Sigurno ste već čuli da netko ima masnu ili suhu kožu, ali koliko znate o tome?
Šta zapravo znače tipovi kože, kako se manifestuju i od čega zavise, kao i kakva im njega najviše odgovara, čitajte u tekstu koji slijedi.
Osnovne vrste kože koje razlikuje moderna kozmetika i dermatologija su:
- suha koža
- masna koža
- normalan koža
- mješovita koža
- osjetljiva koža.
Tokom života, moguće je da će se vrsta kože promijeniti uslijed spoljašnjih utjecaja i ponajviše onoga što koži pružamo. Prelaženje iz jednog tipa u drugi najčešće je postepeno, što znači da i onda kada tip ne ostane isti, male su šanse da postane potpuno suprotan.
Međutim, okvirno osobe se mogu svrstati u jedan od navedenih tipova kože. Kom ćete tipu pripadati zavisi od više fakora, ali se najglavniji tiču količine vode koju koža dobija i zadržava, koliko je elastična, koliku količinu sebuma luči i kako reaguje na spoljašnje utjecaje (vreme, kozmetika, šminka itd.).
Vrsta kože ujedno znači i da će vaša koža biti podložnija pojedinim problemima sa kožom i kožnim oboljenjima. Na primjer, ukoliko imate prirodno masnu kožu, veće su šanse da ćete imati probleme sa aknama, dok suha koža ima više problema sa pucanjem, perutanjem i stvaranjem bora.
Zašto je bitno izabrati pravu njegu prema vrsti kože
Koža je naš najveći organ i ona je tako ujedno i naš štit. Kada su spoljašnji utjecaji i mikroorganizmi u pitanju, koža je prva linija obrane koja štiti organizam od štetnih utjecaja. Koža lica utoliko je važnija jer je ona vjerojatno prvo što ljudi na vama vide, pa osim što nas štiti, ona je važna za naš izgled.
Suha koža obično ima sitne, gotovo nevidljive pore i grub ten kome fali blistavnost. Često se na koži javlja crvenilo i to u vidu crvenih pečata koji mogu podsjećati na ekcem, kada ih prati i perutanje. Zbog toga što koži fali elastičnost, na njoj će se brže stvarati bore i biti će vidljivije kasnije tokom života.
Ukoliko imate ekstremno suhu kožu, ona može pucati ili se perutati i ljuštiti što je obično praćeno svrabom i iritacijama. Suha koža ujedno i najčešće pati od upala, a sklonija je i infekcijama.
Masna koža, s druge strane, ima gotovo suprotne karakteristike. Pore su obično proširene, a ten, iako nije blistav, djeluje svjetlije zbog velike količine sebuma. Masna koža može djelovati teško, a nerijetko je praćena mitiserima, bubuljicama i drugim kožnim oboljenjima koja nastaju zbog gomilanja sebuma.
Normalna koža, kako ime i kaže, najbliža je normalnom u smislu kože. Ukoliko ste dovoljno sretni da pripadate ovom tipu, na vašem licu ima malo nepravilnosti, koža ne iskazuje preteranu osjetljivost, a ten je blistav i djeluje zdravo. Pore su jedva vidljive, a vaša koža ima manje šanse za pojavu akni i bubuljica.
Mješovita koža je malo komplikovanija jer kombinuje više prethodnih tipova kože, i to odjednom. Ovo praktično znači da će u određenim dijelovima lica vaša koža biti suha, u drugim masna, u trećim, pak, normalna.
To također znači da će ti dijelovi kože ispoljavati dvije karakteristike ova tri tipa kože o kojima smo prethodno govorili. Tako će, na primjer na određenim dijelovima lica vaše pore biti proširene, na T se zoni mogu pojaviti mitiseri, dok će vam čelo biti previše masno. Iako se raspored mijenja od osobe do osobe, najčešće će suhi tip kože obuhvatiti obraze, a masni takozvanu T zonu. Zbog toga je jednako bitno njegovanje obraza uljima i serumima i njegovanje T zone lica kremama.
Osjetljiva koža slična je suhoj koži po simptomima koji je prate, iako koža sama može biti dovoljno hidrirana. Na osjetljivoj koži često se javljaju crvenilo, svrab i osjećaj peckanja ili zatezanja, mada na momente koža može imati i karakteristike suhog tipa. Ono što ovu vrstu razlikuje od suhe kože je to što se ovi simptomi javljaju zbog spoljašnjih utjecaja, kao na primjer zbog vremenskih uslova ili preparata koje koristite. Također, ovakva koža može biti i direktna posljedica alergija ili drugih problema sa kožom, kao što je ekcem.
