Nalaženje veze između prošle traume i sadašnjeg ponašanja 2
Nemožete ljubavlju otjerati neurozu.
Ako su nečija osjećanja potisnuta, teškoo je da se osjeti voljenim; roditeljska ljubav udara o vrata represije i ne može da uđe.
Kasnije se isto događa sa voljenom suprugom; njena naklonost i podrška ne mogu da ga dotaknu, ne mogu da ispune potrebe koje izvorno nisu bile zadovoljene.
Studija H. Lagerkrantz-a i Theodore Slotkin-a o smanjenoj razini kisika pri rođenju, tiskana je u časopisu Scientific American-u, tvrdi:
'Ljudski fetus provodi nekoliko sati prignječen u kanalu, i za to vrijeme glava trpi znatan pritisak a dijete je neprekidno bez kisika (uslijed kompresije placente i pupčane vrpce za vrijeme kontrakcija).
Zatim je novorođenče izvedeno iz toplog, tamnog, bezbjednog okruženja u hladnu osvijetljenu bolničku sobu, gdje ga neko veliko stvorenje drži naglavačke i udara po guzi.'
Za vrijeme napora pri rađanju, fetus proizvodi visoku razinu hormona stresa, koji se naziva i kateholamin (adrenalin i noradrenalin), koji sistem priprema za borbu ili bijeg od opasnosti, u slučaju opasnosti od smrti anoksijom (nedostatak kisika).
U studijama na našim pacijentima, njihova sistematski visoka razina hormona stresa ukazuje da još uvijek reagiraju na davno utisnutu traumu.
Kateholamin ubrzava rad srca i pomaže da se ubaci krv iz periferije organizma ka ključnim organima, kao što su srce i pluća.
Zanimljivo je da opiti izvedeni na našim pacijentima poslije godinu dana terapije pokazuju bolji protok krvi u perifernim krvnim žilama.
Sve dok stres nije pretjeran – hormoni stresa su korisni – i za vrijeme i neposredno poslije rođenja.
Bebe rođene carskim rezom, kojima je onemogućen prirodan proces rađanja, u kasnijem životu sklone su respiratornim problemima.
Pri rođenju, kateholamini pomažu apsorpciju tečnosti iz pluća i pomažu da se očiste alveuole pluća.
Neki pacijenti koji proživljavaju rođenje izbacuju šalice tečnosti.
Mehanizmi za čišćenje im očigledno loše funkcioniraju, što ukazuje na moguću traumu rođenja.
Lagerkrantz i Slotkin tvrde: 'Gotovo svako novorođenče ima nedostatak kisika nalik trkaču poslije trke'.
Upravo smo to otkrili kod osoba koje proživljavaju rođenje.
Pritisak na glavu je jedan od glavnih činilaca koji povećavaju razinu kateholamina pri rođenju.
Ti hormoni mogu, u reakciji na hladnu sobu u kojoj se dijete rađa, izazvati stvavranje specijalnog tkiva za proizvodnju topline, koja se zove smeđa mast.
Ako se beba rađa budna, a ne uspavana, ona je spremnija za adaptaciju.
Dr Arthur Janov
nastavlja se...