Kako poboljšati protok krvi
Protok krvi se poboljšava kretanjem, ali na to utiču i određene namirnice. Ukoliko se ne hranite zdravom, celovitom hranom koja obezbeđuje kvalitetne nutrijente, može se desiti da imate problema sa krvotokom čak i ako ste fizički veoma aktivni.
Ishrana bogata antioksidansima, omega 3 masnim kiselinama, biljnim vlaknima i vitaminima i mineralima doprinosi održavanju zdravlja krvotoka i uklanjanju otpadnih materija. Ishrana koja je siromašna tim esencijalnim nutrijentima može da pogoduje razvoju upale unutrašnjeg sloja krvnih sudova i nagomilavanju toksičnih materija u telu. Ishrana namirnicama čija pH vrednost naginje alkalnoj, bogatim vodom, određenim mineralima, antioksidansima i vitaminima, može da značajno doprinese poboljšanju krvotoka. Ako se to kombinuje sa redovnim fizičkim vežbanjem, to je odlična prevencija od svih oboljenja krvotoka i krvnih sudova. Evo koje su namirnice preporučljive.
Celer. Celer je bogat vitaminom K, koji učestvuje u pravilnom zgrušavanju krvi (neophodno prilikom povreda). Celer je takođe prirodni diuretik, sadrži određene elektrolite i pomaže eliminaciji otpadnih materija iz tela. Listovi celera sadrže supstance koje doprinose sniženju krvnog pritiska.
Semenke (sirove). Bundevine, konopljine i čia semenke su veoma bogate omega 3 masnim kiselinama, vlaknima i antioksidansima. One su takođe izvor proteina sa antiinflamatornim dejstvom, koji pomažu da se ukloni holesterol i održi zdravim unutrašnjost krvnih sudova.
Ovas. Ovas je jedna od najboljih namirnica za regulaciju holesterola, a takođe ima i antiupalno dejstvo. Konzumacija ovsa takođe doprinosi da se šećer sporijim tempom apsorbuje u krv, što je važno za one koji nastoje da održe uravnotežene nivoe šećera u krvi. Najlakše ga je uključiti u ishranu u obliku ovsenih pahuljica u jutarnjem musliju.
Citrusno voće. Limun, narandže i grejpfrut sadrže malu ukupnu količinu šećera, a imaju izraženo antiinflamatorno delovanje, što je dobro za krvne sudove. Sadrže dosta tečnosti i raznih vitamina, uključujući vitamin C, pa pomaću eliminaciji otpadnih materija iz tela.
Orasi i bademi (sirovi). Sirovi orasi i bademi sadrže specijalne antioksidansne komponente koje ropdinose zdravlju krvotoka, između ostalih vitamin E i jedinstvene veoma kvalitetne omega 3 masne kiseline. Preporučljivo je da se jedu sirovi, pošto termička obrada uništava određeni deo njihovih hranljivih sastojaka, posebno masnih kiselina. Odlična su grickalica koju možete koristiti umesto raznih slanih, masnih i zašećerenih industrijskih grickalica.
Zeleno lisnato povrće. Spanać, kelj, rukola, blitva, zelena salata i sl. – sve sadrže veliku količinu hlorofila, koji je po sastavu veoma sličan hemoglobinu u ljudskoj krvi. Doprinose čišćenju i detoksikaciji jetre, koja filtrira krv. Takođe su i izvor vitamina C i K koji su važni za zdravlje krvi i krvnih sudova.
Špargla. Odlična namirnica, bogata kalijumom, koja deluje kao diuretik i doprinosi sniženju pritiska. Sadrži i vitamine grupe B, C i ostale koji povoljno deluju na opšte zdravlje.
Paprika babura. Paprike babure su izuzetno bogate vitaminom C (bogatije od citrusnog voća), tako da su odličan zimski izvor tog vitamina. Sadeže biljna vlakna, antioksidanse i hidriraju telo, što sve doprinosi boljem funkcionisanju krvotoka.
Kakao (crna čokolada). Kakao (i crna čokolada sa 75% i više kakaoa) povoljno deluje na krvotok, kao i na opšte zdravlje. Kvalitetan kakao, na primer, poboljšava cirkulaciju, snižava pritisak i smanjuje upalu. Takođe poboljšava funkcionisanje neurotransmitera u mozgu.
Izvor: www.zdravahrana.com