Prvo što nas asocira na mediteransku prehranu su masline i maslinovo ulje. Gotovo je nemoguće nabrojiti sve zdravstvene dobrobiti ove dvije namirnice, ali one su nezaobilazne u prehrani, ali i u njezi kože.
Ulje ovisi o sorti masline, a čimbenici koji utječu su: veličina masline, odnos mesa ploda i koštice, količina ulja, zrelost, temperatura prerade (što je ona niža, maslinovo ulje je bogatije mirisom i okusom). Evo što još morate znati o maslinovu ulju:
5 situacija kada ne smijete koristiti maslinovo ulje
- Maslinovo ulje svrstava se u poželjan izvor masnoća u svakodnevnoj prehrani.
- Energetska vrijednost grama maslina iznosi kcal (od toga sadrži 10,7 posto masti i 6,3 posto ugljikohidrata, dok proteina u neznačajnim količinama).
- Energetska vrijednost maslinova ulja slična je kao i kod drugih ulja - 9 kcal po gramu, no zbog gorkastijeg okusa, manje ga konzumiramo.
- Zbog velikog udjela oleinske kiseline - od 55 do 83 posto - lako je probavljivo. Meso masline sadrži čak 30 posto ulja.
- Čak 90 posto uzgojenih maslina preradi se u maslinovo ulje, a postoji više od 2000 poznatih vrsta maslina.
- Kada se kaže da je maslinovo ulje čuvar zdravlja, misli se na ekstradjevičansko koje se dobiva jednostavnim prešanjem i filtriranjem zdravih maslina.
- Znanstveno je dokazano da jedna žlica natašte kvalitetnoga maslinova ulja sadrži koncentraciju oleokantala koji ima protuupalno djelovanje slično ibuprofenu.
- Kao i maslinovo ulje, list masline koristio se kao svelijek, pogotovo za probavni sustav, no brzo je pao u zaborav zbog gorkog okusa.
- Sam ekstrakt lista masline ima i povoljno djelovanje u zarastanju ozljeda, što govori u prilog tome da pomaže obnovu tkiva nakon samih infekcija.
Napravite sami zdravu verziju poznatih preljeva za salatu
G. H.
Foto: Shutterstock