- ZAKON
Vedro srce licu daje vedar izraz. — Engleska izreka
Vjeruj u život! Ljud ska će bića uvijek ži vjeti i napredovati prema višem, širem i punijem životu.
— W. E. B. Du Bois
Ljubav slave i hvale, koliko god skrivena umijećem, vlada svi me i blista u svakom
srcu.
— Edward Young
JESTE LI KADA upoznali osobu u čijoj ste biti i u čijoj ste nazočnosti os jećali dobrotu? Čovjeka kojem su oči blistale i čiji je osmijeh odraža vao toplinu sunčanoga dana? Po svoj prilici, ta je osoba izražavala i pozitivan pogled na svijet, te širila radost i dobrotu kamo god je išla. Ako vam se ukazala prilika da je i upoznate, vjerojatno ste utvrdili da ne samo što »vedro srce licu daje vedar izraz«, nego i da takva osoba ima snažan sustav vrijednosti i vjerovanja, koji se temelji na neogra ničenoj ljubavi i integritetu. Takve radosne i dragocjene duše blistaju u našem svijetu i u našem pamćenju. Srce koje voli ujedno je i rados no srce.
Neki je čovjek govorio u radijskoj emisiji. »Dobro je i lijepo ži vjeti. No još je bolje živjeti radosno. Najbolje je živjeti u radosti i lju bavi!« Kako je samo divno čuti kako netko izgovara istinu o tome da život treba živjeti i da je život dobar i pozitivan. Svatko od nas životu može pristupati uzbuđeno, s nadom i gorljivošću. Možemo hodati pod blistavim sunčevim svjetlom i osjećati profinjen ili intenzivan miris cvi jeta. Možemo puštati da nam vjetar mrsi kosu, gledati zlatne odsjaje zalaska sunca ili se smijati vedra srca. Kako uopće možemo biti depri mirani ili razdraženi kada uživamo u Božjem svijetu koji nas okružuje i kada radost na koju nailazimo nastojimo prenijeti i drugima?
Koliko je važno da se naučimo identificirati s lijepim i rados nim aspektima života? Kako ljepotu i radost povezati s našim sa dašnjim pojmovima o Bogu? Leži li istinska ljepota života u vrijedno-
Ljubav silno uljepšava sve. Louisa May Alcott
sti pojedinca i veličini našeg potencijala? Otvara li srce pročišćeno ne ograničenom ljubavlju i gorljivošću koja uzdiže čovjekov duh prema većem utjecaju božanskoga?
Bi li osoba vedra lica i srca punog ljubavi mogla biti »glasnik hrabrosti«? Koliko često pronalazite utjehu u ljubavi člana obitelji ili prijatelja? Koliko se često dajete drugima iz čiste radosti davanja? Činjenice i okolnosti u našem se životu neprestano mijenjaju. U uo bičajenom rasporedu stvari pitanja obično dolaze prije odgovora. Ka da postavljamo ispravna pitanja, kada se raspitujemo izvan granica onoga što trenutačno shvaćamo, stvaramo magnetsku privlačnost s novim otkrićima. A to često obuhvaća traženje i kucanje na vrata ko jima se ulazi u unutarnje komore uma i srca. Životne pustolovine nije nužno doživjeti kroz muku, nedaće i patnje. Postoje i bolji i radosniji načini.
Veselo je srce izvrstan lijek.
— Izreke 17:22
Koliko trenutačno znamo, čovjek je Božje najnaprednije inteli gentno stvorenje. Barem na ovoj razini svijesti nalazimo se na vrhun cu čovjekova razvoja. Dakako, bili bismo vrlo kratkovidni kada ne bis mo uvidjeli da možda postoje razine svijesti i života koje nadilaze našu svijest i razvoj. Međutim, sada smo tu gdje jesmo i dok ne otkrijemo ili ne spoznamo nove dimenzije, nove oblike, nova bića i nov život, moramo živjeti ovdje i ovako. Ovo je naš život. Nije li onda logično ži vjeti vedra srca i vedra izraza lica?
Zemlja Volje srca, u kojoj ljepota ne sahne, propadanje se ne širi, u kojoj radost je mudrost, vrijeme i beskonačna pjesma.
