ARNIKA
Arnica montana L. (Asteraceae)
Vrijeme cvatnje:
Od lipnja do kolovoza
Glavni sastojci:
Seskviterpenski laktoni, flavonoidi, eterično ulje, fenolkarboksilne kiseline, kumarini.
Svojstva:
Arnica (brđanka, moravka) je biljka koja raste prije svega na planinama na visini iznad 800 pa do 2500 m, na neplodnim zemljištima treseta i nezagađenim pašnjacima . Naraste od 20-60 cm visine. Prizemni su listov u rozeti.
Odgovara joj vlažna i hladna klima, zbog čega ju je teško uzgajati. Cvjeta, ovisno
o visini, između lipnja i kolovoza. Za proizvodnju tinkture beru se cijele cvjetne
glavice. Od korijena se pripremaju homeopatske tinkture.
Odvraćamo od toga da arniku berete sami. Biljka je u većini zemalja Europe zaštićena i nekontroliranim branjem ona bi se ugrozila. Osim toga na planinskim livadama raste čitav niz drugih glavočika žutih cvjetova, s kojima se vrlo lako može zamijeniti.
Europski emigranti odnijeli su sa sobom arniku u Novi svijet, iz kojeg se ponovno uvozila zbog nedostatka zaliha u Europi. Vrste arnike koje su se ukorijenile u Americi ispitane su i uvrštene u američku farmakopeju. Jedna se vrsta (Arnica camissonis) pokazala jednako djelotvornom kao Arnica montana, s jednom prednošću više, a to je da ju je puno lakše uzgajati. Ta vrsta ponovno se, dakle, doselila u Europu i otad se uzgaja, naročito u istočnoj Europi, u medicinske svrhe.
Djelovanje:
Ima snažno antiflogističko, analgetično i antimikrobno djelovanje. Koristimo je kod svih ozljeda mekih tkiva, uganuća, nagnječenja, išćašenja, kontuzija, krvnih podljeva, udaraca, edema kod fraktura, upala mišića , sportskih ozljeda . Iznutra djeluje na srce i cirkulaciju, pri čemu ljekoviti ili pak otrovni učinak ovisi o doziranju.
Ovu prekrasnu biljku slobodno možemo nazvati biljkom prve pomoći u fitoterapiji. Najdjelotvoriji su preparati tinktura arnike i arnika gel koji se mogukoristiti samo izvana.
Nuspojave:
Kao i većina glavočika, tako i arnika može izazvati alergične reakcije. Ponajviše su to osobe svijetle puti koje kod duže lokalne primjene reagiraju edematoznim dermatitisom s vodenim pristićima ili ekcemom.
Tko već zna da je sklon takvim alergijskim reakcijama, može u slučaju potrebe koristiti gavez, budući da se ljekoviti učinci obadviju biljaka za većinu indikacija podudaraju.
Unutrašnja uporaba može biti opasna.
Arnika ima toliko jake učinke da zbog pogrešnog uzimanja može dovesti do teških simptoma trovanja . Zbog toga za tu dragocjenu ljekovitu biljku naročito vrijedi tvrdnja slavnog liječnika iz 16. stoljeća, Paracelsusa:
“Sve je otrov i sve otrov sadrži, samo količina odlučuje da nešto otrovno nije.”
Zbog sadržaja seskviterpenskih laktona kod uzimanja previsokih doza, mogu se javiti teški simptomi trovanja; u želučano-crijevnom traktu može doći do povraćanja, proljeva i jakog krvarenja. Osim toga javljaju se vrtoglavica, drhtanje, aritmija i smetnje u disanju. U krajnjem slučaju može čak doći do iznenadne klonulosti, poremećaja u cirkulaciji i grčeva u dišnim organima, koji mogu dovesti do zastoja u disanju.
