|
|
|
Klinička bolnica “Dubrava” ima sve uređaje koji su potrebni i koji podržavaju transplantacijski program srca – rekao nam je šef kardiokirurškog odjela u KB “Dubravi” prof. dr. Željko Sutlić. A to znači, potvrdio nam je prof. Sutlić, da bolnica ima i srčanu mehaničku pumpu koja podržava rad lijevog i desnog srca, a na koji pacijent može biti priključen do mjesec dana. Čim se pacijent priključi na umjetno srce koje podržava cirkulaciju, mora krenuti traženje organa za hitnu transplantaciju srca, objašnjava prof. Sutlić te dodaje da je uređaj kupljen u sklopu rekonstrukcije i proširenja kardiokirurgije u bolnici u Dubravi, u što je ukupno uloženo oko 60 milijuna kuna.
Neiskorišteno srce Prije točno godinu dana obnovljena i proširena kardiokirurgija u Dubravi i službeno je otvorena, a svečanosti su prisustvovali visoki politički dužnosti, među kojima je bila i Jadranka Kosor. Važnije je naravno da je za javnost tada najavljeno kako je bolnica spremna na ugradnju umjetnoga srca.
Međutim, dok se već šest mjeseci humanitarnom akcijom “Darujmo život” pokušava prikupiti novac za umjetno srce za KBC Rebro, uređaj u bolnici u Dubravi do danas, dakle godinu dana, još nije korišten.
– Velik broj ljudi čeka i operaciju na srcu i transplantaciju srca, ali s obzirom na stroge medicinske indikacije, još nismo imali pacijenta koji bi zadovoljavao medicinske indikacije za ugradnju srčane mehaničke pumpe – kaže nam prof. Sutlić te dodaje da to nije aparat na koji se pacijent može priključiti u hitnoj službi.
Prof. Sutlić je također naglasio da on ne može biti odgovoran za pacijente iz druge bolnice, misleći pritom na preminulog Matea Orehovca, koji je bio na listi za transplantaciju na Rebru i za kojega kaže da ga nikada nije vidio pa “taj slučaj ne može ni komentirati”.
Ravnatelj KB-a “Dubrava” prof. Milan Kujundžić kaže da je njegov stav kako život čovjeka mora biti iznad 'lokalnih’ interesa jedne bolnice te da nije ništa neobično da se pomoć za bolesnika, ako je to iz bilo kojeg razloga potrebno, iz jedne traži u drugoj bolnici te kaže: – Mene nitko nije tražio ni obavijestio da pacijent s Rebra treba pomoć srčane pumpe s naše kardiokirurgije.
No, činjenica da je Mateova priča bila javna najmanje mjesec dana, pa su iz Dubrave i sami mogli ponuditi pomoć.
Fićo ili ferrari Doznajemo, međutim, da su se proteklih mjeseci s Rebra za dva pacijenta tražila u Dubravi pomoć umjetnoga srca. Molbe nisu uslišene. Isto tako, kada je u petak u Sisku pozlilo Mateu Orehovcu, a njegovi liječnici u Zagrebu još nisu znali da je došlo do moždanog udara, već su bili uvjereni da je u pitanju srce, prema našim informacijama, pomoć za Matea tražili su u bolnici u Dubravi. Ondje su, navodno, dobili odgovor da Mateo nije njihov pacijent, ali da može na listu čekanja! Je li Hipokrat doista na samrti!?
Na stranu to što bi srčanu mehaničku pumpu trebala imati svaka bolnica s transplantacijskim programom srca i one u kojima se liječe pacijenti u završnoj fazi zatajenja srca, kao što kaže predstojnik Klinike za bolesti srca i krvnih žila na Rebru prof. dr. Davor Miličić, koji je i među začetnicima humanitarne akcije “Darujmo život”. Mi tražimo fiću, a ne ferrari, slikovito opisuje prof. Miličić. Želimo, kaže, jednostavniji uređaj koji košta 800.000 kuna, a koji je vrlo važan za pacijente kojima vlastito srce zbog određenih bolesti sve slabije funkcionira pa je uređaj premosnica do transplantacije srca.
| |