- Rad
Kakav je smisao rada u otuđenom društvu?
Već smo se ukratko osvrnuli na ovo pitanje u opštoj raspravi o otuđenju. Ali pošto je ovaj problem od najveće važnosti, ne sa mo za razumevanje današnjeg društva već i pri svakom pokušaju stvaranja zdravijeg društva, želim da u ovoj glavi raspravljam odvojeno i šire o prirodi rada.
Čovek mora da radi da bi živeo, ukoliko ne eksploatiše druge. Ma kako bio primitivan i jednostavan njegov način rada, on se baš proizvodnjom uzdigao iznad životinjskog carstva; on je s pra vom definisan kao »životinja koja proizvodi«. Ali rad nije samo neizbežna nužda za čoveka. Pomoću rada on se oslobađa prirode i od sebe stvara društveno i nezavisno biće. U procesu rada, tj. u procesu uobličavanja i menjanja prirode van čoveka, čovek uobličava i menja samoga sebe. On izlazi iz prirode upravljajući njome; on razvija svoju moć saradnje, svoj razum, svoje oseća- nje za lepo. On se odvaja od prirode, od prvobitnog jedinstva s njom, ali u isto vreme se ponovo sjedinjuje s njom kao njen go spodar i graditelj. Što se više razvija njegov rad, tim se više raz vija i njegova individualnost. Uobličavajući i prerađujući priro du, on uči da se koristi svojim moćima, on povećava svoju spo sobnost i stvaralaštvo. Bilo da mislimo na lepe slike u pećinama južne Francuske, bilo da mislimo na ornamente na oružju primi tivnih naroda, na grčke statue i hramove, na srednjovekovne ka tedrale, na stolice i stolove koje su napravile vešte zanatlije, ili na odgajanje cveća, drveća ili žitarica — sve su to izrazi stvara lačkog menjanja prirode pomoću ljudskog razuma i veštine.
Naročito u XIII i XIV veku u zapadnoj istoriji zanatstvo je do stiglo vrhunac u evoluciji stvaralačkog rada. Rad nije bio samo korisna aktivnost, već je u sebi nosio i duboko zadovoljstvo. Rajt Mils je sjajno izrazio glavne osobine zanatstva: »Jedini motiv ra da je stvaranje proizvoda i sam proces stvaranja. Detalji svako dnevnog rada imaju svoj smisao jer nisu odvojeni u umu radni ka od proizvoda rada. Radnik je slobodan da kontroliše svoju radnu delatnost. Zanatlija na taj način može da uči u toku rada i da koristi i razvija svoje sposobnosti u veštine. Nema podvoje nosti između rada i igre, između rada i kulture. Način na koji se zanatlija izdržava određuje suštinu njegovog načina života i ulazi u nju.«51 Propadanjem srednjovekovne društvene strukture i na stajanjem modernog načina proizvodnje izmenili su se u osnovi značenje i funkcija rada, naročito u protestantskim zemljama. Uplašivši se od novostečene slobode, čovek je bio opsednut potre bom da suzbije svoje sumnje i strahovanja, razvijajući grozničavu aktivnost. Rezultat ove aktivnosti, uspeh ili neuspeh, odlučivao je o njegovom spasenju, pokazivao je da li je on bio među spaše nim ili izgubljenim dušama. Umesto da bude aktivnost koja je sama po sebi zadovoljstvo i prijatnost, rad je postao duinost i op sesija. Što se više moglo obogatiti radom, rad je postajao sve više čisto sredstvo za postizanje bogatstva i uspeha. Po rečima Maksa Vebera, rad je postao glavni činilac u sistemu »unutrašnjeg svet- skog asketizma«, odgovor na čovekovu svest o usamljenosti i izo- lovanosti.
Međutim, rad u ovom smislu postojao je samo za višu klasu i srednje slojeve, za one koji su mogli da nagomilaju kapital i da zapošljavaju druge. Za veliku većinu onih koji su imali samo svo ju fizičku energiju za prodaju, rad je postao samo prinudan rad. U XVIII i XIX veku radnik je morao da radi šesnaest časova dnevno da bi se održao u životu i nije to činio zato što je na ovaj način služio bogu, ili zato što bi njegov uspeh pokazao da je on među »izabranima«, već zato što je bio primoran da prodaje svoju energiju onima koji su imali sredstava da je eksploatišu. U prvim vekovima moderne ere rad se deli na duinost, za srednju klasu, i na prinudni rad, za one koji ne poseduju ništa.
