- Slobodna asocijacija i slobodan razgovor
Frojd je otkrio princip slobodne asocijacije. Napuštajući kontro lu svojih misli u prisustvu kvalifikovanog slušaoca, čovek može da otkrije svoja nesvesna osećanja i misli i ako nije u snu, ili lud, ili pijan, ili hipnotisan. Psihoanalitičar čita između redova, on može da razume čoveka bolje nego čovek sam sebe, jer je čo vek oslobodio svoje misli od ograničenja konvencionalne kontrole. Ali se slobodna asocijacija brzo izopačila, kao i sloboda i sreća. Ona se izopačila u samu ortodoksnu psihoanalitičku proceduru. Ne uvek, ali često. Umesto da dovede do sadržajnog izražavanja za robljenih misli, ona postaje bezsadržajno ćeretanje. Druge tera- peutske škole svele su ulogu analitičara na ulogu saosećajnog slu šaoca, koji ponavlja u nešto drukčijoj verziji pacijentove reći, ne pokušavajući da ih protumači ili objasni. Sve se to čini zato što se smatra da se pacijentova sloboda ne srne narušiti. Frojdova ideja slobodne asocijacije postala je oruđe mnogih psihologa, ko ji sebe nazivaju savetodavcima, koji čine sve, ali jedino ne daju sa- vete. Ovi savetodavci dobijaju sve važniju ulogu kao privatni le- kari i kao savetnici u industriji.46 Kakav je efekat ove procedure? Svakako ne ozdravljenje, što je Frojd imao u vidu kada je pred ložio slobodnu asocijaciju kao osnovu za razumevanje nesvesnog. Efekat je oslobađanje napregnutosti koja proizlazi iz poveravanja do mile volje u prisustvu saosećajnog slušaoca. Sve dok čovek za država svoje misli za sebe, one ga mogu uznemiravati, ali iz ovog uznemiravanja može da proiziđe nešto plodno; čovek mudruje o njima, misli, oseća, može da stigne do novih misli koje se iz ovoga rađaju. Ali kad čovek odmah ispriča svoje misli, dok ga one još ne pritiskuju, one neće uroditi plodom. To je isto kao i sa neograničenom potrošnjom, čovek je sistem u koji stvari neprestano ulaze i izlaze i u ikome nema ničega, ni napregnutosti, ni razmiš ljanja, ni ličnosti. Frojdovo otkriće slobodne asocijacije imalo je za cilj da pronađe šta se događa u čoveku ispod površine, da ot krije šta je čovek u stvari, ovo pričanje saosećajnom slušaocu ima suprotan cilj, mada se to ne priznaje; njegova funkcija je da čo vek zaboravi šta je u stvari (pod uslovom da on još uvek ima moć pamćenja), da izgubi svu napregnutost, a s tim i svest o svome ja. Baš kao što čovek podmazuje mašine, tako on podma zuje i ljude, naročito one u organizaciji masovnog rada. Čovek ih podmazuje lepim parolama, materijalnim prednostima i saose- ćajnim razumevanjem psihologa.
Pričanje i slušanje je, u stvari, postalo unutrašnji sport onih koji ne mogu da plate profesionalnog slušaoca, ili više vole laika iz ovog ili onoga razloga. Postalo je moderno, profinjeno da se »sve ispriča«. Nema inhibicije, nema osećanja stida, nema uzdr žavanja. Čovek govori o tragičnim događajima iz sopstvenog živo ta, kao što bi pričao o nekoj drugoj osobi za koju se naročito ne interesuje, ili kao što bi govorio o raznim teškoćama koje ima sa svojim automobilom.
Psihologija i psihijatrija menjaju iz osnova svoju funkciju. Od delfijskog proročanstva »Upoznaj samog sebe«, do Frojdove psi hoanalitičke terapije, funkcija psihologije je bila da otkrije čove- kovo »ja«, da shvati pojedinca, da pronađe »istinu koja čoveka čini slobodnim«. Funkcija psihijatrije, psihologije i psihoanalize ima danas tendenciju da postane oruđe za upravljanje ljudima. Specijalisti u ovoj oblasti govore šta je »normalna« osoba, pa pre ma tome, šta nije u redu sa čovekom; oni pronalaze metode da mu pomognu da se prilagodi, da bude srećan, normalan. U Hrab-
, om novom svetu ovo se adaptiranje sprovodi od prvog meseca op lođenja (hemijskim sredstvima) sve do puberteta. Kod nas, ono počinje nešto kasnije. Ono se obavlja pomoću stalnog ponavlja nja, pomoću novina, radija, televizije. Ali je u tome najviše postig la moderna psihologija. Ono što je Tejlor učinio za industrijski rad, psiholozi su učinili za celokupnu ličnost — sve u ime razu- mevanja i slobode. Ima mnogo izuzetaka od ovog, kod psihijatara, psihologa i psihoanalitičara, ali je sve jasnije da ove profesije postaju sve veća opasnost po razvoj čoveka, i ljudi koji se time bave postaju sveštenici nove religije zabave, potrošnje, gubljenja ličnosti, postaju specijalisti za upravljanje ljudima, pobornici otu đene ličnosti.