U nekim zemljama Europske unije došlo do pada prometa od čak 50 posto"
"Tako je u nekim zemljama Europske unije došlo do pada prometa od čak 50 posto. Uočeno je da je pala posjećenost u objektima, da se ljudi kraće zadržavaju", ističe Šaina, dodajući ipak da se situacija stabilizirala kroz nekoliko mjeseci pa su se u odnosu na početni pad od pedesetak posto gubici sveli na približno deset posto. Ako su prognoze doista takve postavlja se pitanje zašto strukovno udruženje kani uputiti svoje prijedloge nadležnom Ministarstvu zdravstva i socijalne skrbi.
"Mi nismo u načelu protiv uvođenja zabrane, ali nam nije prihvatljiv predloženi način uvođenja. Naprasnom promjenom pravila oštećeni će biti samo ugostitelji, dok se svijest o štetnosti pušenja, zbog koje je Vlada i krenula s ovakvom akcijom, neće promijeniti", kazao je Šain pa stoga on smatra da je logičnije postupno uvođenje zabrane.
Time bi, kako kaže, ugostitelji jednostavnije, s obzirom na troškove, mogli prilagoditi svoje prostore novim sustavima ventilacije ili separacije koji će se novom regulativom "nametnuti". Ceh se tu prije svega poziva na naše turističke konkurente, primjerice Italiju i Grčku, koji svakako nisu poznati po ishitrenom donošenju zakona.
Kako je neki dan izjavio Robert Humphreys, predsjednik kluba piva u Britanskom parlamentu i tajnik britanskog kluba u Europskom parlamentu, ni godina dana nije dovoljna za prilagodbe. Naime, irski i britanski podaci govore da su na otočju ponajviše platili mali kvartovski kafići koji su se većinom zatvorili. Stoga Humphreys predlaže najmanje pet godina za prilagodbu.
Osim navedenog, tu je još i čitav niz novotarija u režiji Ceha, a u skladu s iskustvima zemalja Europske unije.
"Restoranima se mora dati mogućnost da 30 posto svojeg prostora osposobe za pušače"
"Restoranima se mora dati mogućnost da 30 posto svojeg prostora osposobe za pušače i to na način da oni budu fizički odvojeni od nepušača. Noćnim klubovima, diskotekama i kafićima bi se trebalo omogućiti da se opredijele kao pušački odnosno nepušački prostori", preporuča Šain, objašnjavajući da su se tu poveli za primjerom Španjolske. Tamo su ugostiteljstva površine manje od 100 metara četvornih, čiji vlasnici imaju pravo "birati" klijentelu.
Ceh preporuča i to da se ne kažnjavaju ugostitelji zbog zadimljenog prostora nego gosti koji duhan uživaju. Prema njihovu mišljenju pušači su ti koji bi trebali zabranu poštovati jer se ugostitelji ne kane sprostavljati zakonu.
Hoće li resorno ministarstvo uvažiti preporuke Ceha, vidjet će se kada prijedlog Zakona krene u saborsku proceduru. Ipak, poznavajući hrvatske prilike, ne bi se pretjerano trebalo čuditi izbjegavanju amandmana. Naime, podsjećamo, nemali je broj primjera iz hrvatskog zakonodavstva kada je, paradoksalno, zakon bio nametan na silu jer se u velikom luku izbjegavalo mišljenje struke, ali i svako ono koje je nudilo drugačija, pa i kvalitetnija rješenja.