Erich Fromm
Zdravo društvo
Sadržaj
Predgovor (E. F.) 7
Predgovor jugoslovenskom izdanju 9
- DA LI SMO MENTALNO ZDRAVI? 11
- MOŽE LI DRUŠTVO DA BUDE BOLESNO? — PATOLOGIJA NORMALNOSTI 18
III LJUDSKA SITUACIJA — KLJUČ ZA
HUMANISTIČKU PSIHOANALIZU 25
Ljudska situacija 25
čovekove potrebe — kako one proizlaze
iz uslova njegove egzistencije 29
- Pripadnost (udruživanja) nasuprot narcisizmu 30
- Prevazilaženje — stvaralaštvo nasuprot destruktivnosti 35
- Ukorenjenost — bratstvo nasuprot rodoskvrnjenja 36
- Osećanje identiteta — individualnost nasuprot konformizmu gomile 51
- Potreba za okvirom orijentacije i verovanja — razum nasuprot iracionalnosti. 53 IV MENTALNO ZDRAVLJE I DRUŠTVO 59
V COVEK U KAPITALISTIČKOM DRUŠTVU 67
Društveni karakter 67
Struktura kapitalizma i karakter čoveka 70
- Kapitalizam XVII i XVIII veka 70
- Kapitalizam XIX veka 72
- Društvo XX veka 84
- Društvene i ekonomske promene 84
- Karakterološke promene 89
- Kvantifikacija, apstrakcionizam 89
- Otuđenje 96
- Drugi aspekti 117
- Anonimni autoritet —
konformizam 118
- Princip neosujećivanja 126
- Slobodna asocijacija i slobodan razgovor 128
- Razum, svest, religija 130
- Rad 135
- Demokratija 140
- Otuđenje i mentalno zdravlje 145
- RAZNE DRUGE DIJAGNOZE 162
Devetnaesti vek 162
Dvadeseti vek 167
- RAZNI DRUGI ODGOVORI 180
Autoritarno idolopoklonstvo 182
Superkapitalizam 185
Socijalizam 188
- PUTEVI KA ZDRAVIJU 207
Opšta razmatranja 207
Ekonomski preobražaj 212
- Socijalizam kao problem 212
- Principi humanističkog socijalizma 216
- Socijalno-psihološki prigovori 219
- Interesovanje i učestvovanje kao
motivacija 228
- Praktične sugestije 242
Politički preobražaj 253
Kulturni preobražaj 257
ZAKLJUČAK 269
Indeks imena 277
Predgovor
Ovo delo je nastavak knjige Bekstvo od slobode napisane pre pet naest godina. U toj sam knjizi pokušao da pokažem da totalita- ristički pokreti odgovaraju duboko usađenoj težnji da se pobeg- ne od slobode koju je čovek postigao u modernom svetu; taj sa- vremeni čovek, oslobođen srednjovekovnih okova, nije bio slobo dan da izgradi sadržajni život, zasnovan na razumu i ljubavi, zbog toga je tražio novu sigurnost u potčinjavanju jednom vođi, rasi ili državi.
U knjizi Zdravo društvo pokušao sam da pokažem da život u demoikratiji XX veka predstavlja, na različit način, drugu vrstu bekstva od slobode, a analiza baš tog bekstva, u kojoj je otuđenje centralni pojam, sačinjava veliki deo ove knjige.
S druge strane, Zdravo društvo je nastavak knjige Bekstvo od slobode, a u izvesnoj meri, i knjige Čovek za sebe. U obe knjige sam razmatrao specifični psihološki mehanizam, ukoliko se od nosio na glavnu temu. U Bekstvu od slobode obrađivao sam ug lavnom problem autoritarnog karaiktera (sadizam, mazohizam itd.). U Čoveku za sebe razvio sam ideju o različitim orijentacijama ka- raktera, zamenjujući Frojdovu šemu razvitka libida evolucijom karaktera u interpersonalnom smislu. U Zdravom društvu sam po kušao sa više sistema da razvijem osnovne pojmove onoga što sam ovde nazvao »humanističkom psihoanalizom«.
Sasvim prirodno, ideje koje su izražene ranije nisu mogle biti izostavljene; ali ja sam pokušao da ih izložim kraće i da dam više prostora onim aspektima koji su rezultat mog posmatranja i razmišljanja poslednjih nekoliko godina.
Nadam se da čitalac mojih ranijih dela neće imati teškoća da uoči kontinuitet misli, kao i neke promene koje vode ka glavnoj tezi humanističke psihoanalize: da osnovne strasti čoveka nisu ukorenjene u njegovim instinktivnim potrebama, već u specifič nim ustavima ljudske egzistencije, u potrebi da se pronađe nova veza između čoveka i prirode pošto su se izgubile prvobitne veze iz preljudskog stupnja. Dok se u ovome moje ideje u osnovi raz likuju od Frojdovih, one se ipak zasnivaju na njegovim funda mentalnim postavkama, koje su razvijene dalje pod uticajem ide ja i iskustva generacije koja je sledila Frojda. Ali baš zbog impli citne i eksplicitne kritike Frojda, sadržane na ovim stranicama, želim jasno da istaknem da ja vidim veliku opasnost u razvija nju izvesnih tendencija u psihoanalizi koje, kritikujući izvesne greške Frojdovog sistema, odbacuju, zajedno sa greškama, i naj vrednije delove Frojdovog učenja: njegov naučni metod, njegovo shvatanje razvitka, njegov pojam nesvesnog kao potpuno iracionalnu snagu, a ne kao zbir pogrešnih ideja. Dalje, postoji opasnost da psihoanaliza izgubi drugu osnovnu osobinu Frojdovog shvatanja, hrabrost da prkosi zdravom razumu i javnom mnenju.