Poslednjih decenija znatno se izmenio religiozni staV prema radu kao dužnosti, koji je preovladavao u XIX veku. Savremeni čovek ne zna šta da čini sa sobom, kako da sadržajno iskoristi svoj život, i prinuđen je da radi da bi izbegao nesnosnu dosadu. Ali rad nije više moralna i religiozna obaveza onako kako ga je shvaćala srednja klasa u XVIII i XIX veku. Pojavilo se nešto no vo. Proizvodnja koja se stalno razvija, nagon da se stvaraju veće i bolje stvari, postaju ciljevi za sebe, novi ideali. Rad se otuđuje od radnika.
šta se događa sa industrijskim radnikom? On troši svoju naj bolju energiju proizvodeći »nešto« sedam ili osam časova dnevno. On mora da radi da bi zaradio za život, ali on je potpuno pasi van. On obavlja malu i izolovanu funkciju u komplikovanom i visokoorganizovanom procesu proizvodnje i nikad se ne suočava sa »svojim« proizvodom kao celinom, ili bar ne kao proizvođač, već jedino kao potrošač, pod uslovom da ima novaca da kupi
»svoj« proizvod u radnji. On nije povezan sa celinom proizvoda niti u fizičkom smislu niti u širem ekonomskom i društvenom smislu. On je stavljen na izvesno mesto, treba da izvrši izvestan zadatak, ali on ne učestvuje u organizaciji i upravljanju radom. On nije zainteresovan, niti zna zašto se proizvodi ova a ne neka druga roba, niti u kakvom je to odnosu sa društvom kao celi- linom. Upotrebljavajući mašine, preduzeće proizvodi cipele, auto mobile, električne sijalice. Radnik je deo mašine, a ne gospodar i aktivni učesnik. Mašina je postala njegov gospodar, umesto da mu olakša rad, koji je ranije morao da obavlja svojom fizičkom energijom. Umesto da mašina bude zamena za ljudsku energiju, čovek je postao zamena za mašinu. Njegov rad se može definisati
kao obavljanje onih delatnosti koje još ne mogu da obavljaju mašine.
Rad je sredstvo za sticanje novca, a ne sama po sebi sadržajna ljudska aktivnost. Piter Druker je izrazio ovu ideju vrlo sažeto, ispitujući radnike u automobilskoj industriji: »Za veliku većinu automobilskih radnika jedini smisao rada sastoji se u novčanom čeku, a ne u nečemu što je povezano sa samim radom ili proiz vodom. Rad se javlja kao nešto neprirodno, kao neprijatni, be- sadržajni i zaglupljujući uslov za sticanje novca, lišen dostojan stva i važnosti. Ne treba se čuditi što radnici rade nemarno, spo- ro, upotrebljavaju razne trikove da steknu istu svotu novca za manje rada. Nema sumnje da iz toga proizlazi nesrećni i nezado voljni radnik, jer novčani ček nije dovoljan kao osnova samopoš- tovanja.«52
Ovaj odnos radnika prema radu rezultat je celokupne društve ne organizacije, čiji je i on deo. Pošto je »uposlen«53 on nije aktiv ni učesnik, nema odgovornosti, izuzev što obavlja odgovarajuću izolovanu delatnost, i jedino što ga interesuje jeste to da done se dovoljno novaca kući da bi izdržavao sebe i svoju porodicu. Ništa se drugo ne može očekivati niti tražiti od njega. On je deo postrojenja koje zapošljava kapital, i njegova uloga i funkcija određene su time što je on deo toga postrojenja. Poslednjih go dina obraća se veća pažnja na psihologiju radnika, na njegov stav prema radu, na »ljudski problem u industriji«; ali ova for mulacija ukazuje na stav koji čini osnovu toga; postoje ljudska bića koja provode najveći deo života u radu, i zato se mora ras pravljati o »industrijskim problemima čoveka«, a ne o ljudskim problemima u industriji.«
Najveći broj istraživanja u oblasti industrijske psihologije od nosi se na pitanje kako povećati produktivnost individualnog ra dnika i kako učiniti da on radi s manje teškoća; psihologija je poslužila »upravljanju ljudima« (human engineering), što pred- stavlja pokušaj da se radnik i službenik smatraju delovima ma šine, koja radi bolje kada je dobro podmazana. Dok se Tejlor najviše interesovao za bolju organizaciju i tehničku upotrebu fi zičke snage radnika, dotle se većina industrijskih psihologa in teresuje za upravljanje ljudskim dušama. Osnovna ideja može ovako da se formuliše: ukoliko radnik radi bolje ako je srećan, ako to povećava njegovu produktivnost i umanjuje teškoće, tada ga učinimo srećnim, sigurnim, zadovoljnim. U ime »ljudskih od nosa«, prema radniku se odnose na takav način koji odgovara potpuno otuđenoj osobi; čak se preporučuju i sreća i ljudske
