- C. SOCIJALNO-PSIHOLOŠKI PRIGOVORI
Pre nego što budemo raspravljali o praktičnim predlozima za os tvarenje humanističkog socijalizma u jednom industrijskom dru štvu, bolje bi bilo da se zaustavimo i razmotrimo neke od glavnih prigovora na te mogućnosti; prva vrsta primedbi zasnovana je na prirodi industrijskog rada, druga na prirodi čoveka i psiho loškim motivacijama za rad.
Baš u pogledu promena u samoj radnoj situaciji mnogi pažljivi i dobronamerni posmatrači stavljaju najozbiljnije prigovore ideji humanističkog socijalizma. Moderni industrijski rad je, tako oni komentarišu, po samoj svojoj prirodi mehanički, neinteresantan i otuđen. Zasnovan je na krajnjoj podeli rada i nikad ne može da okupira celokupno interesovanje i pažnju čoveka. Sve ideje da se rad učini interesantnim i sadržajnim stvarno su samo ro mantični snovi, i kad bi ih sledili sa više doslednosti i realizma, dovele bi do zahteva da se napusti sistem industrijske proizvod nje i da se vrati na preistorijsiki način zanatske proizvodnje. Napro tiv, zaključuje se dalje, cilj treba da bude da rad postane sve ma nje značajan i sve više mehanizovan. Svedoci smo ogromnog sma njenja radnog dana u toku poslednjih sto godina, i radni dan od četiri ili čak dva sata ne izgleda kao fantastična nada budućnosti. Upravo sada smo svedoci drastične promene u radnim metoda ma. Radni proces se deli na tako mnogo malih komponenata da zadatak svakog radnika postaje automatski i ne zahteva njegovu aktivnu pažnju; na taj način, on može da se bavi sanjarenjem i razmišljanjem. Osim toga, sve više upotrebljavamo automatizo- vane mašine, koje rade sopstvenim »mozgovima« u čistim, dobro osvetljenim, zdravim fabrikama, a »radnik« samo posmatra ne ki instrument i s vremena na vreme pokreće neku polugu. Zaista, kažu pristalice ovog gledišta, potpuna automatizacija rada je ono čemu se nadamo; čovek će raditi nekoliko časova, to neće biti neudobno, niti će zahtevati mnogo pažnje; to će biti gotovo ne- svesna rutina kao što je pranje zuba, a težište u svakodnevnom životu biće slobodno vreme.
Ovaj argument zvuči ubedljivo, i ko može da kaže da potpuno automatizovana fabrika i nestanak svih prljavih i neudobnih po slova nije cilj kome se približava naša industrijska evolucija? Ali postoji nekoliko razloga koji nas sprečavaju da u automatizaciji rada vidimo našu glavnu nadu za ostvarenje zdravog društva.
Pre svega, ne zna se da li će mehanizacija rada dovesti do re zultata koji se pretpostavljaju u prethodnom izlaganju. Postoje
mnogi dokazi koji ukazuju na suprotno. Tako, na primer, vrlo do bro skorašnje istraživanje među automobilskim radnicima poka zuje da oni nisu voleli posao toliko koliko je on otelotvoravao karakteristike masovne (serijske) proizvodnje, kao što su: po navljanje, mehaničko kretanje i druge odgovarajuće karakteristi ke. Dok je velika većina volela posao iz ekonomskih razloga (147 prema 7), jedan čak veći broj (96 prema 1) nije voleo posao zbog neposrednog sadržaja.5 Ista reakcija, je, takođe, izražena u ponaša nju radnika. »Radnici čiji je posao imao 'visoke rezultate serij ske proizvodnje', tj. pokazivao karakteristike serijske proizvod nje u krajnjem obliku, mnogo su više odsustvovali sa posla nego radnici na poslovima sa malim rezultatom serijske proizvodnje. Više je radnika napuštalo posao sa visokim rezultatom serijske proizvodnje nego sa malim.«6
Moramo se, takođe, zapitati da li je sloboda za maštanje i isanja- renje, koju omogućuje mehanički rad, tako pozitivan i zdrav činilac, kao što većina industrijskih psihologa pretpostavlja. U stvari, sanjarenje je simptom nedostatka povezanosti sa stvarno šću. Ono ne osvežava i ne odmara — to je u osnovi bekstvo sa svim negativnim rezultatima koji idu uz bekstvo. Ono što indus trijski psiholozi opisuju tako svetlim bojama u suštini je isti ne dostatak koncentracije, koji je tako karakterističan za savreme- nog čoveka. Čovek radi tri stvari odjednom, jer nijednu ne radi potpuno koncentrisano. Velika je greška ako se veruje da čove ka osvežava onaj posao koji obavlja ne koncentrišući se na nje ga. Naprotiv, svaka koncentrisana aktivnost, bilo da je to rad, igra ili odmor (odmor je takođe jedna aktivnost), okrepljuje, sva ka nekoncentrisana aktivnost zamara. Svako može da se uveri u istinitost ove tvrdnje pomoću nekoliko običnih posmatranja.
