Autor: Sergej Trajković, Tomislav Kukec
ZAGREB - Već nakon dvosatne šetnje po četiri zagrebačka trgovačka centra kupili smo pileće hrenovke kojima je prije četiri dana istekao rok trajanja, juneće meso na čijoj etiketi nije navedeno mjesto rođenja, uzgoja i klanja životinje, a kamoli LOT broj po kojemu inspekcija može lako doznati porijeklo mesa!
VEZANE VIJESTI
Vijesti
Potrošači u zabludi
Naišli smo i na potpuno nečitke i lako izbrisive datume koji označavaju rok trajanja polutrajnih barenih kobasica. Posjedujemo dovoljno dokaza koji potvrđuju naše dosadašnje tekstove o obmanjivanju potrošača. Samo da podsjetimo inspekciju Ministarstva zdravstva i ministra poljoprivrede Petra Čobankovića na aktualni Zakon o hrani u kojemu piše da se “potrošač ne smije dovoditi u zabludu”. Taj je stavak zakona prekršen u gotovo svim trgovačkim centrima.
Otpad na policama
Stanje u trgovinama demantira i izjavu ministra poljoprivrede Petra Čobankovića i predstavnika mesne industrije koji su napali Jutarnji da širi dezinformacije i najavili tužbe. Pileće hrenovke punjene sirom kupili smo u prvom centru koji smo obišli. Zatekli smo pune police hrenovki kojima je rok trajanja istekao i koje su se morale maknuti iz trgovina i odvesti na spaljivanje. Hrenovke nam je trgovkinja prodala bez riječi, po cijeni kao da su jučer proizvedene: 21,49 kuna za 500 grama.
U drugom centru nailazimo na novi prijestup: na etiketi pakiranja juneće koljenice koju smo kupili nije navedeno od kuda je životinja uvezena, gdje uzgojena, a gdje zaklana. Lot broja po kojemu inspekcija otkriva porijeklo mesa također nema, a nema ni podatka o dobi životinje! To znači da je prekršen Pravilnik o označavanju goveđeg mesa, zbog čega bi inspekcija morala zabraniti prodaju svog takvog mesa. Ili barem dok se ne utvrdi njegovo porijeklo i zdravstvena ispravnost. U oba centra nije bila riječ o izoliranom slučaju: niti jedan komad govedine nije bio označen u skladu s pravilnikom od 1. svibnja 2010. godine.
U trećem centru na većini polutrajnih kobasica je rok trajanja bio potpuno nečitljiv. - Evo tu vam je datum, na ovoj metalnoj plombi - rekla je trgovkinja koju smo “angažiralI” da nam pomogne nakon desetak minuta. Na minijaturnom metalnom prstenu, koji se lako može skinuti i zamijeniti drugim, teškom mukom smo identificirali brojke 251.
- Ovo iza jedinice vam je nula, ali nije dobro otisnuta - objasnila nam je trgovkinja. Konačno smo doznali. Rok upotrebe je do 25. listopada. Na isti smo problem naišli u svim trgovačkim centrima. U Intersparu je, pak, na pakiranju pilećih hrenovki od 300 grama, datum otisnut nekakvom tintom. Nije bilo moguće otkriti o kojim se brojkama radi. Jedino je godina bila jasna, ali dan i mjesec su bili razliveni ili jednostavno otisnuti nekim jako nekvalitetnim strojem.
Prekršen zakon
Sve to pokazuje da rijetko koji hrvatski proizvođač mesa i prerađevina u potpunosti poštuje zakonske propise o označavanju, odnosno, na njihovim etiketama nisu navedeni svi potrebni podaci koje bi potrošač prilikom kupnje morao znati. Prema propisima, oznaka na goveđem mesu mora sadržavati državu rođenja, sve države tova životinja, broj i državu klaonice u kojoj je životinja zaklana te gdje je meso rasječeno.
U slučaju označavanja goveđeg mesa koje potječe od grla koja na dan klanja nisu starija od 12 mjeseci moraju se navesti i podaci o dobi životinje. Tako se, primjerice, teletinom može označiti isključivo meso teleta koje nije starije od osam mjeseci, dok se kod životinja starih od osam do dvanaest mjeseci radi o junetini. Sve ostalo je govedina. Sve te odredbe odnose se i na prerađevine goveđeg mesa. No, novinari Jutarnjeg obišli su veće trgovačke centre u Zagrebu i njegovoj okolici te se uvjerili da većina proizvođača ignorira te propise. Premijerka Jadranka Kosor najavila je jučer da je spremna “pokrenuti inspekcijski tsunami u mesnoj industriji” iako vjeruje institucijama i ministarstvima.