Tri bandhe
"J,a.la.ndha.ra ba.ndha, uddiya.na bandha. i rnula. ba.nd ha. SU, pojedinacno, smestene U podrucju grJa, abdomena i perineuma. Ako sc trajanjc njihovog izvodenja mofo poveeati, gde je onda strah od smrti?
Vezbanjem ovih triju bandhi, uspavana kundalini se budi i ulazi u sushumnu. Dah postaje miran i tih ( hurnbha.ka.). Izvodenjem ovih triju bandhi recha.ka (izdisanje) i pooraka. (udisanje) prestaju. Sa ovim, cula postaju proCiscena i keva.la. (prosvetljenje) sc ostvaruje. Molim se za ovu uidyu (znanje) koja prcbiva u keua.la kurnbhaki."
Yogata.rauali: Sutre 5,6,8
Rec bandha (ne sme se pobrkati sa reCima: bandh, baddha i ba.ndhana koje imaju slicna znacenja) mote sc definisati na nekoliko nacina. U sanskritskom recniku definise se kao sto sledi:
"vezivanje, vezivanje okova, svezati, okovati, sputati, podvezati, zgrabiti, drfati zarobljenim, spreciti, uhapsiti, ucvrstiti, pricvrstiti, zadrfavati, obuzdati, zaustaviti, zatvoriti, vratiti natrag, zgusnuti, prepreCiti i zakljueati".
Bandha se takode mofo definisati po slicnosti i uporediti sa "izgradnjom brane na reci", "gradenjem mosta", iii "gradevinom iznad mora". Ova se maze protumaciti tako da je bandha sredstvo za prelazenje okeana sarnsa.re, svetovnog postojanja i za dostizanje druge obale prosvetljenja, slobode i spontane kreativnosti.
Grupa banclha se sastoji od mula, ucldhiyana i jalandhara bandhe. Cetvrta, maha bandha, je komhinacija ove tri. Kako to da se grupa od samo cetiri vezbe smatra podjednako ili eak vaZllijom od stotina asana, pranayama i muclra vezbi i njihovih varijanti? Tradicionalno, Cinjenica cla se spiritualni aspirant upucivao u bandhe tajno i samo nakon sto je ovladao izvoctenjem mnogih, cesto slofonih, asana, pranayama i mudri pokazl\ je da je ve7.bmtje bandhi bilo visoko postovano od strane yoga praktieara.
Mula bandha je na fizickom nivou svesna, voljna kontrakcija perineuma iii cerviksa, uddiyana bandha solarnog pleksusa i jalandhara bandha grla.
Konccpt brave
Bandha je u najmodernijoj yoga Jiteraturi definisana jednostavno kao "brava". Mectutim, pravo znaeenje bandhe je u sustini protivrecno, jer se kaze cla se zakljueavanjem iii kontrakcijom odredenih misiea na fizickom nivou nastavlja suptilni proces "otkljucavanja" istovremeno na mentalnom i pranicnom nivou. Najmodernije terapije za misicnu relaksaciju zastupaju misljenje da se totalnom, sistematskom kontrakcijom i opustanjem misiea celog tela, postifo potpuno fizicko i mentalno opustanje. Da bi se otklonila fizicka i mentalna napetost, osnovno nacelo takve teorije je, da je delotvornije prvo nauCiti uveeati vec postojecu napetost u telu voljnom i selektivnom kontrakcijom svih njegovih misiea. Isto se odnosi i na vezbanje bandhi.
Banclhe deluju na slican nacin, istovremeno delujuCi na fizicko, pranicno, mentalno, psihicko i kauzalno telo foveka. One imaju dalekosezne posledice jer su povezanc sa cnergetskim centrima u !demi i mozgu. Zbog toga su banclhe daleko dinamicnije, eksplozivnije i imaju neposrednije posledice nego jednostavne kontrakcije misiCa u rukama iiinogama, na primer.
Mehanizam bandhi
Bandhe obuhvataju kontrakciju iii stezanje m1s1ca. Kao sto postoje tri banclhe, postoje i tri glavne gn1pe misica kojo su njima obuhvacene: misiCi perineuma, trbusni misici i cervikalni (vratni) misici.