U stvari, Zdravo društvo ide od čiste kritičke analize, koja je data u Bekstvu od slobode, do konkretnih sugestija kako da funkcioniše jedno zdravo društvo. Glavna poenta u poslednjem delu knjige nije toliko verovanje da je svaka predložena mera neophodno »dobra«, već da progres može da se dogodi samo kada se promene dešavaju uporedo u ekonomskoj, društveno-političkoj i kulturnoj sferi; da svaki progres koji se ograničava samo na jednu sferu sprečava progres u svim sferama.
Veoma sam zahvalan mnogobrojnim prijateljima koji su mi pomogli čitajući rukopis i dajući konstruktivne predloge i kriti ke. Naročito želim da spomenem jednog od njih, Džordža Fuksa, koji je umro dok sam još radio na ovoj knjizi. Prvobitno smo zamislili da napišemo knjigu zajedno, ali se ovaj plan nije mo gao ostvariti zbog njegove duge bolesti. Njegova pomoć, međutim, bila je značajna. Mi smo imali duge diskusije i on mi je pisao mnoga pisma i zabeleške, naročito u pogledu socijalističkih teo rija, što mi je pomoglo da razjasnim, a ponekad i ispravim sop- stvene ideje. Spomenuo sam njegovo ime u tekstu nekoliko pu ta, ali moj dug prema njemu je mnogo veći nego što to ovim mogu da pokažem.
Želim da izrazim zahvalnost dru Hargrivsu, šefu Sekcije men talnog zdravlja Svetske zdravstvene organizacije, zbog pomoći u prikupljanju podataka o alkoholizmu, samoubistvu i ubistvima.
- F.
Predgovor jugoslovenskom izdanju
Rado sam se odazvao pozivu da napišem predgovor za jugoslo- vensko izdanje moje knjige Zdravo društvo. Mada jugoslovenski sistem poznajem samo teorijski i još nisam imao prilike da nepo sredno vidim jugoslavensku stvarnost,* verujem da shvatanje so cijalizma koje je izloženo u ovoj knjizi ima mnogo dodirnih tačaka sa jugoslovenskim shvatanjem. Ja mislim ovde, naravno, na isti canje aktivne i odgovorne uloge radnika u preduzeću i društvu, nasuprot centralizovanom sistemu upravljanja stvarima i ljudima od strane birokratije, na isticanje ideje o kontroli nad društve nom svojinom nasuprot državnoj svojini nad sredstvima za pro izvodnju. Jugoslovensko shvatanje, je, po mom mišljenju, zasno vano na stvarnom razumevanju marksizma. Za Marksa socija lizam nije nikad predstavljao samo ekonomski efikasniji već i ljudski razvijeniji sistem, u kome će čovek prestati da bude objekt okolnosti i stvari, postajući subjekt koji upravlja sopstvenim stva ranjem.
Mada je moguće da postoje mnoge tačke u ikojima se moje shvatanje razlikuje od jugoslovenskog, nadam se da će ova knjiga stimulativno uticati na jugoslovenske čitaoce.
Mogao bih da dodam nekoliko reči o predmetu koji nisam ra zmatrao u ovoj knjizi. Mislim na međunarodnu situaciju i izglede za mir. Sadašnja podela sveta na dva velika i moćna bloka, koji ugrožavaju jedan drugog, predstavlja mogućnost za izbijanje trećeg svetskog rata. Mogućnost mirnog rešenja zavisi u velikoj meri od postojanja treće sile, koja je politički nezavisna. Ali nije samo važno, i to nije primarno, političko poznavanje, već poravnanje u socijalnom i ekonomskom smislu sistema koje će prihvatiti zemlje Azije i Afrike. Istočni i Zapadni blok se slažu u jednoj
* U međuvremenu pisac ove knjige je posetio Jugoslaviju, nastojeći da za kratko vreme što bolje upozna osnovne principe našeg društvenog sistema.
pretpostavci, naime da izbor leži između ruskog i kineskog komu nizma ili zapadnog kapitalizma. Ova alternativa, međutim, nije tačna; nerazvijene zemlje mogu da izaberu treću alternativu, a to je socijalizam u različitim formama, počev od jugoslovenskog do indijskog i burmanskog tipa. Takve demokratske socijalističke zemlje, koje kombinuju ekonomsko planiranje i uticaj države sa maksimumom lične slobode i individualnog učestvovanja i odgo vornosti, dokazaće da industrijalizacija nije nužno zasnovana na potpunoj birokratizaciji. Verujem da Jugoslavija, zajedno sa zem ljama kao što su Egipat i Indija, ima najvažniju funkciju danas
— da pokaže put demokratskom socijalizmu. Ova funkcija može da bude odlučujuća za očuvanje svetskog mira.
ERIH FROM