- Gettyimages
"Bolnički limiti počeli su određivati tko će živjeti a tko umrijeti, a pomoć ne trebaju samo oboljeli već i liječnici kojima su, zbog premalo novca, svezane ruke i ne mogu samostalno propisivati odgovarujuću terapiju", rekla je na konferenciji za novinare koordinatorica saveza Katarina Katavić.
Udruge upozoravaju da se zbog nedostatka novca produžuju liste čekanja što je neprimjereno za oboljele od raka kojima je svaki dan važan.
Ističu primjer KBC Rijeka, gdje se oboljeli od karcinoma 'skidaju' s terapije jer je za liječenje raka, unatoč potrebnih 3,5 milijuna kuna, namijenjeno svega 650 tisuća kuna unatoč tome što bolnici gravitiraju oboljeli iz tri županije. Kvalitetno liječenje tako je zajamčeno svega jednoj petini oboljelih.
Zoran Cipek iz udruge Krijesnica, koja okuplja obitelji djece oboljele od karcinoma, kaže kako su nedavno dobili upit iz dječjeg onkološkog odjela jedne zagrebačke bolnice mogu li svojim sredstvima pomoći u liječenju oboljelog djeteta.
Cipek ističe da se to nije dogodilo prvi puta te da su dječji onkološki odjeli preopterećeni zbog povećanog broja oboljelih. Osim što nedostaje onkologa i medicinskih sestara, nedavno je i ukinuta dječja onkologiju u KB Sestara milosrdnica.
Inače, novooboljelo dijete registrira se svakog drugog dana, dok godišnje oboli ukupno 188, a umre 43. djece.
Sandra Karabatić iz udruge Jedro kaže da je za oboljele veliki problem dijagnostika, a ponajprije čekanje na magnetsku rezonancu koje traje i po šest mjeseci. Navodi primjer pacijentice koja je bila naručena za osam mjeseci, a na kraju je pretragu obavila privatno o svom trošku.
Hina|Net.hr www.net.hr