Baš gledam australsku televiziju pa vidim, da su znanstvenici Australije začuđeni problemom topljenja leda na polovima za kojeg nemaju adekvatan odgovor. Zašto? Pa zato, jer proces topljenja nije objašnjiv ukupnim povećanjem temperature na Zemlji. Isto vrijedi i za sjeverni ledeni pol do kojega dolazi Golfska struja. Pa problem je u tome, da oba pola oplakuju morske struje, ali morske struje su oplakivale polove i ranije pa nije bilo takvog topljenja. Odgovor, dakle, leži u jednom meteorološkom fenomenu koji nam je poznat kao El Niño.
El Niño (španj.: dječak, mali Isus) je prirodna meteorološka pojava povezana sa promjenama klime u tropima. Prvotno je nazvan po toploj oceanskoj morskoj struji koja oplakuje obale Perua u božićno doba. Donosi vlažno i kišovito vrijeme, te poplave u inače suhim područjima Južne Amerike, te sušno razdoblje u području Indonezije.
Novija su istraživanja pokazala, da se ta pojava očituje u nepravilnim razmacima od 3 do 5 godina kao anomalije u temperaturi oceanske vode (za 2 do 8°C toplije) i u strujanjima vjetrova na dijelu Tihog oceana zapadno od obala Čilea i Perua. Tijekom razdoblja El Niña mijenja se režim strujanja i vjetrovi tada pušu od zapada prema istoku, toplije se vode gomilaju prema istočnim dijelovima Tihog oceana, podiže se razina oceana i smanjuje debljina sloja hranjivih tvari u njemu. Pokazalo se da El Niño ima dalekosežan globalan utjecaj na vremenske okolnosti ne samo na Tihom oceanu, već i u drugim dijelovima svijeta.
Zlatan Gavrilović Kovač