U akciji Oluja osloboden je veci dio okupirane Hrvatske. Na slici hrvatski vojnici s trofejom iz Petrinje
Premda se u dijelu javnosti stvarao dojam o 'kriminalizaciji pobjednicke akcije' i 'progonu generala Hrvatske vojske', cinjenica je da se u ovome casu od svih generala fotografiranih dan nakon ulaska HV-a u Knin kazneni postupak vodi tek protiv Ante Gotovine, Mladena Markaca i Ivana Cermaka – potonji je, uz to, trenutacno na ljetnom odmoru u Hrvatskoj.
Akcija Oluja bila je neizbježna: Hrvatska je bila prepolovljena, u pregovorima izmedu hrvatskih vlasti i srpske paradržave nije bilo osobitih pomaka, a srpsko odbijanje plana Z4 bio je konacni argument Zagrebu da krene u vojno-redarstvenu operaciju.
No pravosudni i povjesnicarski krugovi godinama ce tragati za odgovorom na pitanje je li Oluja zaista bila samo oslobodilacka operacija ili je u njezinu podtekstu stajala i želja za etnickim cišcenjem Hrvatske.
Od poznatijih casnika koji su pocetkom kolovoza 1995. godine defilirali kninskom tvrdavom, samo je Krešimir Kašpar ostao u vojnoj službi kao vjerna predsjednicka pratnja. Damir Krsticevic je u informatickoj branši, biznisu se posvetio i Miljenko Filipovic, a Mihael Budimir vodi pivnicu na Jarunu. Rahim Ademi nedavno je osloboden odgovornosti u sudskom postupku, Ljubo Cesic Rojs zabavlja javnost povremenim istupima, dok je najtragicnija sudbina Ivana Korade koji se ubio nakon što je pocinio peterostruko ubojstvo. Tadašnji državni vrh – Franjo Tudman, predsjednik i Gojko Šušak, ministar obrane, preminuli su od karcinoma.
Uz potonju dvojbu kao neizbježan dekor uz slavlje u Hrvatskoj i ove godine ide srpsko nezadovoljstvo Olujom. Ono se sada manifestira zahtjevom za isprikom srpskog predsjednika Borisa Tadica.
No i njegov istup, u kojemu traži da se hrvatska politika isprica za stradanje Srba, ponajprije je u funkciji unutarnjih srpskih problema.
Tadiceva je vlada nedavno izrucila Radovana Karadžica te objavila intenziviranje potrage za Mladicem, što je potaknulo radikalnu desnicu na valjanje ulicama, a Srpska radikalna stranka haškog optuženika Vojislava Šešelja ionako je najjaca u parlamentu...
Kada se svemu doda i neizbježno odustajanje od politike opisane sloganom 'Kosovo je Srbija', dobije se niz razloga zbog kojih Tadicevo inzistiranje na vec isporucenoj isprici dobiva politicki smisao.
Kako bilo, datum Oluje ostaje jedan od najznacajnijih u novijoj hrvatskoj povijesti. Je li on pozitivan ili negativan, ovisi o kutu i državi iz koje se gleda.
www.tportal.hr