— William Butler Yeats
Bi li upravo krajnja svijest o neograničenoj ljubavi mogla biti element koji luči i određuje našu duhovnu prirodu? Kada uvidimo da je ljudski aspekt tek jedan od izraza božanske stvarnosti, čini se da radost postaje snažnim proširenjem duha u našem životu. Uvijek nam se ukazuje mogućnost da odlučimo što želimo, da donesemo odluku i krenemo u smjeru cilja. Možemo se zagledati u sebe i potražiti usmje ravanje u područjima koja trebamo ili želimo razviti, a pritom mora mo biti pošteni i iskreni. Koliko daleko vidimo? Svaki je obzor tek od skočna daska za nove ciljeve. Proširimo svoj pogled na svijet i proši rimo dosege svoje vizije. Omogućimo veličanstvenoj ljepoti čudesno ga života da nas ispuni bezgraničnom radošću i srećom! Neka radost bude neobuzdana.
Komu je srce sretno, na gozbi je bez
prestanka.
— Izreke 15:15
Sami smo čuvari utvrde svojega života. S krovova pjevajte pje smu slave i hvale! Jer uistinu je divno biti živ! Ushićeno širite divnu no vost! Nepresušni val božanske energije pozovite da se trajno nastani u vašem srcu. Uživajte u tome što radite. Neka vaš smijeh odzvanja na sve strane. Prštite od života! Blistajte! Zračite srećom! Neka vaše uzbuđenje, vaše zanimanje i gorljivost pridaju boju, okus i dubinu sve mu što činite. 1 druge zarazite svojom radošću, kako bi znali da ste živi duhom!
Pozitivno razmišljanje, kada se ispravno shvaća, konstruktivan je način suočavanja sa životom usklađivanjem u svijesti s onim što je vječno istinito u duhu. Moć pozitivnog razmišljanja temelji se na snažnom univerzalnome zakonu ili načelu. Riječ je o zakonu priv lačnosti. Kroz ljubav i radost, ono što je obično može se transformi rati u iznimno. Živite, volite, smijte se i budite izvrsno raspoloženi!
- ZAKON
Svatko bi trebao imati rezervni plan preživljavanja.
Dok ne pokušaš, ne znaš što točno ne
možeš.
— Henry James
Do VELIKIH promjena najčešće dolazi kada ih najmanje očekujemo, a one mogu donijeti rezultate koji daleko nadilaze sadašnju razinu naše mašte. Najčešće se događa da nakon stišavanja početnog šoka zbog tako neočekivanog događaja i nakon što povratimo koliko-toliko jas nu objektivnu sliku, počinjemo tražiti alternative. Kao što nas potiče poznati skautski moto »Budi pripravan«, tako nam pomažu i riječi:
»Svatko bi trebao imati rezervni plan preživljavanja«. Korisno je is tražiti raznorazna područja zanimanja. Mnogi mislioci izražene recep- tivnosti ta su područja zanimanja pretvorili u unosan izvor sredstava za život kada su životne okolnosti od njih tražile promjenu. Nikada ni je prerano da počnete kreativno razmišljati.
Jeste li kad vrijeme, energiju, gorljivost, pa možda i novac uložili u neku aktivnost u kojoj su vam svi plodovi truda naoko izma knuli kroz prste? Moguće je da se nešto neočekivano promijenilo i da je došlo do blokade svega što je dobro. Ali je li dobro uopće moguće potpuno blokirati? Jeste li čuli staru izreku: »Kada ima volje, ima i načina«? Ili »Kada se jedna vrata zatvore, druga se otvore«? Obje
Što više doznajete o tome što činiti sa so bom, i što više činite za druge, to ćete više učiti uživati u životnome obilju.
— William
- H. Boetcker
Riječima 'ja to ne mogu' nitko nikada nije postigao ništa; 'pokušat ću' čini
čuda.
— George
- Burnham
rečenice govore o neograničenim mogućnostima. Potrebna nam je sa mo vjera kako bismo nastavili putovanje.
