Trešnje
Trešnje dozrijevaju tokom lipnja i kao sezonsko voće su izrazito cijenjene. Kao i svako sezonsko voće najbolje ih je konzumirati netom ubrane. U tom obliku su najzdravije i najviše dolaze do izražaja mnoga ljekovita svojstva ovog voća.
Trešnja također raste i samoniklo i ne moramo posebno naglašavati kako su te divlje sorte najzdravije. U ovim krajevima izuzetno dobro uspijevaju i ako ih imate gdje zasaditi, nemojte to propustiti. Ovo je voće izuzetno zdravo i ima obilne urode u ovim krajevima, a ne zahtijeva pretjeranu brigu. U prošlosti su se trešnje uzgajale iz prvenstveno ljekovitih razloga, tek su kasnije trešnja počela koristiti i uzgajati kao voće.
Ljekovitost
Plod trešnje je na trećem mjestu među voćem po učinku snižavanja LDL kolesterola u krvi, koji je inače faktor koji uvelike pridonosi razvijanju ateroskleroze te uzrokuje srčani i moždani udar.
Trešnje su pogodne za bolesničke dijete kao i dijete za mršavljenje. Trešnje mogu jesti čak i dijabetičari, jer je najveći dio trešnjina šećera u obliku koji im ne škodi. Trešnje se preporučuju osobama koje boluju od gihta.
Srce, krv i krvne žile►Trešnje sprečavaju stvaranje plinova u crijevima i podizanje ošita prema srcu, i tako omogućuju bolji rad srca. Sok od trešanja jača srce i krvne žile, te pomaže kod bolesti srca i krvnih žila. Trešnje pomažu kod slabe cirkulacije krvi i preniskog krvnog tlaka.
Želudac►Trešnje razrjeđuju kiselinu u želucu i tako pomažu kod čira na želucu.
Crijeva►Trešnje sprečavaju stvaranje plinova u crijevima, a veća količina trešanja pospješuje bolji rad crijeva i stolicu.
Probava►Trešnje poboljšavaju apetit, pospješuju probavu i rješavaju nadutost.
Bubrezi i mokraćni mjehur►Trešnje pospješuju bolji rad bubrega i izlučivanje mokraće.
Povišena tjelesna temperatura►Trešnje osvježavaju i hlade, te se preporučuju kod povišene tjelesne temperature.
Upotreba
U narodnoj medicini za liječenje se koriste plodovi, koštice i peteljke.
Peteljka ploda bogata je taninom, gorkim tvarima, organskim kiselinama, flavonoidima, šećerom i mineralima. Zahvaljujući svome sastavu, peteljke su se u narodnoj medicini koristile za čajeve koji potiču izlučivanje mokraće i izbacivanje kamenaca iz bubrega i mokraćnog mjehura.
http://prirodna.hr/stranice/kuharica/teme/Tresnje