Vranjički Salonit, Mravinačka kava, Lemić brdo kod Karlovca, jama Sovjak kod Rijeke, tvornica glinice Obrovac, koksara Bakar, otpad fosfogipsa kutinske Petrokemnije uz Lonjsko polje, radioaktivna šljaka iz bivšeg Jugovinila u Kaštelima, zauljeni muljevi kod Botova, devet je crnih ekoloških točaka koje je Ministarstvo zaštite okoliša, graditeljstva i prostornog uređenja stavilo prije nekoliko godina na listu prioriteta u programu sanacije.
Za potrebe sanacije u periodu 2005. do 2008. godine izdvojeno je nešto više od 160 milijuna kuna i dok su neki projekti već odmakli u sanaciji, drugi, unatoč brojnim obećanjima, još se nisu maknuli s mjesta.
Premda je u nekoliko navrata obećavano da će karlovačko Lemić brdo biti sanirano, oko 400 tona otpada (mazut, filtri za pročišćavanje, boje, lakovi, razna ulja i kiseline) još uvijek stoji ukopani i razbacano uokolo.
Unatoč tome što je netom prije izbora u studenom Ministarstvo raspisalo natječaj za izvođenje radova na sanaciji, ona još uvijek nije započela. Odgovor na to, kao i na još neka pitanja koja smo u četvrtak uputili u Ministarstvo, do zaključenja teksta nismo dobili. Ekološke udruge koje djeluju na tom području kao osnovni razlog za zastoj vide politiku.
Za sanaciju Salonita i Mravinačke kave izdvojeno i osigurano je 30 milijuna kuna, za Lemić brdo 22, za Sovjak 18, za tvornicu glinice Obrovac 27, za koksaru Bakar 18, za Botovo 8, za Petrokemiju 16, a za Jugovinil 21 milijun. Sanacija je za sada započela u Bakru, Salonitu, na Mravinačkoj kavi i u Obrovcu. Program sanacije na prostoru bivšeg Jugovinila u Kaštelima je odobren i trebao bi započeti ove godine. Radioaktivna šljaka, za koju se procjenjuje da je ima 510 tisuća tona, trebala bi se premjestiti i pravilno uskladištiti na drugoj lokaciji. Na kojoj, javnosti nije poznato.