera posebno se predstavljaju novi izdavački projekti Dječje biblioteke, Publicistike i Arhitekture, koje kao glavni urednici potpisuju Ninoslav Pavić i Slavko Goldstein. Sedam dječjih knjiga, “Mala šegrtica” (K. Cushman), “Kotač na školi” (M. De Jong), “Nepobjediva jedanaestorka” (E. Bass), “Vještice” (R. Dahl), “Djeca željeznice” (E. Nesbith) i “Božićna zagonetka” (J. Gaarder), su 79 kuna, monografije o Gaudiju, Wrightu, van der Roheu i Corbisieru nude se po 99 kuna, Cviic-Senfeyeva “Jugoistočna Europa od konflikta do suradnje” je 99 kuna, a “Hrvatska 1918. -2008.” Ive Goldsteina košta 299 kuna. Ranija izdanja Jutarnjeg koja su se prodavala uz novine također su u ponudi štanda, među kojima valja izdvojiti povoljne enciklopedije po 49 kuna, knjige Povijesti svijeta po 69 kuna i Rječnik stranih riječi i Rječnik hrvatskog jezika po 69 kuna. (JL) |
Službeni glasnik iz Srbije prvi put na Interliberu Srpski izdavač Službeni glasnik, pandan našim Narodnim novinama, koji je na nedavnom Sajmu knjiga u Beogradu imao centralni štand, ove se godine prvi puta predstavlja u Zagrebu. Preskromno, rekli bismo, jer usprkos tome što živi od zakona i propisa, taj izdavač ima i vrlo zanimljive humanističke biblioteke od čega je u Zagrebu ponudio tek nekolicinu. Nasumce: Antologija poljskog eseja, “O materijalnom i duhovnom univerzumu” E. A. Poea, Gauginove “Dnevnike s Tahitija”, Voltaireov “Podsjetnik za životopis”. Humovi “Politički eseji”... Više na www.slgasnik.com (S.D.) |