Nuklearna elektrana u Krškom jučer je doslovno uzbunila Europu. Točno u 17,38 sati aktiviran je sigurnosni atomski alarm Europske komisije u Bruxellesu koji vrijedi za sve države Europske unije i u tom trenutku snaga reaktora u Krškom već je bila spuštena na samo 22 posto.
Ta informacija je međutim prvi puta došla do hrvatskih medija (iako je Hrvatska suvlasnik NEK-a) tek u 19,10 sati, a kako doznajemo iz naših izvora Vladini dužnosnici saznali su to tek nakon objave u - medijima.
– Hrvatsku stranu, odnosno Hrvatsku elektroprivredu, o kvaru sam osobno izvijestio oko 16 sati – kazao je kasno sinoć predsjendnik Uprave NE Krško Stane Rožman i nastavio:
– Kolege iz HEP-a zanimalo je prvenstveno koliko će trajati prekid isporuke električne energije i kada se očekuje otklanjanje kvara. Zatim su pitali kakvo je stanje i kolika je stvarna opasnost od bilo kakve havarije. Naravno, rekao sam im, kao i vama, da nema straha od bilo kakvoga incidenta.
Od 16 sati u stalnom smo kontaktu s hrvatskim kolegama i njima su poznate baš sve okolnosti kao i nama koji smo i fizički u Krškom - obrazložio je Rožman koji je za cijelu zbrku oko navodnogog velikog kvara neposredno optužio slovensku Agenciju za jedrsko (nuklearnu) sigurnost koja je, smatra, nespretno i vrlo šturo o kvaru izvjestila Europsku komisiju.
Znači li to da je Hrvatska o ispadu elektrane saznala među posljednjima ili se radi o slaboj komunikaciji jer što bi se naprimjer dogodilo da je došlo do nekog jačeg potresa u nuklearki sa mnogo gorim posljedicama?
Tragikomično zvuči i to da je austrijskoj službi zaduženoj za zaštitu od zračenja ovaj kvar u Krškom prijavljen kao - obična vježba. A što da se radilo doista o radioaktivnosti? Ovog puta, na sreću radilo se o kvaru kod ispuštanja vode iz primarnog sustava u sigurnosni bazen i to bez eksplozije, a nakon toga u uobičajenim vremenskim razmacima sve su zemlje EU izvjestile da ni u jednoj od njih nisu pronađeni tragovi radijacije.
Oko 20 sati u srijedu osoblje nuklearke je ušlo u kontejner i ustanovilo o čemu se radi no da bi se krenulo sa popravkom treba pričekati do sutra da se reaktor potpuno ohladi.
Toplina koja se oslobađa u jezgri reaktora zagrijava vodu koja kruži u primarnom krugu
Kod nuklearnih elektrana koje su stare više od dvadesetak godina poput ove u Krškom mogući su kvarovi na primarnom krugu i reaktoru zbog zamora materijala. Razlog tome su visoke temperature i tlakovi kao i neprekidno neutronsko zračenje, kaže Tonči Tadić, dobar poznavatelj nuklearne tehnologije.
Upravo zbog toga reaktor se mora ohladiti do kraja kako bi se moglo krenuti sa popravcima. No, nuklearka u Krškom nije industrijski hangar od lima, kaže slikovito Tadić već se radi o betonskom bunkeru sa svim zaštitnim i sigurnosnim mjerama.
Kvar u Krškom je sasvim sigurno pokazao da je Europa podigla svoje sigurnosne standarde vjerojatno i zbog toga jer se sve više zemalja odlučuje za izgradnju novih nuklearki pritisnuto visokim cijenama nafte i plina u svijetu.
O medijskom zanimanju ne treba ni govoriti jer su neke državne TV postaje u Europi čak i prekidale program javljajući o kvaru u Krškom dok se ta vijest našla i na prvim stranicama većine dnevnih novina širom Europe.
Detalji o radu NE Krško i sigurnosnim sustavima. |