Kada se rodimo, koža je mekana i nema nepravilnosti; međutim, one se tokom života mogu javiti. Osim što izgledaju loše, ove sitne promjene čine da naša koža gubi elastičnost, a to znači da će koža brzo stariti i da će znaci starenja biti izraženiji.
Kako biste spriječili ovakvo propadanje kože, morate joj osigurati kvalitetnu njegu, u vidu hidratacije i korisnih nutrijenata koji će joj pomoći da izgleda blistavija, ali i bude otpornija na akne, upale, sunčeve zrake i vremenske uvjete.
No, da biste svojoj koži pomogli što bolje, moraćete da prilagodite njegu njenim potrebama, tako da pokrijete ono što joj nedostaje. Upravo zato morate voditi računa da njega i preparati budu prilagođeni vašoj koži.
Par univerzalnih savjeta o pravilnoj nezi kože lica
Istina je, njegu kože lica morate prilagoditi svojoj koži, ali to ne znači da ne postoji par savjeta koji će vam činiti dobro ma kojem tipu da pripadate. Ukoliko se ne pridržavate ovih savjeta, oni će imati drugačije posljedice na različite vrste kože, ali je svima zajedničko to da posljedice neće biti naročito prijatne.
Za početak, svaka vrsta kože zahtjeva pravilno i prije svega redovito čišćenje. Koje ćete proizvode koristiti zavisiće od vaše kože, ali je bitno da kožu lica čistite svakoga dana, poželjno je ujutru i navečer.
Ukoliko nekad i preskočite jedno čišćenje, to neće imati drastične posljedice na vaše lice, ali jedno pravilo nikada nemojte prekršiti: uvijek skinite šminku prije spavanja.
Pored čišćenja, za kožu je ekstremno važna i zaštita, ponajviše od sunca i njegovih UV zraka. Naoružajte se dobrom kremom sa zaštitnim faktorom koji blokira i UVA i UVB sunčeve zrake. Isto tako, izbjegavajte da provodite previše vremena na suncu, naročito ljeti i naročito u onim dijelovima dana kada je ono najjače.
Još jedan koristan i veoma važan savjet je da osigurate svojoj koži dovoljno hidratacije. Ovo se jednako odnosi na unos vode u organizam, ali i na korišćenje kvalitetnih hidratantnih krema. Svaki oblik kože biće vam zahvalan ukoliko pijete dovoljno vode i vlažite svoju kožu redovito.
Za kraj, riješite se štetnih navika za koje možda ne mislite da su direktno vezane za kožu, ali itekako utječu na to kako će ona izgledati. Ovo se prije svega odnosi na pušenje, ali i na industrijsku, nezdravu hranu. I nikotin i supstance iz nezdrave hrane manifestuju se na koži ma koji oblik kože da imate, na ovaj ili onaj način, ali nikada povoljno.
A ukoliko patite od masne kože, to znači i manje čokolade i drugih slatkiša, nažalost.
Kako se njeguje suha koža?
Okviran savjet za njegu suhe kože vrlo je jednostavan i očigledan ‒ potrudite se da ne isušujete dodatno svoju kožu. To znači da treba da provodite manje vremena pod tušem i u toplim kupkama, za početak.
Štaviše, toplu vodu treba da izbjegavate općenito, bilo da se radi o tuširanju ili samo umivanju. Kada je voda previše topla, to dodatno isušuje vašu ionako već suhu kožu.
Od preparata za tuširanje i čišćenje lica koristite samo blage proizvode, tj. ništa što je previše agresivno i sa previše bespotrebnih kemikalija, kao što su parfemi. Naročito obratite pažnju na tonik ili losion za čišćenje. Ukoliko on nije specijalno namijenjen suhoj koži, on može učiniti da koža bude još više suha.
Ipak, s vremena na vrijeme, odradite blagi piling na svom licu kako biste se riješili mrtvih stanica koje mogu samo štetiti vašoj koži i začepljivati vam pore. Ovo se naročito odnosi na kožu koja se preterano peruta.