Ali pored ovog, još bi mnogo generacija moralo da prođe pre nego što se postigne takva automatizacija i smanjenje radnog vremena, naročito ako ne mislimo samo na Evropu i Ameriku, već i na Aziju i Afriku, u kojima je tek počela industrijska revo lucija. Da li čovek treba i sledećih nekoliko vekova da nastavi da troši svoju energiju u beznačajnom radu, čekajući vreme kada rad neće zahtevati gotovo nikakvo trošenje energije? Šta će pos tati od njega u međuvremenu? Zar on neće bivati sve više otu đen, i to isto toliko u slobodnom vremenu kao i u radnom? Zar nije težnja za radom bez napora sanjarenje koje je zasnovano na fantaziji i lenjosti i pritiskanju na dugme, a uz to na prilično nez dravoj fantaziji? Zar nije rad takav fundamentalni deo ljudske egzistencije da ne može i ne treba da se svede na gotovo potpu-
nu beznačajnost? Zar nije sam način rada osnovni elemenat u formiranju čovekovog karaktera? Zar potpuno automatizovani rad ne vodi potpuno automatizovanom životu?
Dok sva ova pitanja predstavljaju sumnju u idealizaciju pot pune automatizacije rada, moramo sada preći na ona gledišta koja poriču da rad može da bude privlačan i sadržajan i da, pre ma tome, može da bude doista humanizovan. Argument je sledeći: moderni fabrički rad već po svojoj prirodi ne vodi do zaintere- sovanosti i zadovoljenja; štaviše, postoji rad koji se neophodno mora obaviti, koji je svakako neprijatan i koji odbija. Aktivno učestvovanje radnika u upravljanju nespojivo je sa zahtevima mo derne industrije i dovelo bi do haosa. Da bi čovek funkcionisao u ovom sistemu kako treba, on mora da se pokorava, da se prilago di rutiniranoj organizaciji, čovek je po prirodi lenj, on nije spre man da bude odgovoran; on se, prema tome, mora navići da skla dno funkcioniše i bez suviše inicijative i spontanosti.
Da bismo ove argumente pravilno razmotrili, moramo se po zabaviti problemom lenjosti i različitih motivacija za rad.
Iznenađuje da se i psiholozi i laica još pridržavaju gledišta o čo- vekovoj prirodnoj lenjosti, kada to opovrgava tako mnogo očig lednih činjenica. Lenjost, daleko od toga da bude normalna poja va, jeste simptom mentalne patologije. U stvari, jedan od najgorih oblika mentalne patnje jeste dosada, ne znati šta da se radi sa sobom i svojim životom. Čak i kad čovek ne dobija novčanu ili neku drugu nagradu, on će želeti da troši svoju energiju na ne ki sadržajan način, jer ne može da podnese dosadu koju rađa neaktivnost.
Pogledajmo decu: ona nikad nisu lenja; ako im se pruži i naj- beznačajnije ohrabrenje, ili čak i bez njega, ona su zaposlena ig rajući se, postavljajući pitanja, izmišljajući priče, bez ikakvog podsticanja, izuzev uživanja u samoj aktivnosti. Na polju psiho patologije mi smatramo da je osoba koja nema interesovanja da nešto radi ozbiljno bolesna i da je daleko od toga da predstavlja normalno stanje ljudske prirode. Ima mnogo logičnog u tome da radnici za vreme perioda nezaposlenosti pate isto toliko, ili mož da više, od nasilnog »odmora« nego od materijalne nestašice. Isto tako možemo pokazati da za mnoge ljude iznad 65. godine nužnost da prestanu da rade vodi dubokoj nesreći i u mnogim slučajevima ka fizičkom slabljenju i bolesti.
