OVA KNJIGA JE AUTOROVA ŠKOLA IZ SNOVA, NJEGOV IDEALNI NASTAVNI PROGRAM I
POKUŠAJ OKUPLJANJA 12 NAJVEĆIH ANTIČKIH FILOZOFA NA JEDNOME MJESTU
KAKO BI NAS POUČILI BROJNIM ŽIVOTNIM UMIJEĆIMA.
Jules Evans
FILOZOFIJA ZA ŽIVOT
I OSTALE OPASNE SITUACIJE
· Područje: publicistika - filozofija
· ISBN (MU): 978-953-303-542-0
· ISBN (TU): 978-953-303-543-7
· Biblioteka: Bookmarker
· Izdavač: Naklada LJEVAK
· Godina: listopad 2012.
· Broj stranica:
· Format: 14,5 x
· Uvez: meki = 139 kn
· Uvez: tvrdi = 179 kn
· Urednik: Kristijan Vujičić
· S engleskoga prevela: Petra Štrok
„Briljantna i pravodobna knjiga.“
Tom Hodginson, autor knjige How to Be Free
MOŽE LI NAM FILOZOFIJA SPASITI ŽIVOT?
Nakon što ga je filozofija izbavila iz emocionalne krize, Julesa Evansa zaintrigirala je misao da nam ideje nastale prije više od 2000 godina – ideje filozofa kao što su Pitagora, Heraklit, Sokrat, Seneka, Platon, Aristotel, Piron, Seneka ili Epiktet – mogu pomoći i danas. Autor je intervjuirao vojnike, psihologe, kriminalce, astronaute i anarhiste i otkrio načine na koje ljudi danas koriste antičku filozofiju u izgradnji boljih života. Drevna filozofija nadahnula je moderne zajednice – sokratske kafiće, stoičke vojske, epikurovske komune – čak i cijele narode da krenu u potragu za dobrim životom.
Ova knjiga predstavlja poziv u školu iz snova, koju tvori šaroliko društvo sastavljeno od 12 najvećih filozofa antičkoga svijeta, koji će s vama podijeliti svoja razmišljanja (umijeća) o sreći, uživanju u trenutku, samokontroli, sumnji, pravednosti, prijateljstvu i mnoga druga. Ta životna i nadahnjujuća filozofija primjenjiva je na ulici, radnome mjestu, bojnome polju, u ljubavi i životu – u svakom dijelu našega vrlo dinamičnog univerzuma, u kojem se sve neprestano mijenja – kako je svojedobno tvrdio i Heraklit. Uostalom, i sam Platon na jednome mjestu navodi njegove riječi: „Sve teče (Panta rei) i ništa ne miruje.“
„Sjajno pronicava knjiga, iskrena i zabavna...“
Louise Chunn, ur., Psychologies Magazine
„Nećete je htjeti ispustiti iz ruke!“
Kristjan Kristjansson, autor knjige Aristotle, Emotions and Education
„Filozofija za život obiluje mudrošću, a istodobno slijedi tok najsuvremenijih razmišljanja.“
Tom Butler-Bowdon, autor knjige 50 Philosophy Classics
IZVADAK IZ KNJIGE:
„Atenska škola jedna je od meni omiljenih slika. Sviđa mi se kako uravnotežuje red i anarhiju, sviđa mi se jasna razlikovnost likova, ali i temeljno jedinstvo njihovih ideja. Sviđa mi se što su u središtu slike prikazani Platon i Aristotel, odjeveni u dugačke, svijetle haljine, zaokupljeni raspravom, pri čemu jedan od njih upire prstom u nebo, dok drugi pokazuje prstom prema ulici. Sviđa mi se i urbanost teme, činjenica da ne možemo razaznati je li riječ o hramu, tržnici ili arkadi u nekom idealnom gradu u kojemu svatko može sudjelovati u tom razgovoru i čija je svakodnevnica povezana s božanskim. Dok promatram sliku zamišljam kako bi bilo pridružiti se tom razgovoru. Kako bi bilo studirati u Atenskoj školi, slušati te velike učitelje i „odvažiti se obratiti im se“? Što bi oni mogli kazati našemu vremenu?
Ova je knjiga moja škola iz snova, moj idealni nastavni program, moj pokušaj da dočaram jedan dan u Atenskoj školi. Okupio sam dvanaestoricu najvećih učitelja drevnoga svijeta da nas pouče stvarima koje moderno obrazovanje često izostavlja: kako upravljati našim emocijama, kako se suočavati s našim društvom, kako bismo trebali živjeti. Oni nas uče umijeću samopomoći (Ciceron piše da nas filozofija uči kako da „postanemo liječnici samima sebi“), ali samopomoći najbolje vrste, koja se ne usredotočuje samo na pojedinca, nego širi naš um i povezuje nas s društvom, znanošću, kulturom i svemirom. Taj studij nije preskriptivan – članovi profesorskog zbora međusobno se ne slažu (štoviše, neki od njih otvoreno se ne podnose), a knjiga ne izlaže jednu, nego nekoliko filozofija. Ipak, kao na Rafaelovoj slici, ispod tih različitosti provlači se jedinstvo: svi učitelji gaje optimističan stav o ljudskoj racionalnosti i sposobnosti filozofije da unaprijedi naše živote.“
O AUTORU:
Jules Evans voditelj je projekta Well-Being (Well-Being Project) u Centru za povijest emocija (Centre for the History of the Emotions) pri londonskom sveučilištu Queen Mary. Jedan je od organizatora Londonskoga filozofskog kluba te diljem svijeta održava predavanja i vodi radionice o praktičnoj filozofiji. Osnivač je internetske stranice www.thephilosophyhub.com, projekta pod pokroviteljstvom britanskog Vijeća za istraživanje umjetnosti i humanističkih znanosti. Piše za različite publikacije, uključujući Wall Street Journal, The Times, Spectator i Psychologies, a surađivao je s organizacijama kao što su New Economics Foundation, Rockefeller Foundation i londonska filozofska škola School of Life. Njegov blog, www.philosophyforlife.org, ima odane sljedbenike diljem svijeta.
Marketing Naklade Ljevak
t: 01/ 4804 021, 4804 023
m: 091 4920 013
www.ljevak.hr