A »vjera« se pritom ne odnosi na zatvoren, nego na otvoren um. Vjera ne znači ići naprijed slijepo i nesvjesno. Vjera znači »pošti vati« ili »promatrati sa strahopoštovanjem«. Vjera priznaje nepregled ne duhovne stvarnosti koje možda ne vide materijalisti koji upadaju u zamku isključivo fizičkog aspekta. »Vjera je jamstvo za ono čemu se nadamo, dokaz za one stvarnosti koje ne vidimo« (Hebrejima 11:1). Jedna druga poznata maksima govori: »Problem je teško riješi
ti s razine svijesti na kojoj je problematična situacija i nastala«. Nužan je prijelazak na višu razinu svijesti. Možda ćemo autoritativno usmje ravanje morati potražiti izvan sadašnjeg kruga i tako doći do novog smjera. Možda će biti i nužno i korisno osvrnuti se i možda iznova promisliti o početnim motivima koji su u pozadini našega cilja. Neki nam put usmjeravanje pozornosti na alternativni plan pomaže da nas tavimo dalje.
Unutar širokog spektra evolucije uočavamo kretanje od jedno stavnog prema bogatijem, kompleksnijem i raznovrsnijem. Kao poje dinci, predstavljamo širok raspon čovjekovih misli, genijalnosti i kre ativnosti. I mi smo prevoditelji stvaranja, a čovječanstvu će dobro doći svaka plodna zamisao koja može proširiti globalnu viziju čovječanstva. To je tip inovativnog i naprednog duha koji ne ograničava potragu za većim otkrićima niti ograničava korištenje naših običnih darova.
Malo je ljudi koji primaju istinu, potpunu i fantastičnu, trenu tačnim prosvjetljenjem. Većina ih stječe dio po dio, u malenoj mjeri, sukcesivnim razvojem, zrno po zrno, poput mukotrpnog ra
da na mozaiku.
— Ana'is Nin
Dakako da veliki životni trenuci obuhvaćaju i one krizne situa cije u kojima su nužne svježe i maštovite reakcije. Nova otkrića pojav ljuju se uglavnom zahvaljujući progresivnim umovima. A moguće je da je jedan od Božjih atributa upravo promjena! Kako se nositi s prom jenama? Odustati i prestati pokušavati? Ili nastaviti dublje istraživati unutrašnjost i nastaviti eksperimentirati sa smislom života? Budući da imamo dar svijesti o sebi, jesmo li pripravni za teške situacije i ima mo li za njih alternativne planove? Upravo zahvaljujući umu čovjek je mudar ili živi u neznanju, sputan ili oslobođen, nespretan ili pripra van. Moramo raditi na nadziranju vlastitoga uma i kanaliziranju misli prema korisnim i produktivnim ciljevima.
Četiri koraka do us pjeha: planiraj mis leći na cilj, pripre maj uz molitve, nas tavi u pozitivnome duhu, radi na tome
ustrajno.
— E. C. McKenzie
Kreativne osobe pronalaze nadahnuće i u najobičnijim stvari ma. Arhitekt Eero Saarinen, na primjer, dobio je 1956. posao izgra dnje zgrade za Trans-World Airlines. Riječ je o jezgri današnjeg newyorškog aerodroma J. F. Kennedy. Budući da nije bio zadovoljan prvim nacrtom i maketom, Saarinen je nastavio raditi na novim nac rtima. A zatim se, jednog jutra za doručkom, zatekao kako pilji u pra znu polovicu grejpfruta. Okrenuo je koru, u nju počeo urezivati luko ve i dovršeni proizvod potom odnio na posao, dodajući je ostalim ele mentima konačnog plana. Kada je aerodromski terminal dovršen, u osvrtu u jednom stručnom časopisu opisali su ga kao »totalitet unutar njih fluidnih zaobljenih i kružnih formi koji simbolizira let velike ptice«.
I na koncu: kako bismo dosegnuli najviši oblik vlastitog poten cijala, trebamo li i vremena kako bismo se odvojili od napetosti i ob vezama pretrpanoga dana? Potrebno nam je malo »povlačenje«, kako bismo se udaljili od svijeta i promislili o funkcioniranju duha. To vri jeme mira i spokoja može nam pomoći da uspostavimo ravnotežu iz među svojega rada i razmišljanja bez pritiska. Kada umu dopustimo da slobodno i kreativno luta, nudimo plodno tlo za nove zamisli koje se razvijaju. Marljivost, trud i praktične duhovne pripreme nude od skočnu dasku s koje možemo skočiti u područje kreativnih spoznaja.
*
- ZAKON
Ako si okrenut u ispravnome smjeru, trebaš samo nastaviti hoda ti. — Budistička poslovica
Premda sam se rodi la u straćari, čvrsto sam odlučila putova ti s vjetrom i zvijez
dama.