Ipak, postoje jaki razlozi za rasprostranjeno verovanje u čove- kovu urođenu lenjost. Glavni razlog leži u činjenici da je otuđe ni rad dosadan i nezadovoljavajući; da se rađa mnogo napetosti
i neprijateljstva, što vodi jednoj averziji prema radu, koji čovek obavlja i prema svemu što je u vezi s njim. Kao rezultat toga, stvara se težnja za lenjošću i »ne raditi ništa« postaje ideal mno gih ljudi. Tako, ljudi osećaju da je njihova lenjost »prirodno« sta nje uma, a ne simptom patoloških uslova života, rezultata besadr- žajnog i otuđenog rada. Ispitujući savremene poglede na motiva ciju za rad, postaje jasno da su oni zasnovani na pojmu otuđenog rada, te da se, prema tome, njihovi zaključci ne mogu primeniti na neotuđeni, privlačan rad.
Konvencionalna i najrasprostranjenija teorija jeste ta da je novac glavni podstrek za rad. Ovaj odgovor može da ima dva raz ličita značenja: prvo, da je strah od gladi glavni podstrek za rad; u ovom slučaju argument je bez sumnje tačan. Mnoge vrste ra da radnik nikad ne bi prihvatio, s obzirom na nadnicu ili dru ge radne uslove, da nije suočen sa alternativom ili da prihvati ove uslove ili da umre od gladi. Neprijatan, nizak posao ne radi se dobrovoljno u našem društvu, već zato što mnoge ljude pri morava na to potreba da zarađuju sredstva za život.
Mnogo češće se novčani podstrek odnosi na želju da se zaradi više novca, kao motivacija za veće napore u radu. Kada čovek ne bi bio primamljen nadom u veću novčanu nagradu, kaže se, on ne bi radio uopšte, ili, bar, radio bi bez interesovanja.
Ovo ubeđenje još postoji kod većine industrijalaca, kao i kod mnogih vođa sindikata. Tako su, na primer, 50 fabričkih rukovo dilaca na pitanje kakva je važnost povećanja produktivnosti rad nika, odgovorili na sledeći način:
Novac je jedini odgovor Novac je svakako glavna stvar, ali se nešto važnosti |
44% |
mora pridati i drugim manje opipljivim stvarima . Novac je važan, ali nakon izvesne tačke on neće do vesti do rezultata |
28%
28% |
|
100%7 |
U stvari, poslodavci širom sveta imaju simpatije prema projek tima ohrabrujućih nadnica (wage-incentive plans), kao jedinom sredstvu koje će dovesti do veće produktivnosti pojedinog radni ka, do većih zarada za radnike i poslodavce i na taj način, indi rektno, do smanjenog odsustvovanja, lakšeg nadgledanja itd. Iz- veštaji i pregledi iz industrije i vladinih biroa »obično potvrđuju efektivnost ovakvih 'projekata ohrabrujućih nadnica' u pove
ćanju produktivnosti i postizanju drugih ciljeva«.8 Izgleda da rad nici, takođe, veruju da plate, koje podstiču, daju najviše rezultate po čoveku. U pregledu koji je vodila Korporacija za istraživanje mišljenja (Opinion Research Corporation) 1949. i koji je uključio
1.021 manuelnog radnika koji čine nacionalni uzorak nameštenika manufakturnih kompanija, 65% je reklo da plate koje podstiču povećavaju proizvodnju, a samo 22% da plaćanje na sat dovodi do veće proizvodnje. Međutim, što se tiče pitanja koji način pla ćanja više vole, 65% su rekli plaćanje na sat, a samo 20% su bili za plate koje podstiču. (Procenat za plaćanje na sat je 74 u sluča ju radnika koji rade na sat, ali čak i kod radnika koji već rade po drugom metodu plaćanja, 58% je bilo za plaćanje na sat pre ma 36% koji su se izjasnili za plate koje podstiču.)
Ovi podaci, kako to, Viteles tumači, pokazuju da »ma kako da je plaćanje radi podstreka korisno u podizanju produktivnosti, ono samo po sebi ne rešava problem uspostavljanja saradnje rad nika. U nekim slučajevima ono, možda, uvećava taj problem«9. Ovo mišljenje sve više dele industrijski psiholozi, pa čak i neki industrijalci.