Kontrakcija ovih . misica utice na nervni, cirkulatorni, respiratorni, endokrini i energetski sistem. Kaela se misic kontrahuje, nervni impuls se prenosi do mozga podstieuCi na rad ostala nervna kola i nervne centre. Ovo zatim utice na nase stanje svesti. OclgovarajuCi na ovu stimulaciju mozak prilagodava svoj sistem aktiviranja. Na pruner:
- Mula bandha (kontrakcija perineuma) stimuli8e oba, senzorno-motorni i autonomni nervni sistem u karlicnoj regiji. Kaela se izvodi mula bandha, karlicna stimulacija aktivira parasimpaticka nervna vlakna koja izlaze iz kicmene mozcline u karlicnoj Parasimpaticka vlakna izlaze samo iz cervikalne (vratne) i sakralne (pelvisne) oblasti, dok simpaticka vlakna izlaze iz torakalne (gornja leda, prsne) i lumbalne (donja leda, slabinske) oblasti.Eksperimentalno je dokazano da izvodenje bandhi podstice sve parasimpaticke aktivnosti u telu koje ukljucuju smanjenje u sreanom pulsu, ritmu disanja i krvnom pritisku (samo kocl osobe sa normalnim krvnim pritiskom), a u opstem smislu prufaju odmor i relaksaciju.*1 U mula bandhi dolazi takode ido simpaticke nervne stimulacije ali na dubljem nivou. Sveobuhvatna posledica stimulisanja oba nervna sistema, parasimpatickog i simpatickog, je ponovno uspostavljanje ravnotefo ovih dveju vaiinih kornponen ti nervne aktivnosti u telu. Ovo ima tacno odrecteno povratno clejstvo na hipotalamus (odgovoran za celokupni endokrini sistem) koji prosleduje svoje informacije ka celom limbickom (emocionalnom) sistemu i cerebralnom cortexu (spoljasnjoj kori velikog mozga).
- Uddiyana bandha (abdominalna kontrakcija) sabija digestivne organe, adrenalne zlezde, bubrege i, sto je najvaznije, solarni Ovaj "mozak u foludcu" se pritiska i u povratku se stvara priliv energije u abdomenu i grudima. Ova energija ima lekovita svojstva i svesno se dozivljava Imo blagotvorna, poveeavajuci u nama oseeaj blagostanja. Uddiyana bandha deluje na simpaticki nervni sistem, podsticuCi ga na efikasniji rad. Ona nam takode omogueuje da postignemo kontrolu natl simpatickim sistemom tako da ovaj ne funkcionise u neodgovarajuCim situacjama, izbegava,juCi na taj naCin posledice stresa i teskobe kod psihosomatskih oboljenja.
- Jalandhara bandha (kompresija grla) isteze vrat povlaceci kicmenu mozdinu kao i mozak. Ovo ima suptilno dejstvo na pituitarnu (hipofiza) i pinealnu (epifiza) zlezdu, dok savijanje prema napred (u jalandhara bandhi brada se stavi na grudi) deluje na tireoidnu, paratireoidnu i timus zlezdu. Jalandhara bandha u isto vreme stimulise parasimpaticku kiCmenu regiju u medulla oblongati (smestenoj u podnozju mozga a na vrhu kicmene mozdine) regulisuci sreani ritam, respiraciju, krvni pritisak itd. Najzad, jalandhara bandha takode vrsi pritisak na karotidne sinuse koji pomazu snifavanje krvnog pritiska. SmanjujuCi poveeanu aktivnost simpatickog sistema, postifo se oseeaj odmora, relaksacije i celokupne dobrobiti.
Izvodenje bandhi vodi Im jednom opstem masirajueem efektu misiea i unutrasnjih organa . Poveeano snabdevanje ovih regija krvlju pomafo u celokupnom ciscenju tela. Bandhe deluju i na endokrine zlezdc. Posto SU ave zlezde blisko povezane sa chakrama, prirodan zakljueak je da bandhe takode deluju na chakre. Kada su stimulisane, chakre utiCu na svaki aspekt organizma, revitalizirajuci ga zivototvornom energijom.
Fizicki efekti bandhi
Izvodenje bandhi za,jedno sa pranayamom (kontrola daha i energije) deluje na celo telo na sledeCi naCin:
- One harmonizuju efikasno funkcionisanje endokrinog sistema: jalandhara direktno utice na pituitaruu, pinealnu, tireoidnu, paratireoidnu i timus zlezdu; uddiyana bandha direktno utiee na adrenalne zlezde i na panlu·eas; mula bandha direktno utiee na gonade i na perinealno telo/cervix (za koje se kafo da su zakrzljale endokrine zlezde). Sve bandhe imaju indirektno dejstvo na pituitarnu, pinealnu zlezdu ina mozak
- Kao reznltat direktnog uticaja koji bandhe imaju na endokrine z]ezde, 11 te]u SU takode regulisani odredeni Na primer, i mula bandha i uddiyana bandha su od izvanredne koristi u stabilizovanju menstrualnih ciklusa.
