Dugo nas je vlast uvjeravala da kod nas krize nema, a onda je uslijedilo priznanje kako situacija nije nimalo bajna. Za razliku od većine drugih zemalja, na dno nas nije bacila svjetska gospodarska kriza, već to što smo godinama više trošili nego zarađivali. Kako se slikovito izrazio jedan ekonomist, ponašali smo se kao pijani milijarderi. Vlast je pravila račun bez krčmara. Ulazilo se u velike projekte bez zatvorene financijske konstrukcije, u državnoj upravi su se izmišljala radna mjesta i zapošljavalo po stranačkim i rodijačkim vezama, gomilali su se branitelji, kupovale knjige kome treba i ne treba. Dalje se ne može.
Dok se bivši premijer ljuljuška na Malo vitra, njegova nasljednica na vrućem stolcu stvar spašava rebalansima. Kako je počelo, neće se moći nabrojati na prste obje ruke. Da ništa neće biti sveto potvrđuje prvi rez na najosjetljivijoj kategoriji – djeci, koja su ostala bez besplatnih udžbenika i prijevoza.
Prava šok-terapija čeka nas najesen, kada se očekuje vrhunac krize. Umirovljenici, škverani, studenti i sindikalci zaprijetili su izlaskom na ulicu.
Pitali smo stručnjake hoće li sve ostati na prijetnjama, ili će kao u razvijenim demokracijama građani organizirano ustati i braniti svoja prava izlaskom na ulice. Politika davanja je prošlost Napuštanje politike koja je gotovo 20 godina novcem iz državnog proračuna nagrađivala razne skupine, i o njima ovisila, izazvat će puno nezadovoljstva, ocjenjuje sociolog Dragan Bagić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu. "Do sada se nitko nije usudio ukidati stečena prava. Politikom davanja osvajala se vlast. Cijela politika svodila se na to tko će nekoj skupini ponuditi veća prava. Sada se taj model počeo urušavati", kaže Bagić. Očekuje sitne erupcije nezadovoljstva, ali ne i veće pokrete otpora, jer, kaže Bagić, svima je jasno da ovako dalje ne može. Skupine kojima se režu prava nemaju racionalni argument kojim bi mogle opravdati prosvjede i zadobiti podršku javnosti", smatra Bagić. Divlji Balkan Psihologinja, prof. dr. sci. Mirjana Krizmanić smatra da je situacija u zemlji vrlo ozbiljna te se pribojava masovnih izlaska na ulicu, jer u takvim situacijama uvijek postoji mogućnost da se ljudi počnu ponašati iracionalno. "Imamo kaotično stanje, velika je korupcija, nigdje ništa ne štima. Mi smo još uvijek divlji Balkan. Naprosto se nismo sljubili s demokracijom, izgredi su opasni. Vlast bi u takvoj situaciji mogla uvesti izvanredno stanje i došlo bi do rezanja ljudskih prava", pribojava se dr. Krizmanić.
"Hrvati su pasivni, a bez vođe nema velikih prosvjeda", kaže psihologinja Krizmanić. Zaključuje da bi bilo najbolje da se sve riješi mirnim putem, a ako ipak dođe do velikih prosvjeda, s obzirom da je nezadovoljnika puno, u ovom trenutku teško je procijeniti hoće li vođe biti seljaci, studenti, umirovljenici ili sindikalisti, kojima zbog koketiranja s politikom i ne vjeruje previše. | ||
I.Barać
| ||
19.07.2009. |