Možda bi bolje pitanje bilo zašto mi starimo, i šta se to dešava sa čovjekovim organizmom dok prolazi kroz naporne godine, ili ono što Danilo Kiš zove “Gorki talog iskustva”. Ipak, ograničit ćemo se samo na priču o koži, jer je ona prvi indikator starenja, pa iako smo mladi u duši, koža često manifestije i upozorava da nam vrijeme curi. Saznajte zašto koža stari!
Nauka i medicina su danas napredovale, pa proces starenja kože pokatkad i možemo da usporimo ili kamufliramo. Tretmani za njegu kože, kao na primer mezoterapija lica, omogućuju da usporimo pješčani sat koji iz trena u tren curi, ili makar da učinimo da curenje pijeska kroz suženje sata izgleda za koji sekund, minut, ili dan sporije.
Tri sloja kože
Da bi se razumjelo sve što se u koži dešava, valja najprije znati da koža nije jedinstvena celina, već se sastoji iz slojeva. Tri sloja najvećeg čovječjeg organa čine da kožu posmatramo kao trojaku tvorevinu. Pokožica je najgornji sloj kože i drugačije se zove epidermis.
Ćelije koje su zbijene jedna uz drugu čine veoma kompaktan sloj. Kako se koža obnavlja, i gotovo na svakih sedam godina imamo potpuno novu kožu, moramo znati da se upravo na epidermisu događa odumiranje starih i rađanje novih ćelija. Ispod epidermisa nalazi se dermis, a posljednji dubinski sloj je potkožno tkivo.
Dvosmjerno starenje
Da bi uopšte došlo do starenja kože moraju se dogoditi dva osnovna procesa. Unutarnje ili takozvano intrinzično starenje kože je pojava koja nastaje postepeno, i obuhvata promjene koje nastaju zbog prolaska vremena i starenja čitavog organizma.
Drugi, ekstrinzični proces starenja predstavlja ona dešavanja na koži koja nastaju zbog izlaganja UV-zračenju. Koža se od sunca i zračenja brani vlastitim sistemima, najprije pigmentacijom, a potom i razvijanjem posebnih načina oksidacije.
Sunčane pjege
Iako Sunce ponekad i umjerenim načinima izlaganja može podmladiti kožu, nerijetko se događa da se upravo zbog njega javljaju i kozmetičke anomalije poput Efelidesa odnosno sunčanih pjega. Ova pojava se vrlo lako prepoznaje. Promjene pigmenta smeđe boje koje se uglavnom pojavljuju na obrazima i uz nos, na ramenima i vratu, naglašenije su kod ljudi svjetlije puti u ljetnim danima.
Kada temperature prebace donju granicu i vrate se u podnošljive, pege blijede. Pjege se zatim pojavljuju iznova, i vrlo često imaju uticaj na estetiku. Oni koji se sa njima pomire, prihvataju ih kao svoj zaštitni znak. S druge strane, mnogi koriste kreme za korekciju i spriječavanje pojave pjega.
Nedostatak proteina i vitamina
Kao problem starenja kože uzima se i oštećenje snabdevanja proteinima, beta karotenom i drugim vitaminima. Naše tijelo je u mladosti spremno da samo proizvede dovoljan postotak proteina koji hrani mišiće, pa se koža drži zategnutom. Ipak, nakon trideset pete godine, tijelo pod silom zemljine teže ne može podnijeti otpor.
Stoga se mišići oko očiju, usta i vrata opuštaju, pa se bore pojavljuju u kutovima usana, na čelu i ispod brade. Razni su načini korekcije kože, koja se u posljednjih nekoliko desetina godina može tretirati i kemijski, te se mnogi odlučuju za ovu vrstu očuvanja mladosti.
Prehrana kao prevencija
Da bi se spriječilo prijevremeno starenje kože, treba se voditi računa još u mladosti. Hrana, alkoholna pića, fizička neaktivnost, samo su neki od okidača koji u kasnijim danima koži daju više razloga da nam se “osveti” vraćajući nam estetičkim poremećajima.
Onako kako se ophodimo prema sebi, svom organizmu i na kraju krajeva koži, tako će nam se u vrijeme kada još jedino šarm upotrebljavamo kao adut, vjerovatno i vratiti.
“Kako on ovako mladoliko izgleda?” pitaju se mnogi za ljude koji su tokom života posvetili pažnju sebi.
“Ma, genetika!” odgovaraju oni koji nad svojim sudbinama žale, jer se u mladosti nisu pazili masne hrane, poroka, stresa i nervoze. Na kraju, zaključimo da je starenje neminovnost, ali da postoji način za održanje mladolikosti. Kozmetika je napredovala, a nauka nam sve vrijeme ide niz dlaku.