- Svc bandhe, kada se izvode pravilno, snifavaju respiratorni ritam, izaziva,juci spokojstvo i opustanje.*2
- Krvni pritisak se
- Sreani puls se
- Poveeava se stvaranje mozdanih alfa talasa, pokazatelja duboke opustenosti, ukazl\juCi na usporavanje nervne
- Simpaticka aktivnost u telu se smanjuje, stoje jos jedan pokazatelj
- Sputana i ukrstena neuronska obrtanja u mozgu se zaista ispravljaju, ponovo dovodeci u red
- Digestivni sistem se tonizira, masira i revitalizuje preko pritiska na unutrasnje
- Sklad u aktivnosti genitalnog sistema pojavljuje se kao posledica refleksnog delovanja preko nervnog
Pranicni cfekti bandhi
Svaka bandha je povezana sa stimulacijom specificnog sredista prune. Kafo se da su bandho u medusobnoj vezi sa odredenim nervnim spletovima u !demi, endokrinim zlezdama, kao i sa pranicnim energetskim centrima poznatim kao chakre. Za svaki nervni splet i endokrinu ?.lezdu na fizickom nivou postoji odgovarajuca chakra na pranicnom nivou: muladhara - sakralno kokcigealni pleksus; swadhisthana · prostatieni pleksus; manipura - solarni pleksus; anahata - kardialni pleksus; vishuddhi - faringealno/laringealni pleksus; za ajnu i sahasraru - pinea!no/pituitarno/hipotalamicki kompleks. Od sest chakri u kicmi bandhe su direktno povezane sa aktivnom stimulacijom tri slecleec chakre: mula bandha, muladhara chakra; uddiyana bandha, manipura chakra; jalaudhara bandha, vishuddhi chakra. Svaki od ovih fizickih i pranicnih polofaja je neuroloski u vezi sa odgovarajuCim de!om u kicmenoj mozdini i mozgu, a usled toga i sa psihom. Kontrakcija na fizickom nivou aktivira i budi do sada uspavane sposobnosti u mozgu i umu, obicno prisutne samo u najrazvijenijem umu. Ovladavanje bandhama, radi toga, vodi ka potpunom ostvarenju nafog potencijala.
Fizicki, endokrinolosld i neuroloski aspekti bandhi mogu se razumeti ako se uzme u obzir cinjenica da je te!o slofono, pa ipak dobro organizovano polje razlicitih energetskih sistema, zasnovanih na jednom osnovnom energetskom principu nazvanom prana. Premda one imaju ogromna fiziCka povratna delovanja pozitivne prirode, njihov glavni efekat je na telesne energetske sisteme na pranicnom nivou.
Prema mnogim ezotericnim filozofrjama silazni tok prane (apana) predstavlja deo kQji vodi fovekovu svest ka nizim, vii§e zemaljsldm elementima: npr. zadovoljavanje instiktivne zelje, prevelika popustljivost, letarg\ja, apatija, lenjost i tako dalje. Prema ovim filozofijama vcruje se da je ljudska sustinska priroda nalik bofanskoj, i zato da bi se ponovo sjedinio iii da bi realizovao "prvi uzrok", eovek mora preusmeriti svoju svest. U ovom slucaju uloga bandhi, a posebno mula bandhe, je blokiranje kretanja svesti na dole i preusmeravanje prema gore.
Korisna analogija koja olaksava razumevanje bandhi je uporediti ih sa . snagom zakljueavanja, zaustavljanja, zacepljivanja i preusmeravanja koju ima brana. Energija (fizicka, mentalna i psihicka) se usredsreduje i koncentrise na mestu kontrakcije tako da moze biti preusmerena za koristan rad zavisno od :lelje onoga koji je kontrolise. Ova podrucja se preplavljuju svefom, vitalnom silom, sposobnom da spreci neravnotefo u telesnim sistemima.
Za dalje razumevanje bandhi moramo prosiriti nase shvatanje tako da ih ne vidimo samo Imo brave, vec takode Imo odstranjivace brava iii blokada u obliku fizickih ili mentalnih necistota. Prema spisima postojc granthi-ji iii psihicki cvorovi, smesteni u muladhari, anahati i ajna chakri. Granthiji predstavljaju blokade u ljudskoj svesnosti o samome sebi na razlicitim nivoima svesti; oni prikrivaju istinsku sliku eovekove prave prirode. Tradicionalno, bandhe su propisane kao jedno od najefikasnijih sredstava odvezivanja ovih cvorova iii blokada kQje postoje u vidu napetosti, anksioznosti, potiskivanja i neresenih konflikata; dopustajuCi nam na taj nacin da ponovo otkrijemo svoju pravu prirodu.
