Vitamin A je liposolubilan. Da bi bio potpuno apsorbovan u vašem digestivnom traktu, on zahteva prisustvo masnoće kao i minerala. Može biti uskladišten u vašem organizmu i ne mora se svakodnevno uzimati.
Javlja se u dva oblika-preformirani vitamin A, zvani retinol (nalazi se u namirnicama životinjskog porekla), i protovitamin A, poznat kao karotin (kojeg ima u namirnicama biljnog i životinjskog porekla.
Šta vitamin A može da učini za vas:
Deluje protiv noćnog slepila, slabog vida i pomaže pri lečenju mnogih očnih tegoba. Omogućava formiranje vidnog purpura u oku.
Stvara otpornost prema infekcijama disajnih organa. Skraćuje trajanje bolesti. Održava u zdravom stanju spoljašnje slojeve vaših tkiva i organa. Podstiče rastenje, jača kosti, doprinosi zdravlju kože, kose, zuba i desni.
Pomaže pri lečenju akni, impetiga, čireva, prišteva i otvorenih čireva kada se nanosi spolja. Potpomaže lečenje emfizema i hipertiroidizma. Poptomaže uklanjanju staračkih pega.
Najbolji prirodni izvori vitamina A:
Riblje ulje, džigerica, mrkva, zeleno i žuto povrće, jaja, mleko, mlečni proizvodi i žuto voće.
Savet:
Vitamin A štiti vitamin C od oksidiranja. Ako uzimate neki lek za snižavanje holesterola, biće vam smanjeno absorbovanje vitamina A i verovatno će vam trebati dodatak.
Vitamin A najbolje deluje sa B-kompleksom, vitaminom D, vitaminom E, kalcijumom, fosforom i cinkom. Cink je potreban jetri, da bi izvukao vitamin A iz svojih deponovanih zaliha.
Da biste sprečili nagomilavanje vitamina A u organizmu, uzimajte dodatke samo 5 dana sedmično - i onda prekinite 2 dana.