— Jacqueline
Cochran
ZAVRŠETAK je jednostavno novi početak. Ništa nikad ne završava a da nešto drugo ne počne, niti nešto počinje a da nešto drugo ne završi. Kako ćemo gledati na te završetke i početke, dakako, ovisi samo o na ma. Raspolažemo svim pomagalima i izvorima koji nam trebaju. Sto ga bi pitanje moglo glasiti: Kako nastaviti? Pred nama je mogućnost biranja smjera. Koji se smjer poklapa s našom svrhom, s putem naše ga smisla? Ako je završetak do kojeg ste došli progresivan i okrenuti ste u ispravnome smjeru, prema svojim ciljevima, tada trebate samo nastaviti hodati!
U čemu je istinska priroda naše moći? Držite li se kada situ acija kojima vlada status quo, ili ste se posvetili kreativnosti svojih da rova? I dok takva privrženost ima izvor u karakteru, u onome što bu-
Prvo znati, pa djelo vati, a zatim istinski
spoznati.
— Bishr al Hafifi
disti nazivaju »prirodom želje«, istinska predanost izvire iz dubina naše duše.
U knjizi Sjedište duše Gary Zukav piše: »Moć je energija ko ju formiraju nakane duše. Riječ je 0 Svjetlu koje oblikuju nakane lju bavi i suosjećanju koje se rukovodi prema mudrosti. Riječ je o ener giji usredotočenoj prema ispunjavanju zadaća duše na zemlji, te raz voju ličnosti kao fizičkog instrumenta duše prikladnog za te zadaće«. Ako tražimo radost kreativnog davanja bez ograda, spoznat ćemo moć poniznoga duha. A to je svakako hodanje u ispravnome smjeru!
Ono na čemu ustrajavamo postaje nam lakše. To ne znači da se promijenila narav same te stvari, nego da se uvećala naša moć.
— Hever J. Grant
Da bi bilo učinkovi to, djelovanje mora biti usmjereno pre ma jasno osmišlje nim ciljevima.
- Jawaharlal Nehru
Želite li na životnome putu iz točke »A« stići do točke »B« i pri premate li se za to putovanje proučavanjem i planiranjem puta, te ko rištenjem kompasa, na koncu ćete uspjeti doći na odredište. Poduzi mamo korake i napredujemo. Oliver Wendell Holmes govori upravo o tome: »Prema mojem mišljenju, na ovome svijetu nije toliko važno gdje se nalazimo, koliko u kojem se smjeru krećemo. Kako bismo došli do nebeske luke, katkada moramo ploviti niz vjetar, a katkada protiv njega — no moramo ploviti, a ne plutati, niti spuštati sidro«.
Kako bi pronašao stvarnost, svatko od nas mora potražiti svoj vlas titi svijet, potražiti pojedinosti koje pridonose toj stvarnosti koju
čovjek osjeća pod površinom stvari.
— Akira Kurosawa
Čistoća života najuzvišenije je i najistinitije umijeće.
- Mahatma Gandhi
Istina je da se početak i završetak svega dodiruju.
— Yoshida Kenko
Kad um otvorimo svjetlu i istini, više nema potrebe da se po javljuju trenuci kada će nam nedostajati zamisli, nadahnuća ili usmje renosti. Pogledajte samo kako ste se sami razvili na temelju raznovrs nih životnih iskustava. Promislite o spoznajama i pojačanoj svijesti ko je vam je donijela svaka od tih situacija. Potiču li nove zamisli vaše mi saone procese? Jeste li spoznali kako stvari percipirati uz veću jasnoću i mudrost? Uspijevate li prodrijeti dublje do karakternih aktivnosti i spoznati višu duhovnu silu besmrtne duše? Uviđate li ulogu odgovor nog donošenja odluka i birate li u skladu s time što god radili? Pos tajete li sve svjesniji svrhe i težnje vaše duše za utjelovljenjem? Riječ je o jednostavnim smjernicama za razvoj. Ako si okrenut u ispravno me smjeru, trebaš samo nastaviti hodati!
*
- ZAKON
Nepoznato nije nespoznatljivo i neusporedivo je veće od pozna toga. — Andersen
U znanosti nam je osobito potrebna mašta. Sve nije u matematici, ni u lo gici, nego ima i lje pote i poezije.
