VII Putevi ka zdravlju
Opšta razmatranja
Postoji značajna saglasnost u različitim kritičkim analizama kapi talizma. Mada je tačno da je kapitalizam XIX veka kritikovan zbog zanemarivanja materijalnog blagostanja radnika, to nikad nije bilo glavno težište kritike. Oven i Prudon, Tolstoj i Baku- njin, Dirkem i Marks, Ajnštajn i Švajcer, govorili su o čoveku i onome što se dešava s njim u našem industrijskom sistemu. Ma da oni to izražavaju različitim pojmovima, svi nalaze da je čovek izgubio svoje centralno mesto, da je postao instrument za eko nomske ciljeve, da je otuđen i da je izgubio konkretnu vezu sa svojim bližnjima i sa prirodom, da je prestao da ima sadržajan život. Ja sam pokušao da izrazim isto shvatanje razrađujući ideju otuđenja i pokazujući kakvi su psihološki rezultati otuđenja; da čovek ide unazad receptivnoj orijentaciji i orijentaciji ka tržištu i prestaje da bude stvaralac; da on gubi svest o sebi i postaje zavisan od odobravanja drugih, te stoga teži ka konformizmu, a ipak se oseća nesiguran; on je nezadovoljan, dosađuje se, zabri nut je i troši veći deo svoje energije pokušavajući da kompenzira ili bar da prikrije svoju zabrinutost. Njegova inteligencija je od lična, njegov razum opada, a sa stanovišta njegovih tehničkih moći, on ozbiljno ugrožava postojanje civilizacije i čak ljudskog roda.
Ako se osvrnemo na uzroke ovog razvitka, nalazimo manje sa- glasnosti nego u dijagnozi same bolesti. Dok je rani XIX vek još bio sklon da u nedostatku političke slobode, a naročito opšteg prava glasa vidi uzroke svih zala, socijalisti, naročito marksisti, naglašavali su važnost ekonomskih faktora. Oni su verovali da je otuđenje čoveka rezultat njegove uloge koju ima kao objekt ek sploatacije i iskorištavanja. Mislioci, kao što su Tolstoj i Burk- hart, s jedne strane, naglašavali su duhovno i moralno siromaštvo kao uzrok nazadovanja zapadnog čoveka; Frojd je verovao da su teškoće modernog čoveka bile prouzrokovane suzbijanjem njegovih instinktivnih nagona i neurotičnim manifestacijama koje iz to ga proizlaze Ali je svako ono objašnjenje koje analizira jedan sek tor isključujući druge neuravnoteženo i na taj način pogrešno. Društveno-ekonomska, duhovna i psihološka objašnjenja gledaju na istu pojavu iz različitih aspekata, a baš je zadatak teorijske ana lize da sagleda kako su ovi različiti aspekti međusobno povezani i kako deluju jedan na drugi.
Ono što važi za uzroke, važi naravno, i za lekove pomoću kojih se može izlečiti defekt savremenog čoveka. Ako ja verujem da je uzrok bolesti ekonomski, ili duhovni, ili psihološki, ja neophodno verujem da lečenje tog uzroka vodi ka zdravlju. S druge strane, ako ja vidim da su razni aspekti međusobno povezani, doći ću do zaključka da se normalnost i mentalno zdravlje mogu postići je dino naizmeničnim promenama u sferi industrijske i političke organizacije, duhovnih i filozofskih orijentacija, karakterne struk ture i kulturnih aktivnosti. Koncentracija napora na bilo koju od ovih sfera i isključenje ili zanemarivanje drugih, destruktivna je za sve promene. U stvari, izgleda da ovde leži najvažnija prepreka za napredak čovečanstva. Hriščanstvo je propovedalo duhovni pre porod, zanemarujući promene u društvenom poretku bez kojih je duhovni preporod neefikasan za većinu ljudi. Doba prosvećenosti je postavilo nezavisno rasuđivanje i razum kao najviše norme; ono je propovedalo političku jednakost, ne videvši da politička jednakost ne može da dovede do bratstva ljudi ako nije praćena fundamentalnim promenama u društveno-ekonomskoj organizaci ji. Socijalizam, a naročito marksizam, podvlačio je neophodnost društvenih i ekonomskih promena, a zanemarivao nužnost unu trašnjih promena kod ljudi, bez kojih same ekonomske prome ne nikad ne bi dovele do »dobrog društva«. Svi su ovi reformis tički pokreti za poslednje dve hiljade godina naglašavali jedan sektor života isključujući druge; njihovi predlozi za reformu i obnavljanje bili su radikalni, ali su svi doživeli gotovo potpun neuspeh. Učenje jevanđelja dovelo je do uspostavljanja katoličke crkve; učenje racionalista XVIII veka do Robespjera i Napoleo- na; Marksove doktrine do Staljina. Teško da su rezultati mogli da budu drugačiji. Čovek je jedinstven; njegovo mišljenje, oseća- nje i životna praksa nerazdvojno su povezani. On ne može da bu de slobodan u svojim mislima ako nije slobodan emocionalno; a on ne može da bude slobodan emocionalno ako je zavisan i ako nije slobodan u svojoj životnoj praksi, u svojim ekonomskim i društvenim odnosima. Ako se pokušava da napreduje radikalno u jednom sektoru, isključujući druge, to će neophodno dovesti, i dovelo je, do toga da radikalne zahteve u jednoj sferi ispunjava jedino nekoliko pojedinaca, dok za druge oni postaju formule i rituali, koji služe za to da se prikrije činjenica da se u drugim sferama ništa nije izmenilo. Bez sumnje, jedan korak jedinstve nog napretka u svim sferama života imao bi mnogo dalekosežni je i trajnije rezultate za napredak ljudskog roda nego stotine koraka koji su propovedani — pa čak i za kratko vreme ostva reni — samo u jednoj izolovanoj sferi. Nekoliko hiljada godina neuspeha u »izolovanom napretku« trebalo bi da bude dovoljno ubedljiva pouka.