Konačno, pronađite naročito masnu i bogatu hidratantnu kremu koja će nahraniti vašu kožu i pružiti joj zaštitu od vanjskih uvjeta. Naravno, to ne znači da ste završili posao kad ste našli dobru kremu. Naprotiv, njega lica će se najčešće mijenjati u zavisnosti od godišnjeg doba, pa prilagodite izbor krema vanjskim uvjetima.
Kako se pravilno njeguje masna koža?
Što se masne kože tiče, njoj će čišćenje biti preko potrebno, možda čak i više od dva puta dnevno. To će se prije svega odnositi na leto, kada je temperatura viša, a vi se znojite pojačano.
Međutim, iako je ovaj oblik kože potpuno suprotan suhom tipu, to ne znači da prema masnoj koži treba da budete agresivniji. Naprotiv, i ovakvoj koži će biti potrebni blagi preparati, ali namijenjeni specifično masnoj koži. U njima prije svega ne treba da bude nikakvih dodatih ulja ili bilo čega što će opteretiti kožu dodatno.
Proizvodi koje koristite treba da za glavni zadatak imaju čišćenje pora, pa se odlučite za sastojke koji za sebe lijepe masnoće koje se skupljaju u porama.
Također, obavezno potražite etiketu sa natpisom “nekomedogeno” na preparatima za čišćenje. Bubuljice su, u većini slučajeva, problem koji prati masnu kožu, pa ne želite da ih preparati iritiraju ili, još gore, izazivaju.
Dobar način da očistite pore, a ne naštetite bubuljicama jesu različite maske za lice. Naravno, i one treba da budu prilagođene masnoj koži, pa potražite one koje dobro djeluju na ovakvu kožu. Obično se u njima nalaze glina ili aktivni ugalj.
Još jedna dobra ideja su trake za čišćenje pora, koje mogu biti sjajan način da se riješite mitisera sa nosa ili brade. Naravno, ove trake smete da koristite samo na područjima na kojima nema bubuljica, kako ne biste samo pogoršali situaciju.
Konačno, možda to niste očekivali, ali dobra hidratantna krema biti će vam neophodna i za masnu kožu. Onda kada vi koži lica pružate dovoljnu hidrataciju, ona luči manje sebuma, pa je to direktan način da iskontrolišete koliko će vam koža biti masna.
Ipak, opredijelite se za kreme koje su lagane i koje se ne zadržavaju previše na površini kože jer onda neće imati gotovo nikakvog efekta. Premasne kreme su teške za upijanje, naročito u slučaju masne kože koja već i sama ima dovoljno masnoće.
Zato izbjegavajte one kreme koje imaju dodata ulja, a potražite one koje imaju specijalne formule za lako upijanje. Dobra ideja je i da uvedete zasebnu dnevnu i noćnu hidratantnu kremu kako biste svojoj koži pružili što više različitih nutrijenata.
Kako se njeguju normalna i mješovita i osjetljiva koža?
Sada kada znate kako se njeguju ova dva različita tipa kože, jasno vam je da ćete za ostale vrste kože morati da iskombinujete pristupe.
Normalna koža još je i najlakša kada je njega u pitanju. Ukoliko redovito čistite kožu i hidrirate je, sve su šanse da ćete biti mirni. Naravno, možda će vašoj koži ponekad biti potrebna jača hidratacija zimi, kada je vanjski uvjeti isušuju, ali tada možete u rutinu da uvedete neki hranljivi serum ili ulje i riješili ste situaciju.
Mješovita koža komplicirana je utoliko što najprije sa sigurnošću morate utvrditi kako su tipovi raspoređeni na vašoj koži lica. Onda ćete morati da ih njegujete zasebno, tj. da koristite različite preparate za različite dijelove lica.
Primjerice, ukoliko imate masno čelo, na njega nećete nanositi masnu hidratantnu kremu ili ulja, već samo blage, lagane kreme. Zato ćete suhim obrazima morati da pružite dodatne nutrijente, i to najbolje preko hranljivih seruma za lice.
Lice sa mješovitom kožom možda je i najteže za čišćenje. No, novi trend u svijetu kozmetike ima savjet i za ovaj dio njege. Naime, ideja je da se koriste različite maske za različite dijelove lica. Tako na čelo možete naneti masku koja upija masti i čisti pore, a na obraze masku koja hidrira i radi blagi piling.