— Maria Mitchell
Od svih oblika zna nja do kojih uopće možemo doći, spoz naja Boga i spoznaja o sebi svakako su najvažniji.
— Jonathan Edwards
DREVNA POSLOVICA kaže: »Doznajemo ono za čime tragamo«. Pogle damo li otvoreno i istraživački oko sebe, uvidjet ćemo tragove tran- scendentnoga i putokaze prema beskonačnome koji se pojavljuju pred nama, ne samo zahvaljujući misticima, nego i zahvaljujući mnogobro jnim skorim znanstvenim otkrićima. Evolucija čovjekova znanja sve se više ubrzava i tako ubiremo plodove generacija i generacija znanstve ne misli. U mnogim područjima istraživanja ljudi nailaze »na ono za čime tragaju« i još mnogo više od toga!
U knjizi Bog koji će se pokazati ponuđen je niz primjera koji potvrđuju da nepoznato nije i nespoznatljivo, te da je neusporedivo veće od poznatoga. Autori tako kažu:
Vidimo uzbudljiv svijet u dinamičnome strujanju, neočekivani svijet čiji nas mehanizmi sve više zbunjuju i zapanjuju ljepotom i slože- nošću, svijet u kojem je predvidivost neizvjesna, a ne deterministička, materija i energija međusobno zamjenjivi i u kojem do evolucijskih promjena dolazi u velikim skokovima koji se opiru mehanistički jednostavnim objašnjenjima. A mi; što se dogodilo s nama? Fizičari nam govore da smo smješteni jedinstveno, na pola puta između silnih parametara kozmosa i beskraja najmanjih čestica tvari i energije. Naš dolazak na ovaj planet izgleda nevjerojatno, bilo da ga promatramo u smislu zahtjeva za osobit odnos među silama koje nadziru elementa rne čestice, ili u smislu mehanike biološke evolucije. Postaje sve jas nije da je evolucijski postupak kojim je nastao ljudski rod jedinstven i da nema smjera. A koraci karakteristični samo za homo sapiensa iz nimni su i po vremenu pojave i po razvojnim aspektima. Događamo se jednom zauvijek, a, što je najčudesnije od svega, naše je putovanje tek započelo!
Bi li te riječi mogle biti poziv na to da osmislimo plemenitu sv rhu vlastitoga života, kako na osobnoj, tako i na međunarodnoj razi ni? Pojavljuju li se pred nama mnogobrojne i raznolike prilike kako bismo ostvarili taj osobiti smisao i svoju nadarenost usmjerili u djelo vanje na odabranome području? Kada odlučimo predano raditi i načinimo prve korake prema naprijed, svemir reagira i pomaže nam. Količina znanja stečenog u posljednjih stotinu godina po ne
kim je procjenama veća od svega što je otkriveno još od čovjekove pojave. Velik dio tih zabilježenih spoznaja nastao je na području fizičkih znanosti, a otkrića se i dalje eksponencijalno ubrzavaju. Fizika danas otkriva mnoštvo različitih i dosada nepoznatih čestica i čestica unutar čestica. Kemija je otkrila postojanje stotina procesa koji se odvijaju u materiji, a o kojima se prije nije ni sanjalo. Biologija se iz običnog imenovanja i klasificiranja živog svijeta razvila do tumačenja klijanja sjemena i genetskoga koda žive biljke. Pa ipak, još je toliko toga što ne znamo!
Stjecanje znanja nalik je radu u kamenolomu. Kako vadimo koma dić po komadić novih podataka, površina kopa postaje sve većom i većom. Što više znanja steknemo, to više uočavamo razmjere nepoznatoga. Što više znamo, to postajemo ponizniji. A to može jednako vrijediti za proučavanje duše, kao i za istraživanja na području prirodnih znanosti.
— Andersen
U pojedinim slučajevima izgleda da se kreativni duh svemira širi i daje energiju novim dimenzijama istraživanja i informacijama za sadašnje i buduće generacije. Svojim veličanstvenim jezikom Novi nam zavjet govori: »Upočetku bijaše Riječ, i Riječ bijaše kod Boga
— / Riječ bijaše Bog. Sve je po njoj postalo i ništa što je postalo ni je bez nje postalo. U njoj bijaše Život i Život bijaše svjetlo ljudima« (Ivan 1:1, 3-4). »Riječ« je na grčkome logos, a to znači »misao« ili
»pojam«. Logos se određuje i kao »božanska arhetipska zamisao ko ja sadrži sve zamisli«. Uz tu spoznaju i na temelju jezika suvremene znanosti, taj navod iz Svetog pisma možemo prevesti i ovako: »Bog je temelj i Stvoritelj svemira, kao i svega u njemu — i još više od toga. Stvaranje slijedi put od zamisli, do riječi, pa do materijalne manifes tacije«. I tako stječemo određenu, ne posve jasnu predodžbu o pojmu sustvaranja.
