Želiš pisati na Magicusu? Klikni za brze upute.

Kalendar događanja

1

2

3

4

Član tonimir

Upisao:

tonimir

O Okruglome stolu sedam mjeseci kasnije

O Okruglome stolu sedam mjeseci kasnije Nijedan se segment ovako složenoga problema ne može prepustiti odlučivanju stručnjaka-pojedinca, ni liturgičara, ni povjesničara umjetnosti, ni konzervatora, ni dušobrižnika, ni arhitekta, nego valja težiti usuglašenju unutar struke, a potom i interdisciplinarnom. Povijest ovoga Svetišta uči nas k tomu da dijalog među strukama može biti pogrješno shvaćen kad se uloge zamijene, pa primjerice teolozi počnu konzervirati, arheolozi projektirati, a arhitekti davati teološka obrazloženja. Da se to izbjegne, moramo se poslužiti vjekovnom mudrošću Crkve i pribaviti diabolusa rotae na svakom stupnju, da liturgijske prijedloge komentiraju drugi liturgičari, arhitektonske drugi arhitekti, konzervatorske drugi konzervatori.
Član tonimir

Upisao:

tonimir

Bogato arhivsko gradivo pomaže točnosti

U dosadašnjim izlaganjima nije bilo spomenuto da je već 1709. godine Senat odlučio da se s arhitektom razradi model razmještaja velikoga i drugih oltara. Iz konteksta drugih isprava nedvojbeno proizlazi da je riječ o Marinu Gropelliju (1662.–1728.) koji je u to doba (1706.–1715.) radio na crkvi Sv. Vlaha, ali je bio angažiran i kao državni arhitekt, poput onih prethodnih (Paolo Andreotti, fr. Tommaso Napoli i drugi).
Član tonimir

Upisao:

tonimir

Tizian u Svetištu nikada nije sretno „sjeo“

Tizian u Svetištu nikada nije sretno „sjeo“ Veliki oltar dubrovačke Prvostolnice, naručen u Đenovi 1761., postavljen 1788., uklonjen 1983. Snimio Krešimir Tadić 1982. godine. U rješenjima Konzervatorskog odjela od 24. VIII. 2005. i 1. III. 2007. stoji da je prilikom rastavljanja glavnoga oltara 1983. godine u njemu je pronađen svitak papira prema kojem ga je 1855. godine izgradio ili pregradio Antun Paris.
Član tonimir

Upisao:

tonimir

O preuređenju Svetišta 1985.–1986.

O preuređenju Svetišta 1985.–1986. Kako je došlo do toga da sam imenovan arhitektom tog projekta? Na početku karijere, 1961., prvo mi je namještenje bilo kao arhitekt u Institutu za povijest umjetnosti. Vodio sam arhitektonske ekipe od Istre do Cavtata. Upravo smo arhitektonski bili snimili kompletan plan Stona i upuštali se u veliki pothvat snimanja cijelog Dubrovnika. U to sam vrijeme želio raditi u Europi, pa je začetak organizacije snimanja Dubrovnika (što je kasnije godinama rađeno) zapravo moj zadnji rad prije odlaska u inozemstvo. Kao primjer, arhitektonski sam snimio nekoliko važnih objekata, a najprije Katedralu. Tako me dubrovačka Katedrala prati od 1967. godine.
Član tonimir

Upisao:

tonimir

Povijest izgradnje velikoga oltara barokne Katedrale

Povijest izgradnje velikoga oltara barokne Katedrale Od svih zgrada koje je srušio katastrofalni potres godine 1667., Dubrovčani su najviše žalili za veličanstvenom romaničkom Katedralom koju su putopisci nazivali „biserom Ilirika”. Stoga nije čudo da je među prvim graditeljskim pothvatima još 1672., dakle samo pet godina nakon potresa, u Vijeću umoljenih izglasano da se pristupi izgradnji nove prvostolne crkve.
Član tonimir

Upisao:

tonimir

Ususret svetkovini Velike Gospe

Ususret svetkovini Velike Gospe Treba priznati da je u Objavi smrt prikazana kao kazna za grijeh. Ipak, iz činjenice da je Crkva proglasila Mariju oslobođenom od istočnoga grijeha po jedinstvenoj božanskoj povlastici ne može se zaključiti da je ona primila i tjelesnu besmrtnost. Majka nije veća od Sina koji je prihvatio smrt dajući joj novo značenje i pretvarajući je u oruđe spasenja. Uključena u djelo otkupljenja i pridružena spasotvornoj Kristovoj žrtvi, Marija je mogla sudjelovati u patnji i smrti radi otkupljenja čovječanstva. I za nju vrijedi ono što je o Kristu ustvrdio Sever Antiohijski: „Kako bi moglo biti uskrsnuća bez prethodne smrti?” Da bi sudjelovala u Kristovu uskrsnuću Marija je morala sudjelovati i u smrti.
Član tonimir

Upisao:

tonimir

Post govorom

Post govorom Kršćanska pedagogija pronalazila je razne načine kako liječiti sebičnost u čovjeku i odgajati raspoloženje za evanđeosku ljubav. U toj pedagogiji bilo je prisutno načelo da čovjek mora znati reći NE svojim sebičnim sklonostima koje mogu postati izvori zala, da bi mogao reći DA pravim vrijednostima koje ga uistinu čine kršćaninom.
Član tonimir

Upisao:

tonimir

Dan posvećenoga života u Gradu

Dan posvećenoga života u Gradu U zbornoj crkvi Sv. Vlaha, prije blagoslova svijeća, biskup je okupljenima posvijestio simboliku svijeće i procesije od crkve Sv. Vlaha do Katedrale, rekavši: „Ovom izvanjskom procesijom s upaljenim svijećama stanovnicima ovoga Grada želimo pokazati što znači biti osoba posvećenog života, biti redovnik i redovnica, da upravo poput svijeće želimo gorjeti, goreći izgarati i svijetliti svima oko sebe.“

1

2

3

4

Pregled najnovijih komentara Osobne stranice svih članova kluba
MAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinu

DUHOVNOST U PROSINCU...

PROSINAC...

ASTROLOGIJA, NUMEROLOGIJA I OSTALO

TAROT I OSTALE METODE

MAGIJA

MAGAZIN

Magicusov besplatni S O S tel. 'SLUŠAMO VAS' za osobe treće dobiMAGIFON - temeljit uvid u Vašu sudbinuPitajte Tarot, besplatni odgovori DA/NEPitaj I ChingAnđeliProricanje runamaSudbinske karte, ciganiceOstvarenje željaLenormand karteLjubavne poruke

OGLASI

Harša knjigeDamanhurSpirit of TaraIndigo svijetPranic HealingSharkUdruga magicusUdruga leptirićiInfo izlog

Jeste li propustili aktivacijsku e-mail poruku?

Javite nam se na info@magicus.info