Međutim, diskusija o novčanim podsticajima bila bi nepotpuna kada ne bismo razmotrili činjenicu da želju za sticanjem novca stalno podstiče ista industrija koja se oslanja na novac kao glav ni podstrek za rad. Pomoću reklame, sistema otplata i mnogih drugih izuma, želja pojedinaca da kupuju više i novije stvari stimuliše se do te tačke da oni retko mogu da imaju dovoljno novaca da zadovolje ove potrebe. Tako, pošto se veštački stimu liše pomoću industrije, novčani podstrek igra veću ulogu nego što bi inače igrao. Štaviše, samo se po sebi razume da novčani podstrek mora da igra najvišu ulogu sve dok je to jedini podsti- caj, zato što je sam proces rada nezadovoljavajući i dosadan. Po stoje mnogi primeri da ljudi biraju posao koji donosi manje nov čane nagrade samo ako je interesantniji.
Pretpostavlja se da su glavni podstrekači za rad osim novca, i ono što ide s njim, tj. prestiž, položaj i moć. Nema potrebe dokazivati da težnja za prestižom i moći čini najsnažniji podstrek za rad danas među srednjim i višim klasama; u stvari, važnost novca je u tome što on predstavlja prestiž, bar što se tiče sigur nosti i udobnosti. Ali se uloga koju igra potreba za prestižom i kod radnika, činovnika i nižih slojeva industrijske i trgovačke birokratije često prenebregava. Ploča sa ugraviranim imenom Pulmanovog vratara, ili činovnika na šalteru banke itd. značajna je psihološka propaganda za njegovo osećanje važnosti; kao što su lični telefon i veći kancelarijski prostor za više rangove. Ovi fak tori prestiža igraju ulogu i među industrijskim radnicima.10
Novac, prestiž i moć su glavni podsticaji danas za najširi sek tor našeg stanovništva — onog koje je zaposleno. Ali postoje i drugi motivi: zadovoljstvo što se gradi jedna nezavisna ekonom ska egzistencija i obavljanje kvalifikovanog rada, što čini rad mno go sadržajnijim i privlačnijim nego što je to slučaj kada su mo tivi novac i moć. Ali dok su ekonomska nezavisnost i kvalifikaci je bile važna zadovoljenja za nezavisne poslovne ljude (trgovce) i visokokvalifikovane radnike u XIX veku i početkom XX veka, uloga ovih motiva se sada ubrzano smanjuje.
Što se tiče povećanja broja zaposlenih u odnosu na broj neza visnih, primećujemo da su početkom XIX veka manje ili više četiri petine zaposlenog stanovništva bili slobodni preduzetnici; oko 1870. samo jedna trećina je pripadala ovoj grupi, a 1940. godi ne ova stara srednja klasa obuhvata samo jednu petinu uposlenog stanovništva.
Ovaj prelaz od nezavisnih na zaposlene sam po sebi vodi sma njenju radnog zadovoljstva iz već pomenutih razloga. Zaposlena osoba, više nego nezavisna, radi u jednoj otuđenoj situaciji. Bilo da joj je plata manja ili veća, ona je jedan dodatak organizaciji, a ne ljudsko biće koje nešto radi za sebe.
Međutim, postoji faktor koji bi mogao da ublaži otuđenje ra da, a to je kvalifikacija koja se traži u obavljanju posla. Ali se ovde, takođe, razvitak kreće u pravcu smanjenja zahteva za kvali fikacijom, pa prema tome ka povećanju otuđenja.
