ZELJE, LJUDI JEDITE ZELJE!
KISELI KUPUS I RAK
Nedavne studije su pokazale da konzumiranje fermentiranog (kiselog) kupusa spriječava rast raka naročito u dojkama, debelom crijevu, plućima i jetri.
Kao interesantan primjer navodi se i studija u kojoj su naučnici uspoređivali stopu oboljelih žena od raka dojke Poljskog porijekla. Dakle, Amerikanke poljskog porijekla su mnogo više oboljevale od raka dojke nego njihove zemljakinje u domovini. Već vjerojatno pogađate – europske Poljakinje jedu mnogo više kiselog kupusa!
Kiseli kupus potiče i jača imunološki sistem, kojemu je zadatak i razaranje stanice raka, potiče rad metabolizma, a na taj način i izbacivanje otrova iz tijela. Kiseli kupus i sok od kiselog kupusa sadrže prirodne sastojke kojih je dokazano preventivno i terapijsko djelovanje kod karcinomskih oboljenja:
- balastne materije
- vitamin C
- folna kiselina
- kalcijum
- sekundarne biljne materije iz grupe flavonoida i glukozinolata
- mliječna kiselina i bakterije mliječne kiseline.
Bakterije mliječne kiseline trebale bi biti u stanju neutralizirati neke materije koje izazivaju rak. Poznato je, na primjer, da one mogu vezati nitrit koji se nalazi u mnogim namirnicama te na taj način spriječiti da se on u tijelu pretvori u opasne nitrozamine.
Kao prevencija raka i popratna terapija popije se svakog dana 1/8 litre soka kiselog kupusa (pomiješana s vodom 1:1) i to jednom ujutro na prazan Želudac, a zatim još dva puta prije glavnih obroka.
KISELO ZELJE koje je dugo slovilo kao hrana siromaha, nevjerojatno je zdrava namirnica. Njegovu ljekovitost poznavali su još u davna vremena i Kinezi koji su ga "izumili" i preporučali za vječno zdravlje (graditelji Kineskog zida živjeli su od riže i kiselog zelja!) te Grci i Rimljani, koji su njegovu konzumaciju savjetovali dojiljama i onima koji su malo dublje zavirili u čašicu. Slavni moreplovac James Cook s kiselim zeljem oplovio je svijet i liječio svoju posadu od skorbuta, bolesti uzrokovane nedostatkom vitamina C, a Sebastian Kneip njime je rješavao dijabetes, giht, opekline i upale. Kiselo zelje je vrlo omiljeno i danas te je poznato ne samo kao vrlo ukusna, nego i kao vrlo ljekovita namirnica.
Kiselo zelje je zdravo!
Danas pouzdano znamo da je kiselo zelje prava mala riznica visokovrijednih hranjivih i ljekovitih sastojaka, vitamina, minerala, elemenata u tragovima i balastnih tvari. Primjerice 100 g sirovog kiselog zelja sadrži oko 20 mg vitamina C, 0, 3 μg vitamina A, 14 mg magnezija, 0, 6 mg željeza, 43 mg fosfora, 50 mg kalcija, 290 mg kalija, 555 mg natrija, 30 μg folne kiseline, 2, 5 g balastnih tvari i 1 g bjelančevina. Kako u 100 g kiselog zelja ima samo oko 4 g ugljikohidrata, 83 g vode i 26 kcal, ono je idealna namirnica za svakoga tko pazi na svoju liniju ili želi na zdrav način izgubiti pokoji suvišni kilogram (zelje ne sadrži ni masti ni šećer!). Naravno, tu su i visokovrijedne mliječne kiseline i bakterije koje na ljudski organizam djeluju kao probiotik, odnosno pogoduju mikroflori želuca i crijeva te se stoga posebno preporučuju primjerice nakon liječenja antibioticima te terapije protiv karcinoma. Kiselo zelje se, osim vitaminom A i C, može pohvaliti i vitaminom K te vitaminima B-grupe, posebno B12 koji je inače rezerviran za namirnice životinjskog porijekla, pa ono spada i među temeljne namirnice vegetarijanske i veganske prehrane. Zbog svojih visokovrijednih sastojaka kiseli kupus neobično pogoduje zdravlju i posebno u zimsko doba jača obrambene snage našeg organizma, čuva nas od prehlade i upala sluznice, a kako djeluje i antioksidacijski, štiti i od razornog djelovanja slobodnih radikala, odnosno zloćudnih oboljenja.
