Nakon sedam godina na splitskom Županijskome sudu u utorak je nastavljeno suđenje imotskom liječniku Damiru Rebiću (62), koji je s još sedam doktora i bivšim direktorom splitskog Prometa Juricom Karinom (49) optužen za zlouporabu položaja i ovlasti.
Imoćanin Rebić i njegovi kolege Ranko Božinović (69) iz Splita, Sinjani Neven Strukan (61) i Šimun Jukić (63), Dinko Miro Rogošić (73), Dragan Alajbeg (61), Antonija Novak-Dunović (60), Daša Koceić-Šarić (62) i Jurica Karin optuženi su za primanje mita pri slanju u mirovinu zaposlenika Željezare Split, Montera, Uzora, Građe Solin, Prerade, omiškog Galeba i Luke Split.
No, problem sudskomedicinskog vještačenja zbog kojeg je predmet godinama bio na čekanju, još uvijek nije riješen, a o njemu će se odlučiti naknadno.
Naime, ključno je pitanje jesu li osobe kojima su izdana rješenja bile zdrave ili bolesne, pa branitelji drže da se radi o najvažnijem dokazu. Predsjednik vijeća, sudac Bruno Klein, odmah na početku rasprave naveo je razloge zbog kojih je spis “mirovao”.
Skupo vještačenje
Iako je već tada bilo zatraženo sudsko-medicinsko vještačenje, ono je zbog troška od dva milijuna kuna još uvijek neizvjesno. Obrana drži da je vještačenje trebalo provesti još u istražnom postupku. Nastavak suđenja klasičnim izvođenjem dokaza bit će sredinom studenog ove godine.
Spis u mirovanju sedam godina
- Predmet sam preuzeo u veljači 2005., a u to vrijeme su se vodili postupci u slučaju Lora i još nekoliko pritvorskih predmeta. Nakon toga započela je obnova zgrade suda - kazao je Klein.
Kaznena prijava podnesena je 1998. godine, a suđenje je započelo u ožujku 2001. godine, kad je od Medicinskog fakulteta zatraženo da procijeni koliko bi stajalo vještačenje 476 slučajeva. Neformalne procjene kretale su se oko nekih 3000 kuna po osobi.
- U svibnju sam od Ministarstva pravosuđa zatražio informaciju o plaćanju vještačenja, no pismeni odgovor nisam dobio. Razgovarao sam s nadležnim načelnikom i rekao mi je da nema šanse da se iznos od dva milijuna kuna realizira - pojasnio je sudac Bruno Klein.
U međuvremenu, dok je spis skupljao prašinu, dr. Rebić ponovno se našao u gotovo istom skandalu - on je jedan od optuženih u slučaju ‘Dijagnoza’ u kojemu su zahvaljujući lažnim dokumentima ‘sređivane’ lažne mirovine.
Štoviše, unatoč optužnici, dr. Rebić je cijelo vrijeme radio u liječničkoj komisiji HZMO-a, na mjestu gdje je i prvi put uhićen.
Zamjenica županijske državne odvjetnice Marina Matušan predložila je da se zbog smanjenja troškova provede vještačenje metodom slučajnog uzorka. Tome su se usprotivili branitelji optuženih.
Tina Disopra
02.09.2008.