Vlada je u saborsku proceduru poslala Zakon o potpunoj zabrani pušenja kojim bi u povijest trebala otići izravna i neizravna promidžba duhanskih proizvoda. Zakon također uređuje zabranu pušenja u svim zatvorenim javnim prostorima, od čega su izuzete samo psihijatrijske ustanove. Vrijeme prilagodbe za javne ustanove, kafiće i duhansku industriju je šest mjeseci, dok će se odredbe ovog zakona u obrazovnim i zdravstvenim ustanovama početi primjenjivati osam dana nakon njegove objave.
Kafići i restorani pošteđeni su pola godine kako bi u tom periodu osigurali posebne prostorije za pušenje, no u njima neće biti moguće naručiti piće ili hranu. Veličina tih prostorija ovisit će o kvadraturi kafića, odnosno restorana.
"Intencija zakona je utjecati na pušače kako bi promijenili svoje navike, kao i zaštititi nepušače od posljedica pasivnoga pušenja", naglasio je ministar zdravstva Darko Milinović, dodajući kako u Hrvatskoj pušači čine tek 30 posto stanovništva te da se ovim zakonom želi zaštititi većina.
Upozorio je i da u Hrvatskoj od posljedica pušenja godišnje umire 10 tisuća osoba, a od neizravnih posljedica, odnosno pasivnoga pušenja još dvije do tri tisuće osoba te dodao kako u svijetu šest milijuna ljudi godišnje umire od bolesti koje se dovode u vezu s pušenjem.
"Od katrana koji se dnevno dobije od popušenih cigareta u Hrvatskoj mogla bi se asfaltirati cesta duga 400 metara", rekao je ministar zdravstva i pozvao i kolege u Vladi da se pokušaju odviknuti od pušenja, istaknuvši da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje godišnje za bolesti koje se vezuju uz pušenje potroši oko tri milijarde kuna.
Prijedlogom ovog zakona svako pakiranje cigareta u Hrvatskoj mora imati otisnuto opće upozorenje o štetnosti pušenja, te dodatno upozorenje koje mora prekrivati najmanje 40 posto vanjske površine zadnje strane pakiranja.
Zakon o potpunoj Zabrani pušenja je jedan od šest zakonskih prijedloga koje je usvojila Vlada, a kojima se hrvatsko zakonodavstvo usklađuje s pravnom stečevinom EU. Zbog zatvaranja jednog od poglavlja u pregovorima s EU Zakon mora biti usvojen do 12. listopada ove godine. Prema riječima premijera Ive Sanadera, na dnevnom su redu trebali i biti Zakon o radu (ZOR) i o plaćama državnih službenika.
Uz zakon kojim se zabranjuje pušenje, s europskom regulativom usklađeni su i u Sabor poslani i prijedlozi zakona o javno privatnom partnerstvu (JPP) te izmjenama i dopunama zakona o javnoj nabavi, koji su dio Strategije o javnoj nabavi.
Hina
www.Net.hr/vijesti
30.09.2008.