Veliko je otkriće činjenica čija pojava u znanosti potiče nastajanje sjajnih zamisli, čije svjetlo raspršuje mnoga tamna mjesta i pokazuje nam nove puteve.
— Claude Bernard
Što bi se dogodilo kada bi istraživačke fundacije i vjerske us tanove širom svijeta počele dodatna sredstva i povećanu energiju pos većivati znanstvenim istraživanjima duhovnog područja? Bi li to mog lo donijeti neviđene prigode za veći napredak u duhovnom području posredstvom znanosti?
Svatko od nas ima premale i preograničene predodžbe o Bo gu. Bi li poniznost bila praktičan i koristan put preko kojeg bismo mogli početi stjecati ispravnu sliku o beskonačnom Božjem umu? Zahvaljujući poniznosti, u mogućnosti smo učiti jedni od drugih. Po niznost nas potiče i na to da budemo otvoreni prema drugima, prip ravni i voljni na stvari gledati i s tuđeg gledišta. Zahvaljujući tome, pak, moći ćemo slobodno iznositi svoje poglede.
Tu novu vrstu poniznosti, tu novu svijest o neograničenom, sveprisutnom, sveobuhvatnom kreativnome duhu, nazvao sam teologi jom poniznosti. Možda nam to temeljno načelo može pomoći kada krećemo u novu fazu evolucije, u duhovno istraživanje, koristeći se po magalima znanosti koja su bila toliko korisna u proučavanju fizičkoga svijeta.
*
Uvijek budi ponizan, ali ne pogni glavu, jer to je znak vanj ske poniznosti. Prava je poniznost unutarnja i izvire iz mudrosti.
— Rabin Nahman iz Bratislave
- ZAKON
Poniznost otvara vrata napretku.
PONIZNOST je vrlo djelotvoran put do viših razina spoznaje. Kao što izražavanje zahvalnosti otvara vrata duhovnome razvoju, tako i poniz nost otvara vrata napredovanju na području znanja i otvorenosti. Čov jek će teško naučiti nešto više ako je uvjeren da već sve zna. Zatvore ni i uski stavovi onih koji misle da sve znaju onemogućuju daljnji napredak. Međutim, kada počnemo spoznavati koliko zapravo malo znamo, postajemo spremni tražiti, istraživati i učiti.
U prethodnome članku razmatrali smo ubrzan razvoj i napre dak znanosti, sve veću količinu znanja; pa ipak, u stoljeću koje je pred nama moguće je da ćemo doći i do stotinu pa i više puta većih spoz naja. Ubrzanje učenja posredstvom znanosti poprima zadivljujuće ra zmjere. Je li moguće da su pred nama veće mogućnosti upravo zahva ljujući poniznome pristupu međusobnome učenju? Bi li partnerska povezanost znanosti i religije mogla poslužiti kao prilika za stvaranje duhovnog bogatstva? Novi oblik poniznosti počinje se izražavati kada spoznamo veličinu Božjeg stvaranja i svoju tako malenu ulogu u koz- mičkome rasporedu. Množenje duhovnoga bogatstva ispravan je pri stup za sve nas koji nismo zadovoljni time da stvari puštamo da plu taju, za nas koji svoj kreativni nemir želimo usmjeriti prema pomaga nju izgradnje raja na zemlji.
Mudrost donosi
poniznost.
- Abraham ibn Ezra
Poniznost uvijek mo ra obavljati svoj po sao poput pčele koja radi med u košnici: bez poniznosti sve je
izgubljeno.
— Tereza Avilska
Potencijalne prednosti i koristi, sa stajališta boljeg razumijeva nja Boga i njegova nepreglednog područja stvaranja, nekima su od nas upravo neodoljivi. Zahvaljujući poniznosti možemo Božju besko načnost početi postavljati u točnije okvire. To je taj ponizni pristup. Jesmo li pripravni započeti formulaciju ponizne teologije koja nikada neće zastarjeti? Bila bi to teologija koja je istinski usredotočena na Boga, a ne na obrede koje je izmislio čovjek.