Kiseli kupus blagotvorno djeluje na probavne organe, želudac i crijeva, na njihovu mikrofloru, na peristaltiku čime posebno pogoduje probavi. Djeluje i na metabolizam, pa između ostalog potiče i izlučivanje štetnih tvari iz organizma te čisti i regenerira jetru. Njegova konzumacija blagotvorno djeluje i na funkcioniranje srca i krvotoka, jer snižava povišeni kolesterol, sprječava ovapnjenje arterija (aterosklerozu) te pogoduje razini šećera u krvi, a može spriječiti i pojavu tromba. Osim toga, kiseli kupus pospješuje zarastanje rana, a djeluje i kod reume, upale vena te čira na želucu i dvanaestercu. Pozitivno djeluje i na funkcioniranje mozga i živčanog sustava, a između ostalog potiče dobro raspoloženje.
Recepti za očuvanje zdravlja!
Doista, brojni su razlozi da svoju svakodnevnu prehranu, posebno zimi obogatimo jelima na bazi kiselog zelja. No s obzirom na njegovu ljekovitost, nisu na odmet ni blagotvorne kure sirovim kiselim zeljem kojima na vrlo jednostavan i prirodan, ali učinkovit način možemo i dodatno ojačati svoj organizam, spriječiti pojavu nekih oboljenja ili se riješiti nekih zdravstvenih poteškoća. Naravno, za prehranu i prevenciju koristite samo ekološki uzgojeno i na prirodan način kiseljeno zelje s malim udjelom soli koje se jedino može pohvaliti vrijednim hranjivim i ljekovitim sastojcima. Kako zelje nadima, prije korištenja začinite ga kuminom ili komoračem.
Za podizanje imuniteta te općenito dobro zdravlje, svaki dan pojedite 2 do 3 žlice naribanog kiselog zelja ili jutro započnite zdjelicom mješavine od 2 jušne žlice naribanog kiselog zelja, 1 naribane jabuke i 1 naribane kuhane ili još bolje sirove cikle.
Kako je najhranjivije i najljekovitije sirovo zelje, jedite što više salata. Za ukusnu salatu izmiješajte 200 g naribanog kiselog zelja s 1 naribanom jabukom i 50 g sušenih grožđica i prelijte umakom izmiješanim od 2 jušne žlice vinskog octa, 2 jušne žlice ulja kikirikija, ½ čajne žličice soka od aloa vere i malo soli.
Za malo drugačiju, a jednako ukusnu i zdravu salatu izmiješajte 400 g naribanog kiselog zelja s 2 naribane jabuke, 2 naribane mrkve i 150 g salate matovilca. Salatu prelijte salatnim preljevom izmiješanim od 1 čašice kiselog vrhnja, 1 čajne žličice crnog ulja, 2 jušne žlice bijelog suhog vina, nasjeckanog vlasca, soli i papra.
Nadalje, za snižavanje kolesterola u krvi, poticanje metabolizma i mršavljenje, protiv gihta, kostobolje i problema s probavom, kroz dulji period svaki dan prije doručka, ručka i večere pojedite 2 žlice naribanog kupusa.
Protiv neugodnog zadaha iz usta više puta dnevno žvačite ribano kiselo zelje.
No osim iznutra, kiselo zelje, odnosno kiseli listovi pomažu i "izvana". Primjerice za ublažavanje svrbeža na koži uslijed različitih alergijskih upala, uboda insekata, posebno pčele ili ose te manjih opekotina na ugrožena mjesta stavite oblog od lista kiselog kupusa i omotajte ga zavojem ili gazom.
Slično, protiv glavobolje na čelo stavite list kiselog kupusa i omotajte ga gazom.