Među kancelarijskim radnicima postoji izvestan stepen kvalifi kacije koji se traži, ali faktor »prijatne ličnosti«, sposobne da pro da sebe, postaje od sve veće važnosti. Među industrijskim radni cima stari tip potpuno kvalifikovanog radnika sve više gubi na važnosti u poređenju sa polukvalifikovanim radnikom. Kod For- da, krajem 1948. godine, broj radnika koji se mogu obučiti za manje od dve nedelje bilo je 75% do 80% celokupnog radnog kadra fabrike. Na zanatskoj školi, sa programom za osposobljava nje radnika u Fordovim fabrikama diplomira godišnje samo 300 polaznika, od kojih polovina ide u druge fabrike. U fabrici bateri ja u Čikagu, među stotinu mehaničara koji se smatraju za visoko kvalifikovane, ima ih samo 15 koji imaju potpuno sveobuhvatno tehničko znanje; 45 su »kvalifikovani« samo za rad na jednoj od ređenoj mašini. U jednoj od fabrika »Westem Electric« u čikagu, prosečno osposobljavanje radnika traje do 3 do nedelje, a do 6 meseci za najdelikatnije i najteže zadatke. Ukupni personal od 6.400 zaposlenih bio je sastavljen 1948. g. od oko 1.000 činovnika,
5.000 industrijskih radnika i samo 400 radnika koji bi se mogli smatrati kvalifikovanim. Drugim rečima, manje od 10% celokup nog personala je tehnički kvalifikovano. U velikoj fabrici slatkiša u Čikagu za 90% radnika potrebno obučavanje »na poslu« ne izno si više od 48 sati.11
Čak se i takva industrija kakva je švajcarska industrija satova, koja je bila zasnovana na radu visokokvalifikovanih i obučenih radnika, drastično izmenila u ovom pogledu. Premda postoji još izvestan broj fabrika koje proizvode prema tradicionalnom princi pu zanatske veštine, velike fabrike satova u kantonu Soloturn ima ju samo mali procenat pravih kvalifikovanih radnika.13
Da zaključimo, velika većina stanovništva radi kao namešteni- ci sa malo potrebnih kvalifikacija i gotovo bez prilike da razvije neke određene talente, ili da pokaže neka znatna dostignuća. Dok menadžerske ili profesionalne grupe imaju bar znatnog intereso- vanja da dostignu nešto manje ili više lično, velika većina proda je svoju fizičku snagu, ili jedan mali deo svoje intelektualne spo sobnosti jednom poslodavcu, da budu iskorišćene za sticanje pro fita u kome oni ne učestvuju, za stvari za koje nemaju interesova- nja, jedino zato da bi mogli da žive i nadajući se da će imati prilike da ostvare svoje potrošačke želje.
Nezadovoljstvo, apatija, dosada, nedostatak radosti i sreće, ose- ćanje beskorisnosti (jalovosti) i nejasno osećanje da je život bez smisla, neizbežni su rezultati ove situacije. Ljudi, možda, još nisu svesni ovog društveno strukturiranog sindroma patologije; on mo že da bude maskiran besomučnim traženjem izlaza, u sporednim aktivnostima, ili težnjom za sticanjem više novca, moći, prestiža. Ali značaj ovih potonjih motivacija je tako veliki samo zato što otuđena osoba ne može odoleti da ne traži takve kompenzacije za unutrašnju prazninu, a ne zato što su ove želje »prirodni« ili naj važniji podstrek za rad.
Postoji li kakav empirijski dokaz da većina ljudi danas nije zadovoljna svojim radom?
Pokušavajući da odgovorimo na ovo pitanje, moramo da na pravimo razliku između onoga što ljudi svesno misle o svom za dovoljstvu i onoga što osećaju nesvesno. Iz psihoanalitičkog isku stva je jasno da osećanje nesreće i nezadovoljstva može duboko da se potisne; osoba može da oseća svesno da je zadovoljna i je dino njeni snovi, psihičko-somatska bolest, nesanica i mnogi dru gi simptomi, možda, izazivaju nesreću, koja je u osnovi svega toga. Tendenciju da se potisnu nezadovoljstvo i nesreća znatno podržava rasprostranjeno osećanje da je onaj ko nije zadovoljan »promašio«, da je čudan, da nema uspeha, itd. (Tako, na primer, mnogo je veći broj onih koji svesno misle da su srećno oženjeni i izražavaju iskreno svoje verovanje u upitniku nego onih koji su stvarno srećni u braku.)
Ali čak i podaci o svesnom zadovoljstvu radom dosta govore. U ispitivanju ko je zadovoljan poslom u nacionalnim razmera-
ma, za zadovoljstvo i uživanje na poslu izjasnilo se 85% profesio
nalaca i rukovodilaca 64% činovnika, 41% fabričkih radnika. U drugom ispitivanju nailazimo na sličnu sliku: 86% profesionalaca, 74% upravna i 42% komercijalna nameštenika, 56% kvalifikovanih i 48% polukvalifikovanih radnika izrazilo je zadovoljstvo.13
Ove cifre pokazuju znatnu razliku između profesionalaca i. viso kih rukovodilaca, s jedne strane, i radnika i činovnika s dru ge. Među ovim prvim, samo je manjina nezadovoljna, među ovim drugim, više od polovine. Posmatrajući celokupno stanovniš tvo, ovo znači, grubo uzevši, da je više od polovine zaposlenog sta novništva svesno nezadovoljno svojim radom i ne uživa u njemu. Ako uzmemo u obzir nesvesno nezadovoljstvo, procenat bi bio znatno veći. Uzimajući 85% »zadovoljnih« među profesionalcima i rukovodiocima službenicima, morali bismo da ispitamo koliko od njih pati od psihološki uzrokovanog visokog krvnog pritiska, čireva, nesanice, nervne napetosti i zamora. Mada ne postoje tačni podaci za ovo, nema sumnje, razmatrajući ove simptome, da bi broj stvarno zadovoljnih osoba, koje uživaju u svom radu, bio mnogo manji nego što pokazuju navedene cifre.