Zbog toga apsolutno odvraćamo od unutrašnje uporabe arnike za srčanu terapiju, tim više što na raspolaganju, kao srčane lijekove, imamo drugo ljekovito bilje koje donosi manji rizik. U homeopatskim otopinama može se uzimati bez ikakve opasnosti i ni zbog kakvih se razloga ne bismo htjeli odreći njezine dojmljive djelotvornosti.
Praktični savjeti i osobna iskustva:
Uvijek pri ruci- Dr.Theiss Arnika gel
Dr.Theiss Arnika gel trenutačno hladi bolno područje, smanjuje oteklinu i ublažava bol. Gel je odmah nakon ozljede potrebno umasirati u bolno mjesto nekoliko puta na dan. S obzirom na analgetički i antiflogistički učinak, Dr.Theiss Arnika gel izvanredno je terapijsko sredstvo kod različitih istegnuća, iščašenja, uganuća, kod svih tupih ozljeda, kao i kod krvnih podljeva. Prodire duboko u kožu, pa time rasterećuje od napetosti. Ne masti kožu i brzo se upija. Djeluje čak i kod uboda kukaca ublažavajući svbež.
Najvažnije područje primjene arnike je, kao što smo već spomenuli, vanjsko liječenje bilo koje vrste unutrašnjih ozljeda poput nagnječenja, uganuća, hematoma, otečenog tkiva. Brzina kojom ispravno razrijeđena tinktura arnike liječi takve ozljede svaki nas put zadivljuje. Jedna naša prijateljica ozlijedila je ručni zglob pri padu s koturaljki. U toku dana oblozima od arnike oteklina i bol svedeni su na minimum; nakon tri dana stavljanja obloga sa zglobom je bilo ponovno sve u redu. Za vrijeme sportskih aktivnosti događaju se često upravo takve povrede, npr. u društvenim igrama, na skijanju, pri padu s konja, bicikla ili u prometnim nesrećama. Male ili velike nezgode nisu rijetke ni u kući ili na poslu, npr. pad s ljestava ili na stubištu.
Najvažnije je na vrijeme reagirati oblogom od tinkture arnike. Ipak potrebno je pridržavati se slijedećih uputa:
1. Arnika se nikako ne smije stavljati na otvorene rane. Prikladna je samo u slučajevima kad nije ozlijeđena površina kože (unutrašnje ozljede).
2. Budući da tinktura arnike koja se kupuje obično sadrži 60-80% alkohola prije upotrabe treba je obavezno razrijediti vodom u omjeru 1:5.
Oblog od arnike
Dalje nastavite ovako: izmjerite u šalici 1 žlicu tinkture arnike i 5 žlica vode. U tekućinu zatim umočite komad vate odgovarajuće veličine ili gazu, iscijedite je i stavite je na ozljeđeni dio tijela. Lagano učvrstite zavojem kako bi oblog mogao stajati. Kad su vata ili gaza suhe, možete ih izvana ponovno ovlažiti mješavinom vode i tinkture, tj. preko zavoja, bez ponovnog odmotavanja. Još jedno upozorenje: ako budete koristili nerazrijeđenu tinkturu arnike, koža će sigurno reagirati crvenilom sličnim opeklini. Možda mislite da su ozljede o kojima smo govorili rijetke, te da nipošto nisu važna tema u svakodnevnom životu. U kući s djecom to sasvim sigurno nije istina. Iako nije riječ o opasnim ozljedama, sjećamo se brojnih neočekivanih nezgoda u našoj obitelji kad je tinktura arnike uvijek za nekog od nas bila od velike pomoći. Vazno je reagirati brzo! Ako se oblog od arnike ili Dr.Theiss Arnika gel stavi u roku od nekoliko minuta na ozlijeđeni dio tijela, neće doći do otjecanja ili podlijeva krvi. S pravom dakle,možemo reći da je arnika biljka koja ne smije nikada nedostajati u kućnom ormariću prirodnih lijekova, osobito ako imate djecu kod kojih su padovi česti. Ako ju imamo nadohvat ruke, u hitnim se slučajevima može uvijek pružiti prva pomoć.