Zimnica je mnogima nezamisliva bez ajvara koji se priprema u brojnim varijantama, od one minimalističke koja uključuje samo paprike, češnjak, ulje i sol, do “bogatijih” ajvara s dodanim patlidžanima, ljutim papričicama, rajčicama, začinskim biljem...
Upravo zbog varijacija omjeri sastojaka nisu strogo zacrtani jer po ukusu određujete ljutinu/slatkoću ajvara, izražajnost određene namirnice, gustoću... Neki kao “tajni” sastojak dodaju šećer, no mi vam donosimo provjeren domaći recept bez šećera. Ne zaboravite da su među najvažnijim sastojcima ajvara trud i strpljenje - morate pažljivo čistiti, peći, mljeti, dugotrajno miješati dok se ajvar “krčka”... No rezultat je za prste polizati!
Sastojci (za otprilike 4,5 kg ajvara)
- 10 kg crvene rog paprike
- 3 kg patlidžana
- 2-4 ljuta feferona (po ukusu)
- 2-3 žlice alkoholnog octa
- 1-2 glavice češnjaka
- 1 l + 2 dcl suncokretova ulja
- sol po ukusu - otprilike 5 žlica, ali ne pretjerujte, postupno dodajte sol i pri svakom dodavanju kušajte
Jede vam se nešto slatko? Ova 3 deserta možete pripremiti i na moru - brzo i bez pečenja!
Priprema
- Paprike operite i dobro osušite (po potrebi ih možete obrisati). Pecite ih u pećnici na 225° C (na rešetki ili velikom limu) ili na roštilju, dok kožica ne porumeni i počne se odvajati od paprike.
- Izvadite paprike iz pećnice i pokrijte ih suhom čistom krpom, da bi se kožica kasnije lakše odvajala. Ostavite ih pokrivene otprilike pola sata, dok se ne ohlade. Potom paprike ogulite i očistite od sjemenki i peteljki.
- U međuvremenu počnite peći patlidžane na istoj temperaturi kao i papriku. Ovisno o veličini peku se 30-40 minuta. Kad se ohlade, ogulite im kožu, pa ih zajedno s paprikom sameljite u stroju za mljevenje mesa ili u blenderu.
- U velikoj posudi zagrijte 1 l ulja, pa dodajte smjesu paprike i patlidžana. Kuhajte 2-3 sata na umjerenoj vatri uz stalno miješanje, dok ajvar ne dobije gustoću kakvu želite. Pred kraj dodajte začine po želji.
- Za spremanje ajvara najpraktičnije su staklenke s poklopcima na navoj. Prethodno oprane i osušene staklenke i poklopce sterilizirajte u pećnici - zagrijte je na 100° C, a oprane i suhe staklenke i poklopce ostavite u pećnici 15-20 minuta. Nakon toga staklenke odmah napunite vrućim ajvarom, a na vrhu ostavite prazan prostor otprilike 1 cm.
- U posebnoj posudi ugrijte još 2 dl ulja, pa svaku staklenku ajvara prelijte vrelim uljem, toliko da prekrije ajvar i da nema dotoka zraka u smjesu.
Poklopcima zatvorite staklenke, pa ih zamotajte u stolnjak ili deku, stavite u kartonsku kutiju i ostavite da se postupno ohlade. Nakon 24 sata ajvar možete spremiti na hladnom i tamnom mjestu.
Foto: Shutterstock
Ajvar se najčešće koristi kao namaz ili dodatak pečenom mesu, kobasicama, jelima s roštilja, a njime se mogu obogatiti i drugi umaci, variva i slično.
Isprobajte još 3 domaća recepta za zimnicu.
I.V.
Foto: Shutterstock