Si!a proizvcdena iz bandhi mofo sc uporediti sa onom od povisenog pritiska u cevi. Zamislite komad ccvi postavljen vertikalno u zemlju. Ova cev predstavlja
«mshumna nadi (glavni pranicni energetski kanal koji se uspinje kroz kicmu).
- Mula bandha predstavlja zaecpljivanje najnizeg dela cevi, spreeavajuCi tako krctanje prane na dole. Ona stimulise cnergiju u muladhari bude6i kundalini shakti.
- Jalandhara handha zacepljuje najvisi deo Prana je sada zaltljucana unutar ove cevi.
- Uddiyana bandha upotpunjuje maha Ona dalje poveeava pranieni pritisak stimulisuCi solarni pleksus (1nanipura chakra) puneCi iSireCi zaivorcnu cev.
Tako, kada se izvodi maha bandha, prana je sabijena u sushumni. Brave spreeavaju njeno kretanje na dole i na gore u isto vreme stimulisnCi energiju. Oslobadanjem bandhi prana navire kroz celo telo, a posto je prana po prirodi vitalna, zivototvorna energija, telo se opusta, okrepljuje i podmladuje. Granthiji mogu tada biti probijeni i odvezani prosirnjuci svest.
Bandhe isvest
Prema yoga sp1s1ma, kontrola misica i nerava kontrolise dab. Kontrola disanja kontrolise svest. Bandhe su sredstvo za povecavanje kontrole nad disanjem, a na taj nacin su i sredstvo za sirenje naseg znanja i kontrole nad svešćt1.
l{afo se <la na ritam disanja i na njegovu duhinu utieu: stanje svesti, bolest, atmosferske prilike, misli, vezba i emocije. Istrazivanja su pokazala <la u stanjima napetosti i straha disanje postaje kratko i povrsno, dok je u stanjima relaksac\ je ljudski dah usporen i dubok.
Kada se bandhe izvode zajedno sa pranayamom kontrakcija mii'iifa se sprovodi istovremeno sa kumbhakom (unutrasnjciiispoljasnje zadrfavanje daha). Primenjuje se fizicka brava iii kontrakcija, a u isto vreme se takode zaustavlja iii spreeava dab. Kao posledica toga, svest se takode zaustavlja spreeavajuci proticanje izmcdu krajqjih suprotnosti udaha iizdaha, rodenja ismrti, radosti ituge, dobitka i gubitka.
Savrsenim izvodenjem bandhi, yogi je sposoban zakljueati sebe tt "vecno sada", slobodan od dualnosti postojanja, kretanja i promene. Njegova svest nije sputana modifikacijama misli i tako mu omogu6uje <la se pretvori u polj< qjedinjene svesti. Kao takve, bandhe dovode do pratyahare (uvlafonja eula) i predstavljaju preliminarne tehnikc za meditaciju.
Nalazimo dakle, da bandhe dovode do pet razlicitih vrsta "zadrfavanja" ili nepomicnosti: zadrfavaqje misica, daha, cula, . misli i svesti. Kada se jednom postigne zadrfavanje svesti, yogi je spreman za sledeCi stupanj njegovog spiritualnog preblidenja, budenja kundalini.
)3andhe deluju kao okidajuCi mehanizmi za aktiviranje ove mofoe sile koja prebiva u osnovi kicme.
Tehnicki govoreCi, kundalini yoga se sastoji od bilo kqje tehnike koja vodi Im budenju kundalini. Bandhe spadaju u ovu kategoriju i tako se mogu klasifikovati kao tehnike kundalini i kriya yoge, Imo sto ih je sistematizovao Swami Satyananda Saraswati iz Biharske Skole Yoge, Munger.
Od cetiri bandhe nameravamo <la usmerimo nasu pafoju iskljuCivo na mula bandhu koju mnogi adepti smatraju za najvazniju bandhu. Bez nje ce kundalini, uspavana u muladhara chakri, vecno ostati u snu. Do sada je malo pisano o ovoj eminentnoj yoga praksi, lisavajuCi je postovanja i razumevanja koje tako mnogo zasluzuje.
*1. Gopal K.S.,Lakshmanan S., Batmanabne M., "A Study of the Effect of Bandhas in Pranayama on Pulse Rate, Heart Rate, Blood Pressure and Pulse Pressure", Yoga Life, vol. 8, no. l, Jan. 1977.
- Gopal, V. Anantharaman, S. Balachander, S.D. Nishith, "The Cardiorespiratory Adjustments in Pranayama With and Without Bandhas, in Vajrasana", Ind.
- Med. Sc., vol. 27, no. 9, Sept. 1973.
*2. Gopal KS. and Lakshmanan S., "Some Observations on Hata Yoga: An Anatomical Study", Yoga Life vol. 4 no. 1, Jan. 1973.