vrednosti u interesu boljih odnosa sa publikom (javnošću). Tako je, na primer, kao što ističe časopis »Tajm«, najpoznatiji američ ki psihijatar rekao grupi od 1.500 viših tržišnih činovnika: »Ako smo srećni, doći će do pojačanog zadovoljstva kod naših kupa ca.. . Upravi će se isplatiti u dolarima i centima ako budemo primenjivali neki od ovih opštih principa vrednosti i ljudskih odnosa.« Govori se o »ljudskim odnosima«, a misli se najmanje na ljudske odnose, u stvari, misli se na takve odnose koji vla daju među otuđenim automatima; govori se o sreći, a misli se na savršeno rutinerstvo koje je uklonilo poslednje sumnje i svu spontanost.54
Otuđeni i duboko nezadovoljavajući karakter rada dovodi do dve reakcije: jedna je potpuna lenjost kao ideal, druga je duboko usađeno mada nesvesno neprijateljstvo prema radu i svemu što je u vezi sa radom.
Nije teško uočiti rasprostranjenu težnju za potpunom lenjošću i pasivnošću. Naše reklame izazivaju veću privlačnost prema ovo me nego prema seksu. Postoje, naravno, mnoge korisne naprave koje služe za uštedu rada. Ali ta korisnost često služi samo zato da se opravda poziv na pasivnost i receptivnost. Paket »cornfla- kes-a«55 reklamira se kao »novina — lakša za jelo«. Električna sprava za dvopek oglašava se sledećim rečima: »... najjedinstve- nija naprava na svetu! Ova sprava će učiniti sve za vas. Nije po trebno čak ni da se mučite stavljajući hleb u nju. Pogonska sna ga, mada je to samo jedan električni motor, nežno uzima hleb upravo iz vaših prstiju!« Koliko je mnogo kurseva jezika ili dru gih predmeta reklamirano parolom »Učenje bez napora, nema više starog okapanja«. Svakome je poznata slika starog bračnog para na oglasu kompanije za osiguranje (osiguravajućeg druš tva), koji su penzionisani u 60. godini i koji provode život u pot punom blaženstvu, ne radeći ništa, i jedino putujući.
Radio i televizija predstavljaju drugu stranu težnje za lenjošću
— ideje o »pritisku na dugme«; pritiskom na dugme ili okretanjem dugmeta na mašini, čovek ima moć da proizvodi muziku, govor, utakmice, a na televizoru da zapovedi da se svetski događaji po jave pred njegovim očima. Zadovoljstvo koje proizlazi iz uprav ljanja automobilom svakako počiva delimično na istom zadovo ljenju želje za pritiskanjem na dugme. Pomoću nenapornog pri tiska na dugme pušta se u pokret moćna mašina; od vozača se traži malo veštine i napora da bi se osećao kao gospodar pros tora.
Ali postoji mnogo ozbiljnija i bolje usađena reakcija na besa- držajnost i dosadu u radu. To je neprijateljstvo prema radu koje je mnogo manje svesno nego naša težnja za lenjošću i neaktiv nošću. Mnogi poslodavci osećaju se kao zatočenici svoga posla i robe koju prodaju; oni osećaju izvesnu lažljivost svoga proizvo da i potajni prezir prema njemu. Oni mrze svoje kupce, koji ih primoravaju da izlažu robu da bi je prodavali. Oni mrze svoje konkurente zato što im prete; oni mrze svoje službenike kao i svoje pretpostavljene jer su u neprestanoj konkurentskoj borbi s njima. A najvažnije od svega, oni mrze sami sebe, jer vide da njihov život prolazi, ne ostavljajući nikakav smisao osim trenut nog opijanja uspehom. Naravno, ova mržnja i prezir prema dru gome i prema samom sebi, i prema stvarima koje se proizvode, uglavnom su nesvesni, i jedino povremeno, oni jednom munje vitom mišlju postaju svesni toga, ali pošto ih ta misao dosta uz- nemirava, oni nastoje da je odstrane što je moguće brže.