Mahunarke se ubrajaju u povrće najbogatije hranjivim tvarima upravo zbog visokog sadržaja bjelančevina i ugljikohidrata.
Latinski naziv: Phaseolus vulgaris L.
Engleski naziv: string beans, green beans
Regionalni naziv: fažolet
Opis i porijeklo :
Mahune, grah, grašak, leća i slanutak pripadaju istoj botaničkoj vrsti, odnosno grupi mahunarki. Mahunarke se ubrajaju u povrće najbogatije hranjivim tvarima upravo zbog visokog sadržaja bjelančevina i ugljikohidrata.Mahune se razlikuju po boji, obliku i veličini. Boja mahuna varira od izrazito zelene do blijedo žućkaste, a neke su vrste ljubičasto pjegave. Po obliku razlikujemo uske i okrugle, zatim široke i plosnate mahune, a po veličini razlikujemo sasvim kratke od dugačkih (i do 25 cm).Za jelo se koriste sasvim mlade mahune, gdje se zrno budućeg graha još nije razvilo, pa prednost imaju sorte sa sočnom i mesnatom komuškom ali sitnim i nerazvijenim zrnom.Mahunarke prvotno potječu iz Meksika, Srednje i Južne Amerike, gdje za brojne obitelji još uvijek predstavljaju osnovni izvor bjelančevina.
Energetska vrijednost :
Sto grama svježih mahuna sadrži čak 90 g vode, a ostatak su uglavnom ugljikohidrati, proteini i vlakna. Zbog takva sastava i malo kalorija, čest su sastojak redukcijskih dijeta. Jedu se mlade mahune kojima se nije razvilo zrno graha. U našim je krajevima sezona svježih mahuna od lipnja do rujna.
Pri kupnji obratite pažnju na izgled : kora treba biti glatka i čvrsta, bez točkica i oštećenja, a kad ih prelomite trebaju puknuti, a ne uvijati se. Svježe mahune u hladnjaku možete čuvati tri dana, ali ih nemojte prati prije spremanja.
Ljekovitost :
Hranjivi sastojci mahuna imaju određena ljekovita svojstva. One sadrže arginin, supstanciju iz grupe glukokinina, čije je djelovanje slično djelovanju inzulina. Upravo zbog takvog sastava mahune bi obavezno trebalo uključiti u dijabetsku prehranu oboljelih od šećerne bolesti. Vrlo je važno istaknuti da se glukokinin kuhanjem ne uništava. S obzirom na tu činjenicu, po mišljenju nekih autora dijabetičari bi trebali pojesti tjedno 4-7 kg mahuna.
Mahune također sadrže i inozitol (0,7 do 0,8%) koji jača srce i regulira metabolizam kalcija u organizmu. Znanstveno je dokazano da mahune djelotvorno uspostavljaju ravnotežu leukocita u krvi.
Osim toga one su bogate celulozom pa poboljšavaju probavu. Međutim, bolesnici koji boluju od crijevnih bolesti trebaju biti vrlo oprezni kod konzumiranja mahuna.
Mlade mahune odličan su diuretik, rastvaraju mokraćnu kiselinu i potiču izlučivanje otrovnih tvari iz organizma.
Napomena : mahune se ne smiju konzumirati u sirovu stanju,jer sadrže otrovne supstance,no te se termičkom obradom odmah raspadnu.
Kupovanje i čuvanje :
Svježe mahune dostupne su od lipnja do rujna na tržnicama ili u većim trgovačkim centrima.
Izvana mahune trebaju imati glatku površinu, izrazite boje bez smeđih točki ili oštećenja i čvrstu strukturu. Pored toga, prilikom prelamanja mahune trebaju "pucati".
Neoprane mahune možete čuvati u hladnjaku u perforiranoj vrećici odjeljka za povrće oko 3 dana.
Mahune možete i zamrznuti. Odrežite im krajeve i narežite ih ili prelomite na manje dijelove. Blanširajte ih u kipućoj vodi do 3 minute, ohladite i dobro posušite. Stavite ih u plastične vrećice te čuvajte u zamrzivaču do 24 mjeseca.
Tijekom godine možete koristiti i mahune u slanom naljevu, koje treba vrlo kratko termički obraditi.
...izvor podataka :
proizvod i fotografija - Auroraisa