Mula Bandha Peto poglavlje
Pranicni efekti
Mula bandha ima neizmerno snazno dejstvo na nervni sistem i endokrine zlezde; ipak, njeno glavno dejstvo je na energetske sisteme tela, prane i chakre. Mula bandha je praniena telmika vise nego fizicka. Ona zahteva da nasu celokupnu svesnost dovedemo u muladhara chakru u perineumu, gde fokusiramo i koncentriiiemo nase energije u poku8aju da kontrahujemo do sada nepoznato i skriveno podrucje nasega tela, koje nikada pre nismo izolovali i kontrahovali. Zhog toga je ona suptilnija tehnika od uddiyana ili jalandhara bandhe, iako se sve bandhe direktno bave pranienim energijama tela.
Iako izgleda da je ona jednostavna miSicna kontrakcija, pravi rad je psihicki. BuduCi da su energije tamo stimulisane, postajemo svesmJI tog podrucja. Postajemo svesni chakre i psihickih komponenti, nadija itd. Vremenom i sa istrajnim vezbanjem mozemo procistiti nasu energiju i pretvoriti je u visoko koncentrisanu silu, isto kao sto laser mofo pretvoriti energiju iz sijalice od deset vati u izvor svetlosti koji koncentrise energiju nad povrsinom od dva centimetra intenzivnije nego povrsina sunca. Kada se praniena energija u muladhara chakri tako procistila, oslobada se uspavana potencijalna energija. Proces pojaeava sam sebe, prerastajuci u delotvoran krug hesprekornog zdravlja, svesnosti i blazenstva.
Prana je sve prisutna vitalna energija kosmosa, zivotna sila unutar eoveka i celog materijalnog univerzuma. U ljudskom fizickom telu prana postoji u dva ohlika, kao fizicka energija i mentalna energija. Ona protice pranicnim
telom u nadi-jima , strujama iii kanalima delovanja. Od 72 000 nad\ja u pranicnom telu tri su najvafoija: ida, pingala i suslrnm na. Ida predstavlja mentalnu energiju, . pingala fizicku energiju, a sushumna jedinstvo mentalnih i fizickih aspekata. Duz sushumna nadija nalaze se chakre, smestene duz kicmene ose od mozga do karlienog dna, koje deluju kao transformatori, kanalisuci pranu u telo preko nervnih pleksusa i endokrinih zlezda.
U tantrama je napisano da svih 72 000 nadija poticu iz lwnda:e (osnova, baza) u suk shma sharira-i (astralno telo) koja se nalazi neposredno ispod muladhare. Jajastog oblika, ova kanda je sediste zivota u astralnom telu i u odnosu je sa nervima zvanim cauda equina (konjski rep) u fizickom telu - snop nerava koji izlaze iz kicme otprilike na nivou kukova i putuje prema dole do kraja kicme i perinealnog tela.
Sada je izlofona potpuna vaznost mula bandhe cinjenicom da se ne kontrahuje samo perinealno telo (cervix) vec se stimulise svih 72 000 nadija, za koje ovo podrucje predstavlja izvor. Slicno tome, kao sto SU svi nadiji povezani sa mehanizmima centralnog nervnog sistema, vezbanje mula handhe takode predstavlja kontrakciju odredenih prek.idaea u mozgn koji, kada su aktivirani, stimulisu fizicku, mentalnu i spiritualnu relaksaciju.
Osim toga, do sada uspavana podrucja mozga (procenjena na 90%) pocinju da naviru u budnu svest poveeavajuCi nasu sposobnost da potpunije zivimo zivot. Kada se prana poveeava, sve vise mozga je raspolozivo za nasu svesnu kontrolu.
Podvrste prane
Prema yoga filozofiji postoji dvanaest podprana mahaprane u ljudskom telu; pet glavnih prana su: prana, apana, samana, udana i vyana. Ove prane se, u sustini, ne razlikuju jedna od druge. Premda deluju na razlicitim frekvencijama one su razliciti aspekti jcdne jedinstvene, zivototvorne kosmicke cnergije. Isto kao sto razliCite dugine boje upotpunjuju jedna drugu da bi formirale belu svetlost, tako i dvanaest prana funkcionalno upotpunjuju jedna dmgu da bi stvorile harmoniju unutar tela. Medu vrstama mahaprane (kosmicke energije), apana je sila koja se krece prema dole ispod pupka i koja je odgovorna za defekac\ju, uriniranje, porodaj i tako dalje. Prana prebiva u grudima i kreee se sa dahom.
Izvodenje mula bandhe ima znatan uticaj na
pranieni tok, narocito na tok apane. U knjizi The Serpent Power (Zmijska snaga) Sir John Woodroffe pise o ovom toku apane.
"Prirodan protok apane je na dole, ali se
kontrakc\jom u muladhari ona prisiljava <la ide na gore kroz sushumnu gde susrece pranu. Kada apana vayu stigne do oblasti vatre ispod pupka, vatra postaje svetla i snafoa, vec raspirena pomocu apane. Toplina u telu tada postaje vrlo moena i kundalini se, osecajuci to, budi iz svog sna."
