Najpoznatije svjetske mješavine:
Jug SAD-a
Sastojci: paprika, crni papar, kumin, sjemenke gorušice, kajenski papar (mljeveni čili), timijan (majčina dušica), oregan, češnjak, luk, sol.
Kuhari u New Orleansu čuvaju tajne svojih Cajun* recepata i na tome su izgradili reputaciju ovog grada kao kulinarske meke američkog juga. Ovo su mješavine mljevenih začina i trava inspirirane kreolskim. Cajun kuhari su ove mješavine učinili popularnim utrljavajući ih u ribu i dodajući ih ribljim juhama (gumbo), ali ih također možete posuti po bilo čemu - od krumpira do salate.
*Cajun = Amerikanci francuskog porijekla koji žive u državi Louisiana na jugu SAD-a.
Mexico
Sastojci: cimet, ekstrakt ili mahuna vanilije, suhi čili, nezaslađena čokolada, mlijeko, šećer.
U 16. st. Maye su čokoladu predstavile Europljanima kao piće sa začinima - vanilijom, cimetom i čilijem. Španjolci su brzo iskoristili nove začine koje su otkrili i dodali im mlijeko i šećer. Kako biste dobili ovo piće, miješajte sve sastojke (osim čokolade) nekoliko minuta, izvadite cimetovu koru i čili i umiješajte čokoladu. Eksperimentirajte s raznim vrstama čilija, različitim količinama šećera i mlijeka, ili dodajte malo ružine vodice kako biste dobili jedinstveni okus.
Engleska
Sastojci: đumbir, sjeme gorušice, klinčić, sjeme korijandra, muškat, suhi čili.
Kiseljenje povrća koristi se u sjevernoj i istočnoj Europi već stoljećima. Za kiseljenje bi se trebali koristiti čitavi začini, prije nego mljeveni. Mogu se dodati ravno u ocat, ili svezati u muslinsku vrećicu koja se kasnije izvadi. Također možete pokušati dodati zrna crnog ili bijelog papara, ili izostaviti čili ako niste njegov ljubitelj.
Francuska
Sastojci: krasuljica (krbuljica), estragon (tarkanj), čubar, mažuran, ružmarin, timijan (majčina dušica), koromač.
Ova mješavina obilježje je kuhinje francuskog juga. Mediteranska klima čini Provansu idealnim vrtom za rast ovih trava, koje se obično koriste svježe. One se mogu miješati s paprom, češnjakom i drugim začinima kad se utrljavaju u ribu ili meso. Također se mogu dodati u variva, kao što je popularno varivo od povrća zvano ratatouille.
Mediteran
Sastojci: kapare, češnjak, oregan, crveni čili, crni papar, masline (crne ili zelene), maslinovo ulje.
Namazi za kruh, poput tapenade (namaz od mljevenih maslina), uobičajeni su u čitavoj Italiji, Grčkoj, Turskoj i drugim kulturama Mediterana. Često sadržavaju kapare, pupoljke višegodišnjih biljaka koje se ukiseljavaju prije nego što sazriju, a onda čuvaju u rasolu. Pošto se ne mogu sušiti, kaparima se nije naveliko trgovalo duž cesta začina; njihova upotreba u tapenadi je karakteristična za regionalni okus. Tapenadi također se može dodati bosiljak, timijan, kopar ili estragon kao i sušene rajčice, limunov sok ili malo koromača.
Sjeverna Afrika
Sastojci: čili, kumin, sjeme korijandra, klinčić, maslinovo ulje, sol.
Ljuti umak iz Tunisa zvan harissa često je temelj juha i variva Sjeverne Afrike koji se služe uz couscous, sitnu tjesteninu. Harissa se često upotrebljava s tradicionalnom talijanskom tjesteninom, utjecajem Tunisovog obližnjeg europskog susjeda. Ako pripremate hladno jelo, harissa je izvrstan dodatak sendvičima.
Arapski poluotok
Sastojci: crni papar, sjemenke kima, kumin, sjemenke kardamoma, svježa ljuta papričica, češnjak, sjeckano lišće korijandra (cilantro).
Ova tradicionalna mješavina začina koristi se u Jemenu. Svježe sastojke možete nasjeckati i onda začine zgnječiti u pastu. Ili dodajte vode i krčkajte 10 minuta. Koristite smjesu na kruhu ili u juhama. Čuvajte ju u hladnjaku u zatvorenoj staklenci, na vrh ulijte sloj ulja.
Indija
Sastojci: crveni čili, sjemenke korijandra, kumin, sjemenke crne gorušice, crni papar, sjemenke piskavice, lišće currya ili lovora, đumbir, kurkuma.
Mješavine začina, ili masale, su srce indijske kuhinje. Ima toliko masala koliko ima kuhara, a indijske obitelji često imaju vlastite tradicionalne mješavine. Sastojci variraju od pokrajine do pokrajine, od sjevera do juga. Ovo je temeljna mješavina, ali također možete dodati ili zamijeniti mnoge sastojke, poput cimeta, muškata, muškatnog oraščića ili klinčića.
Kina
Sastojci: sjemenke koromače, zvjezdastog anisa, cimetova kora, papar, klinčići.
Ova mješavina je okosnica kineske kuhinje i često se koristi u tehnici zvanoj "mirisni kotlić". Meso se namače u bogatom umaku i kuha više sati. Začini uključeni ovdje su najviše upotrebljavaju u obliku praha "pet začina" i uključuju pet aroma - slatko, kiselo, gorko, trpko i slano. Neki ih recepti koriste u jednakim omjerima, drugi koriste veću količinu pojedinog začina kako bi naglasile specifičnu aromu.
Tajland
Sastojci: ocat, šećer, čili, sok limete, češnjak.
Nam prik znači "čili umak". Tajlandska kuhinja koristi puno varijacija nam prika, često začinjenog kako bi se slagao s određenom hranom poput piletine, ribe ili povrća. Začini koji začinjaju umak variraju od regije do regije. Možete probati dodati korijandar, tamarind, sušenu ribu ili riblji umak, voće i orahe.