TRPUTAC
Plantago laceolata L. (Plantaginaceae)
Vrijeme cvatnje:
Od travnja do rujna
Glavni sastojci:
Sluzi, iridoidni (npr. akubin), saponini, fenolkarbonske kiseline i njihovi glikozidi, flavonoidi, anorganske tvari, trjeslovine
Svojstva:
Jedna od najvažnijih i najstarijih "biljaka protiv kašlja" jest upravo trputac.Gotovo sve knjige o ljekovitom bilju srednjeg vijeka pune su podataka o liječenju vrstama roda trputac. Vrste roda Plantago rastu na svim područjima, nalazimo ih u nizinskim krajevima, ali i u viskom planinama. Mnoge od njih rastu u neposrednoj blizini naselja, uz puteve, na livadama i pašnjacima, na pjeskovitim i kamenitim obroncima.
Kod trputaca, koji rastu na području Europe, lišće se razvija samo u obliku ružice u dnu nerazgranjene i bezlisne stabljike. Na vrhu stabljike nalazi se manje ili više produženi cvat neuglednih cvjetova. Listovi su raznolikog oblika, no u pravilu jednostavni i cjeloviti. Vrste trputaca uglavnom se i razlikuju po obliku listova.
Plantago lanceolata L. ( trputac, ženska bokvica) je trajna zelen raspostranjena pretežno po travnatim površinama, s prizemnim uskim listovima koji postepeno prelaze u široku i kratku peteljku. Na golim se listovima ističe tri do pet žila. Iz rozete uskih, dugih listova uzdiže se, i do 25 cm visine ,cvjetna stapka koja na vrhu nosi cvat. Iz ružičastog cvata izlaze duge prašničke niti. Plantago lanceolata vrlo se često zamjenjuje s Plantago major koji raste po putovima i sličnim staništima.
Pripravci izrađeni od P. major sadržavaju djelatne tvari u daleko manjoj količini od P.lanceolata i upotrebljavaju se samo vanjsku uporabu kod rana i upala na koži.
Djelovanje:
Trputac je prirodni lijek protiv kašlja. Zbog visokog sadržaja sluzi, koje oblažu sluznicu grla i ždrijela te na taj način stvaraju zaštitni sloj, najčešće je sastavni dio čajeva ili sirupa protiv kašlja. Trputac djeluje tako da mehaničkim putem sprečava kašalj, ali posjeduje i antimikrobno te protuupalno djelovanje. Dr. Theiss Trpučev sirup ublažava kašalj i tegobe dišnih puteva, sadrži ekstrakt trpuca u visokoj koncentraciji. Djeca ga osobito vole jer je ugodnog okusa. Naime, kao zaslađivač u sirupu ne upotrebljava se industrijski šećer već se koriste med i sirup repe. Dodatak eteričnog ulja paprene metvice pospješuje antiseptičko djelovanje.
Ljekovita snaga ove biljke može se iskoristiti i u obliku čaja ili svježe iscijeđenog soka. Kod pripravljanja čaja potrebno je 2g ( 3 čajne žlice) na jednu šalicu preliti vrućom vodom i pustiti da odstoji. Čaj se pije 3 puta dnevno po 1 šalicu. Kod vanjske primjene poznato je djelovanje trpuca kod upalnih promjena kože.
U narodnoj medicini poznata je uporaba svježih i smrvljenih listova trputca kao prva pomoć u slučajevima otvorenih rana i ogrebotina, kad nemamo nadohvat ruke dezinfekcijska sredstva ili flastere, zavoj ili vatu za zaustavljanje krvarenja. Kad su Europljani osvojili Novi svijet, sjevernoamerički Indijanci zvali su trputac "trag blijedolikih lica", jer ih je trputac pratio gdje god su se naseljavali.
Njegovo sjeme, koje mokro postaje ljepljivo, ostajalo je na cipelama i kotačima kola te tako postajalo "suputnik" bijelaca. Trputac ima svojstvo da pusti korijenje na zapuštenim zemljištima, pa si tako može prokrčiti put na mjestima koja su izgazili ljudi i automobili. Trputac se često može vidjeti kako izbija iz asfalta ili betona i probija se prema svijetlu na mjestima gdje niti jedna druga biljka ne bi mogla rasti,ta je biljka vladar puteva.
Nuspojave:
Nisu poznate.
Praktični savjeti i osobna iskustva:
Trputac se ponajprije koristi protiv svih oboljenja dišnih organa, osobito kod jakog katara, kašlja, hripavca, plućne i bronhalne astme. U tim se slučajevima, uz Dr. Theiss Trpučev sirup uvijek može pomoći i čajem od uskolisnog trpuca i majčine dušice pomiješanih u jednakom omjeru. Zakuha se jedna šalica vode s kriškom limuna (ako je limun prskan, tada bez kore) i jedna puna čajna žličica smeđeg šećera, pusti da prokuha, makne sa štednjaka i tek tada dodaje se jedna puna čajna žličica čajne mješavine. U težim slučajevima treba se pripremiti svježi čaj četiri do pet puta na dan. Pije se toliko vruć koliko se može podnijeti, u gutljajima. U početnom stadiju bronhitisa treba upotrebljavati trputac i ostale biljke s antbakterijskim i protuupalnim djelovanjem koje, zahvaljujući visokim sadržajem sluzi pokrivaju i štite upaljene sluznice, smirujući često mučan i neugodan podražaj na kašalj. U tu svrhu preporučujemo sljedeću čajnu mješavinu za kašalj.
Čaj protiv kašlja u početnom stadiju bronhitisa :
listovi trpuca |
40g |
cvjetovi podbjela |
20g |
korijen bijelog sljeza |
20g |
crni sljez |
20g |
Kada u našoj obitelji dijete kašlje nikada mu ne uspijemo dati sirup, a da ga i mi ostali ne želimo kušati, barem jednu žličicu. Vrijedno je znati da smrvljeni listovi trpuca odmah pomažu ako se dijete spotakne. Budući da se to redovito događalo i našoj djeci kada su trčala po dvorištu, nastojali smo ih utješiti trljajući im kožu svježim listom trpuca te su brzo prestajala plakati, a crvenilo kože nestajalo je u dvije minute. Upravo kad smo na svježem zraku s malom djecom, može se uštedjeti puno suza, boli i nedaća ako se poznaje taj mali trik.
(ulomci preuzeti iz knjige Dr. Peter Theiss Ljekovito bilje za zdravu obitelj )