Uporedimo prethodni eitat sa onim sto kaze Siva
Samhita:
"Dobro pritisnuvsi perineum petom, polagano vezbajuci, snazno povuci apana vayu na gore."(S.S.,4:41-44)
U Hata Yoga Pradipici postoji takode osvrt na efekat mula bandhe na pranicni tok, kao sto smo i prethodno citirali (pp.14,15). Savrsenstvo u izvodenju mnla bandhe dovodi do fiiedinjenja prane i apane u manipura chakri. Time se uspavana kundalini budi i sushumna se snabdeva energijom.
Mula bandha ipranayama
Za ostvarenje maksimalne koristi, mula bandhu bi trebalo vezbati zajedno sa pranayamom. Dok pranayama stimulise i omogucuje nam kontrolu natl tokom prane, bandha ga usmerava prema potrebnim podrucjima, na taj
nacin spreeavajuCi rasipaqje. U kontekstu pranayame, apana se krece na gore sa udahom (pooraka), a prana se kreec prema dole sa izdahom ( rechaka), dok ravnotezu izmedu udaha i izdaha oznaeava zadrfavanje daha ( kumbhaka) koje se javlja spontano kada se prana i apana ujedine.
Mula bandha se koristi zajedno sa kumhhakom jer
pomafo da se tok apane usmeri na gore. U pocetku bi mula bandhu trebalo vezbati u antar kumbhaki (unutarnje wdrfavanje daha). Istovremeno se oblast perineuma kontrahuje i povlaCi prema dijafragmi. Kada ucenik mOZe da izvede mula bandhu zadrfavajuCi dah u pluCima, bez najmanjeg naprezanja iii nendobnosti, treba da prede na teZi naCin vezbanja mula bandhe u bahir kumbhaki (zadrfavanje daha sa praznim pluCima) koje ima snafo\ji efekat.
Hata Yoga Pradipika navodi da postoje dve vrste
kumhhake - sahit kumbhaka (koja je stvorena, zadr:i;ana, i podpomognuta snagom volje, a stvara se svesnim naporom) i kevala kumbhaka (spontana, apsolutna, najviiia moguea). Sahit kumbhaku bi trebalo vezbati dok se ne ovlada pranayamom, usled eega se postiZe kevala kumbhaka. Sustinska razlika izmedu ove dve forme je u tome da je sahit "put", a kevala "kraj". Kevala kumbhaka se automatski javlja kada kundalini ude u sushumnu, ali se ostvaruje samo nakon sto je muladhara chakra potpuno probudena.
Kevala ima mnogo imena: vidya (znanje), samvit
(cista svest) i turiya (izvan tri dimenzije svesti). To je najviile iskustvo yoge, krajnji cilj.
Ne bi se smela meilati kevala kumbhaka sa jednostavnom kumbhakom koja sejavlja za vreme pocetnih stadijuma meditacije kada izgleda da se dah zaustavlja. Mnogi studenti yoge ce za vreme meditacije doziveti iskustvo da dah postaje sve sporiji i sporiji. N\je neobicno da
kada dab postane ne vise od samo blagog .trepUtja m nogi ueenici SU obuzeti oseeanjem straha i nemgurnostJ I takO prekidaju praktikovanje. Neki ljudi mogu takode postat1 Ju-ajnje uplaseni i mogu teziti da mrnle . "ako potpm;o zaustavim disanje onda cu sigurno umret1". Islmstvo cc pokazati da se ovo nc desava, vec naprotiv, kada .ie .J;'dnom barijera daha nadvladana, eovek .)8 prenet u bozanske
svetove. · .
Ako ste se ·susreli sa ovim strahom budi te uverem
da je to iskustvo samo privremeni prekid daha, a e stvar.no zaustavljanje daha. Ovo je odskocna daska u vasu v,las.t1tu unutrasnju svest, ali ako strah nije nadvladan pomocu Jake volje i nesavladive vere, otkricete da vas u momentu obuzima strah dah ce postati brZi vodeCi vasu svest natrag prema ekstr;vertnosti i meditacija jc izgublj,ena.<?vo prekidanje daha (kumbhaka) je od presudne vaznost1 u
ovladavanju mula bandhom. Samo kada JC um. potp1:no koncentrisan dah ee stati, a mula bandha JG mocno
sredstvo za ' koncentrisanje uma i energije. Ka.da se kombinuje sa kontrolom daha i svesnoscu, ona JC cak mocnije sredstvo za postizanje kevala kumbhake. .
Na primer, mula bandha se mofo 1zvest1 zaJedno a
nadi shodhan pranayamom. Na ovaj nacin se mogu dob1ti maksimalne koristi od mula bandhe, a istovremen? e razvija ostra senzitivnost udisaja (apana/puraka), 1zd1saJ_a (prana/rechaka) i zadrfavanje daha (antar/balnr kumbhaka). Iz ove kontrole se razvija svesnost 1 prana se, zatim, maze svesno usmeriti. Posto je muladhara chak:a skladiste prane, a mnla bandha kljuc za n.ieno oslobadan.ie,
kontrola je od sustinske vaznosti. , .
Jednom kada se postigne kontrola nad vezban.iem:
mozemo poeeti polako da budimo muladhara cakrt; 1 knndalini shakti koja lezi u njoj. Zatim mofomo uz1vat1 u blazenstvu koje se podiii;e iz jedinstva prane i apane, nade i bindua, jedinstva oblikovanog sa bezoblicnim.