Piše: Marija Leko
(fotolia)
Maske od meda pogodne su za svaki tip kože
Osim u liječenju opeklina, bolesti jetre, bubrega i probavnog trakta, ljekovita svojstva meda, koji sadrži oko 70 tvari neophodnih za zdravlje ljudskog organizma, već su tisućljećima koristi i u kozmetičkoj industriji. Minerali, vitamini, enzimi te ostale biološki aktivne supstance obnavljaju kožu, zacjeljuju ožiljke i smanjuju njihovu vidljivost, a kosi vraćaju sjaj i čvrstoću. Med privlači i zadržava vodu, zbog čega je čest sastojak hidratizirajućih kozmetičkih proizvoda: sredstava za čišćenje kože, gelova za tuširanje, mlijeka za tijelo, krema, maski za lice i kosu, šampona, regeneratora te balzama za njegu usana. Uz njega, pčelinji proizvodi poput voska i propolisa nezaobilazni su sastojci preparata za njegu lica i tijela. Tako je pčelinji vosak nezamjenjiv ako je riječ o prirodnim pilinzima jer otvara pore i nježno uklanja nečistoće, a propolis, obzirom da sadrži mineralne soli i vitamine, vraća elastičnost i sjaj kosi. Flavonoidi i fenoli iz nektara usporavaju razorne kemijske reakcije povezane s kroničnim bolestima i vidljivim znakovima starenja kože. Stoga je često osnovni sastojak preparata protiv starenja, kao i pelud, koja čuva vlagu i potiče obnovu stanica kože. U kombinaciji s eteričnim uljima pojačavaju se ljekovita svojstva meda, a kozmetički tretmani, poput masaža ili medenih kupki, ubrzavaju detoksikaciju organizma. Naime, med “puni” pore, a masažom se nečistoće iz njih vežu na med i potom odstranjuju tuširanjem. Nakon 12 tretmana koža postaje vidljivo sjajnija i mekša, a celulit se smanjuje. Isti efekt postiže se kupkama s medom; dvije žlice meda “spustite” u toplu vodu (37˚C) i opustite se u kupki najmanje 15 minuta. Kao i pri masaži te kozmetičkim tretmanima, potrebno je najmanje 12 svakodnevnih kupki kako bi rezultati bili što bolji. Ako je riječ o maskama za lice, birajte livadni i bagremov med jer su rjeđi pa se lakše kombiniraju s drugim sastojcima te bolje prijanjaju uz kožu.
Med od bagrema preporučuje se kod nesanice, za umirenje prenadraženog živčanog sustava (vrtoglavica, loš san, klimakterične smetnje itd.) i uklanjanje posljedica nagomilanog stresa. Kombinira li se s čajem od kamilice, međusobno pojačavaju djelovanje aktivnih tvari. S obzirom da se sporo kristalizira, dugo ostaje tekući, a ubraja se u najkvalitetnije vrste.
Livadni med najzastupljenija je vrsta, a njegova ljekovita svojstva ovise o području ispaše pčela: ako su košnice blizu grada, med će biti manje ljekovit. Pomiješan s jogurtom ili naribanom mrkvom idealan je kao maska za brzi oporavak tena, posebice ako je riječ o masnoj koži, sklonoj aknama. Maska se ispire nakon desetak minuta.
Ružmarinov med je svijetao, proziran i bistar, bez mirisa, ugodna i blaga okusa. S obzirom da potiče perifernu cirkulaciju i poboljšava funkciju jetre, kroz masaže se koristi za uklanjanje celulita jer potiče izlučivanje toksina. Zbog dezinfekcijskih i protuupalnih svojstava primjenjuje se i u liječenju nečiste kože sklone aknama i upalnim promjenama.
Mješavina pola šalice kukuruzne krupice i dvije žlice meda prirodni je piling koji koži vraća sjaj i glatkoću. U kombinaciji s naribanom mrkvom, med pomaže kodprekomjernog sjaja kože