što se tiče fabričkih radnika i činovnika, čak i cifra svesno ne zadovoljnih ljudi je vrlo visoka. Bez sumnje je broj nesvesno nezadovoljnih radnika i činovnika mnogo veći. Na ovo ukazuje nekoliko ispitivanja, koja pokazuju da su neuroza i psihičke bole sti glavni razlozi za odsustvovanje sa posla (smatra se da kod 50% fabričkih radnika postoje simptomi neuroze). Zamor i visoka ra dna fluktuacija su drugi simptomi nezadovoljstva i neraspolo ženja.
Najvažniji simptom sa ekonomske tačke gledišta, i zbog toga najispitaniji, jeste rasprostranjena tendencija fabričkih radnika da ne daju sve od sebe na radu ili »sabotiranje rada«, kako se to obično naziva. U anketi koju je organizovala »Korporacija za is pitivanje javnog mnenja« 1945, 49% ispitanih manuelnih radnika odgovorilo je da »kada čovek prihvata posao u fabrici, trebalo bi da da koliko god može«, ali 41% datih odgovora glasi da on ne bi trebalo da daje sve od sebe, već samo da »izbaci prosečnu nor mu«.14,15
Vidimo da postoji dosta svesnog, a još mnogo više nesvesnog nezadovoljstva vrstom posla koju naše industrijsko društvo pru ža većini svojih članova. Pokušava se sprečiti njihovo nezadovolj stvo jednom mešavinom novčanog podsticaja i prestiža, i bez su mnje ovaj podstrek proizvodi znatnu želju za radom, naročito u srednjim i višim slojevima poslovne hijerarhije. Ali je jedna stvar što ovi podsticaji čine da ljudi rade, a sasvim druga da li način ovakvog rada vodi mentalnom zdravlju i sreći. Rasprava o motivaciji za rad obično se odnosi samo na prvi problem, naime da li ovaj ili onaj podstrek povećava ekonomsku produktivnost radnika, ali ne i na drugi, na problem ljudske produktivnosti. Za nemaruje se činjenica da postoje mnogi podsticaji koji čoveka mogu da nateraju da učini nešto, ali koji su u isto vreme štetni po njegovu ličnost. Čovek može da radi mnogo iz straha, ili usled unutrašnjeg osećanja krivice; psihopatologija nam daje mnogo primera neurotičnih motiva koji vode prekomernoj aktivnosti, isto kao i neaktivnosti.
Mi u većini pretpostavljamo da je vrsta rada, koja je karakte ristična za naše društvo, naime, otuđeni rad, jedina vrsta koja postoji, prema tome, averzija prema radu je prirodna, te su no vac, moć i prestiž jedini podsticaji za rad. Kada bismo pustili ma šti na volju, sakupili bismo dosta dokaza na osnovu naših sop- stvenih života, posmatranja dece i većeg broja situacija koje sva kodnevno sretamo, koji bi nas uverili da u nama postoji težnja da trošimo svoju energiju na nešto što je sadržajno, da se osećamo osveženi ako možemo to da činimo, i da smo sasvim spremni da prihvatimo racionalni autoritet ako ono što radimo ima nekog smisla.
Ali čak i ako je ovo tačno, većina ljudi kažu — od kakve nam je koristi ova istina? Industrijski, mehanizovani rad ne može, po samoj svojoj prirodi, da bude sadržajan; on ne može dati ni kakvo zadovoljstvo ili uživanje — nema načina da se promene ove činjenice, osim ako želimo da se odreknemo naših tehničkih dostignuća. Da bismo odgovorili na ove prigovore i da bismo nastavili da raspravljamo o nekim idejama, o tome kako moderan rad može da bude sadržajan, želim da ukažem na dva različita aspekta rada koje je vrlo važno razlikovati u vezi sa našim prob lemima: razlika između tehničkog i društvenog aspekta rada.