Usko povezan sa ovim problemom je i problem radikalizma i reforme, koji izgleda da formira oštru liniju podele između raz nih političkih rešenja. Ipak, bliža analiza može da pokaže da je ova diferencijacija, onako kako se ona obično shvata, varljiva. Postoje reforme i reforme; reforma može da bude radikalna, tj. da ide do korena, ili može da bude površna, pokušavajući da ulepša simptome i ne dodidrujući uzroke. Reforma koja nije ra dikalna, u ovom smislu, nikad ne postiže svoj cilj i svršava se, eventualno, u suprotnom pravcu. Takozvani »radikalizam«, s je dne strane, koji veruje da se problemi mogu rešiti pomoću sile, kada je potrebno strpljenje, opservacija i stalna aktivnost, jeste isto tako nerealističan i fiktivan kao i reforma. Govoreći istorij- ski, obe ove mere vode često do istih rezultata. Boljševička revo lucija je dovela do staljinizma, reforme desnih socijaldemokrata dovele su do Hitlera. Pravi kriterijum za reformu nije njen tem po, već njen realizam, njen pravi »radikalizam«; pitanje je da li ona ide do korena i pokušava da promeni uzroke, ili ostaje na površini i jedino pokušava da se bavi simptomima.
Ako ova glava treba da raspravlja o putevima ka normalnosti, to jest o metodama lečenja, bolje da se ovde zaustavimo za trenu tak i upitamo šta znamo o prirodi lečenja u slučajevima indivi dualnih mentalnih bolesti. Lečenje društvene patologije mora da sledi iste principe, pošto je to patologija tako velikog broja lju di, a ne jednog tela izvan ili odvojenog od pojedinca.
Uslovi lečenja individualne patologije su uglavnom sledeći:
- Morao se desiti razvitak koji je u suprotnosti sa odgovara jućim funkcionisanjem Po Frojdovoj teoriji ovo znači da libido nije uspeo da se razvije normalno, i kao posledica toga pro izvedeni su simptomi. Prema teorijskom okviru humanističke psihoanalize, uzroci patologije leže u neuspehu da se razvije pro duktivna orijentacija, u neuspehu koji se odražava u razvitku iracionalnih strasti, naročito rodoskvrnih, destruktivnih i eksploatatorskih težnji. Činjenica da postoji patnja, bilo da je svesna ili nesvesna, koja proističe iz neuspeha normalnog razvitka, proizvo di dinamičnu težnju da se savlada patnja, tj. težnju u pravcu oz dravljenja. Ova težnja za zdravljem u našem fizičkom kao i u mentalnom organizmu je osnova za svako lečenje bolesti i ona nije prisutna samo u najoštrijim patološkim formama.
- Prvi korak koji je neophodan da se dozvoli da deluje ova tendencija ka ozdravljenju je svest o postojanju patnje i onoga što je zatvoreno i odvojeno od naše svesne ličnosti. Po Frojdovoj doktrini, potiskivanje se uglavnom odnosi na seksualne želje. Prema našem teorijskom okviru, ono se odnosi na ugušene ira cionalne strasti, na ugušeno osećanje usamljenosti i beskorisnosti i na težnju za ljubavlju i produktivnošću, koje su takođe potis
- Razvijanje samosvesti može da postane potpuno uspešno je dino ako se preduzme sledeći korak, promena životne prakse, koja je izgrađena na osnovu neurotičke strukture, koja je stalno reprodukuje. Pacijent, na primer, koga neurotični karakter na goni da želi da se potčini roditeljskom autoritetu, obično konstru- iše takav život gdje je izabrao dominirajuću ili sadističku sliku oca kao gazde, učitelja i tako dalje. On će se osloboditi jedino ako promeni svoju realističku životnu situaciju na takav način da ne proizvodi stalno tendencije za potčinjavanjem, kojih želi da se oslobodi. Štaviše, on mora da promeni svoj sistem vrednosti, normi i ideala, tako da oni ubrzaju, a ne da sprečavaju, njegovu težnju za zdravljem i zrelošću.