Teologija poniznosti označuje gorljivu želju za novim duhovnim informacijama. Radi potpomaganja pronalaženja stotinu puta većih i brojnijih duhovnih otkrića, zaklada Templeton proširila se otvaranjem istraživačkog instituta Informacijski centar Teologije poniznosti. Među glavnim su ciljevima novčano pomaganje raznoraznih istraživačkih projekata i pružanje pomoći u osnivanju društava uglednih znanstve nika i teologa koje zanima napredak.
Teologija poniznosti uviđa postojanje sve brojnijih misterija. Možda nikada nećemo spoznati više od vrlo malenog dijela stvarnos ti; možda nismo jedina duhovna bića u vidljivome i nevidljivome koz mosu! Naposljetku, je li vidljivo tek malen i privremen pojavni oblik stvarnosti? Smatramo li da su ljudi završni proizvod stvaranja?
Teologija poniznosti slavi prilike za stjecanje novih duhovnih informacija zahvaljujući znanstvenim istraživanjima i fizičke i duhovne sfere. Dio pitanja o kojima valja razmisliti:
Mogu li i ja biti posrednik ili sredstvo izražavanja Boga u lju bavi i kreativnosti?
Postoje li u velikim religijama zakoni koji pomažu sretnom i plodonosnom životu, a moguće ih je ispitati znanstvenim metodama?
Kako naučiti pomagati u ostvarivanju Božjih ciljeva?
Znanost i religija imaju poveće zajedničke temelje. Dio tog zajed ničkog područja sastoji se od zajedničkog naglaska na poniznosti.
— David C. Myers
Je li moguće da istraživanja na području genetike i drugih zna nosti ubrzavaju napredovanje čovjekove inteligencije?
Svaki novi dan donosi nova znanstvena otkrića na području čuda u svijetu i svemiru — kako u mikrokozmu, tako i u makrokoz- mu. Mnogi ljudi zadivljeno promatraju silnu kompleksnost, raznoli kost i profinjenu organizaciju svijeta, te doživljavaju osjećaj poniznos ti kod svakog novog otkrića takve veličanstvene raskoši. Nasreću, i mnogi su znanstvenici svjesni činjenice da njihova poniznost prema ot krićima također otvara vrata novome napretku, čak i na područjima koja naoko nemaju veze s njihovim usko specijaliziranim okvirima.
Naglasci ••
- Srce puno ljubavi radosno je
- Kako ljepotu, radost i sreću povezujete s trenutačnim pojmovima o Bogu?
- Preusmjeravanje naše pozornosti na alternativni plan neki put nam pomaže da nastavimo
- Možemo biti posrednici ili sredstva stvaranja, a čovječanstvu će dobro doći sve plodne zamisli koje šire globalnu viziju o čovjeko vu
- Svaki je završetak jednostavno novi početak.
- Kada um otvorimo svjetlu i istini, više nema potrebe za trenuci ma u kojima nećemo imati zamisli, nadahnuća ili usmjerenosti.
- Bi li egoizam možda mogao biti jedna od najvećih prepreka nap retku?
- Poniznost je vrlo djelotvoran put do viših oblika razumijevanja.
- Teologija poniznosti označuje gorljivu želju za novim duhovnim informacijama i novim pojmovima.
- Napredak se posve izvjesno ubrzava!
Praktična primjena raznih duhovnih zakona ••
PONIZNOST
Budi ponizan, budi bezopasan,
Ne pretvaraj se,
Drži se uspravno i ustrajno; Učitelju služi istinski poslušno, Neka ti um i tijelo uvijek budu čisti,
Budi spokojan, postojan gospodar ega, Odvojen od stvari koje se odnose na osjetila, Oslobođen sebe
Svjestan slabosti u smrtnoj prirodi.
— Bhagavadgita
Ponos i oholost zaguši skromnošču, licemjerje nadvladaj jed nostavnošću, a pohlepu rasprši zadovoljstvom.
— Jinizam
Najbolje je znati kada ne znaš. Misliti da znaš kada ne znaš opasna je bolest.
— Tao Te Ching
Blago krotkima,
jer će baštiniti zemlju!
— Matej 5:5