Isti uslovi — konflikt sa zahtevima ljudske prirode i patnja ko ja iz toga proizlazi, svest o onome što je odvojeno i promena re alne situacije, vrednosti i normi, su takođe potrebni za lečenje društvene patologije.
Da se pokaže konflikt između ljudskih potreba i naše društvene strukture i da se ubrza svest o našim konfliktima i o onome što je odvojeno, bio je cilj prethodnih glava ove knjige. Namera ove glave je da se raspravlja o raznim mogućnostima praktičnih pro mena u našoj ekonomskoj, političkoj i kulturnoj organizaciji.
Međutim, pre nego što počnemo da diskutujemo o praktičnim pitanjima, još jednom pogledajmo na osnovu premisa razvijenih u početku ove knjige, šta čini mentalno zdravlje, i za koju vrstu društva se može pretpostaviti da vodi ka mentalnom zdravlju.
Mentalno zdrava osoba je produktivna i neotuđena osoba; oso ba koja se odnosi prema svetu sa ljubavlju i koja upotrebljava svoj razum da objektivno shvati realnost; koja doživljava sebe kao jedinstveno individualno biće, a u isto vreme oseća da je je dno sa ostalim ljudima; koja nije potčinjena iracionalnom auto ritetu i voljno prihvata racionalni autoritet savesti i razuma; ko ja se nalazi u procesu rađanja sve dok je živa, i smatra dar živo ta najdragocenijom prilikom koju ima.
Podsetimo se, takođe, da ovi ciljevi mentalnog zdravlja nisu ideali koji treba da se nametnu osobi, ili koje čovek može da do stigne jedino ako savlada svoju »prirodu« i žrtvuje svoju »urođe nu sebičnost«. Naprotiv, težnja za mentalnim zdravljem, za sre ćom, harmonijom, ljubavlju, produktivnošću, je svojstvena sva kom ljudskom biću, koje nije rođeno kao mentalni ili moralni idiot. Kad im se da prilika, ove težnje potvrđuju sebe snažno, kao što se može videti u bezbrojnim situacijama. Potrebne su jaka konstelacija i prilike da izopače i ukoče ove urođene težnje za zdravljem; i zaista, u toku većeg dela poznate istorije, korišcenje čoveka od strane čoveka proizvodilo je takvu perverziju. Verova- ti da je ova perverzija urođena u čoveku isto je što i sejati seme u pustinji i tvrditi da je namenjeno da nikne.
Kakvo društvo odgovara ovom cilju mentalnog zdravlja, kakva bi trebalo da bude struktura zdravog društva? Pre svega takvo u kome ni jedan čovek nije sredstvo za postizanje ciljeva drugog čoveka, već uvek i bez izuzetka cilj sam po sebi; prema tome, gde se niko ne koristi, niti iko koristi sebe, za ciljeve koji ne predstav ljaju otkrivanje sopstvenih moći; gde je čovek centar i gde su sve ekonomske i političke aktivnosti potčinjene njegovom razvit ku. Zdravo društvo je ono u kome takve osobine kao što su gram zivost, eksploatacija, posedovanje, narcisizam, nemaju prilike da se koriste za veće materijalne dobitke ili za podsticanje ličnog prestiža. Gde se delanje prema sopstvenoj savesti uzima kao os novni neophodni kvalitet, a oportunizam i nedostatak principa kao nedruštvenost; gde se individua interesuje za društvena pitanja tako da ona postanu lična pitanja, gde njeni odnosi prema dru gim ljudima nisu odvojeni od njenih odnosa u privatnoj sferi. Zdravo društvo, štaviše, je ono koje dozvoljava čoveku da radi u okviru operativnih i vidljivih dimenzija i da bude aktivan i od govoran učesnik u životu društva, kao i gospodar sopstvenog ži vota. To je ono društvo koje unapređuje ljudsku solidarnost, i ne samo da dozvoljava već i stimuliše svoje članove da se s ljubav lju povezuju međusobno; zdravo društvo unapređuje produktiv nu aktivnost svakog u njegovom radu, stimuliše razvijanje razuma i omogućuje čoveku da izrazi svoje unutrašnje potrebe u kolek tivnoj umetnosti i ritualima.