U neki domovima se zaista osjećamo udobno, fantastično, ugodno, a da za to nema nekog posebnog razloga, jednostavno nas čine sretnim već pri samom ulasku u njega. Posljednjih desetak godina, znanstvenici pokušavaju dokazati da postoji tzv. neuro-znanstveni fenomen u arhitekturi koji je prisutan, te tvrde da eksterijer i interijer duboko utječe na naše raspoloženje i iskustvo te da će, nakon nekog vremena, ono uvelike utjecati i na našu genetsku i biološku kartu.
Kada sve to uzmemo u obzir, novosti u gradnji kuća i arhitekturi koje se trenutno provode svakako treba pomno razmotriti i prilagoditi osobnosti onih koji će u tom domu stanovati.
Urban način života, umjetnost i religija uvelike su utjecali na naše prirođene sposobnosti i ljudi su se sami počeli uzdizati iznad svog biološkog stanja, stvarajući umjetnički okoliš prepun kulturnih sitnica koje jedinstveno utječu na sposobnost i način življenja. U nastavku se nalazi nekoliko savjeta stručnjaka kako svoj dom možete učiniti ugodnijim za život i to prema neuroznanstvenim principima.
Urbane kuće budućnosti čine domove sretnijim
Smatra se kako će u budućnosti za filozofiju arhitekture biti važno uključiti intenzivniju kombinaciju kvantitativnih empirijskih rezultata i dimenzije ponašanja, temeljenu na fenomenologiji i neuroznanosti. I renomirani finski arhitekt Alvar Aalto predstavio je slične ideje u tridesetim godinama prošlog stoljeća. On je također istaknuo važnost mašte, osobito među mladim studentima arhitekture. U tom bi smislu bilo dobro kad bi studenti na računalima počeli projektirati tek onda kad pokažu kako su sposobni koristiti svoju maštu i olovku. (Izvor - Gradnjakuce.com)
No, što bismo sami mogli učiniti da stvorimo dom pozitivnim za nas same?
Osvjetljenje
Ne treba posebno isticati koliko je svjetlost u domu važna. No, ne treba svim prostorijama jednaka količina svjetla. Na primjer, dnevni boravaka i kuhinja su prostorije u kojima nam treba najviše svjetlosti, dok nam je u spavaćoj sobi važnija manja količina svjetla jer nam je mrak potreban za lučenje melatonina zbog kojeg osjećamo pospanost. Ako ga ne osjećamo i ostanemo duže budni onda kada bismo trebali spavati propuštamo važan period koje naše tijelo fizički treba. Najidealnije bi bilo zamračiti sobu i izbjegavati imanje televizora i drugih uređaja koji vam mogu odvlačiti pažnju u neku drugu prostoriju u domu.
Zelenilo
Poznato je da zelenilo i biljke u domu blagotvorno utječu na njegove stanovnike (izvor). Ako u svoju okućnicu i dom unesete cvijeće i biljke, smanjit ćete svakodnevni stres koji nam nameće urbani način života i poboljšati koncentraciju. Ako nemate uspjeha u uzgoju biljaka, a želite unijeti dašak zelenila u svoj dom, pomoći će vam čak i lijepe slike prirode ili manje zahtjevne biljke kao što su zeleni ljiljan, aloja i slične.
Urednost
S obzirom na to da smo svakodnevno izloženi procesu odlučivanja, urednost, kao što je na primjer uredno složen ormar uvelike će vam olakšati donošenje odluke što odjenuti i samim time smanjiti broj svakodnevnih odluka koje morate donijeti. Vratite sitnice na svoje mjesto i redovito pospremajte dom kako se ne biste morali zamarati traženjem stvari kada vam hitno trebaju.
Oblici
Feng shui nas uči ovome već godinama i danas su isto potvrdili i neuroznanstvenici da namještaj strogih i ravnih linija izazivaju osjećaj negativnosti i opasnosti, dok namještaj zaobljenih linija izazivaju osjećaj zadovoljstva i ugode koji svi želimo osjetiti. U svoj dom unesite nekoliko zaobljenih predmeta, na primjer okruglih jastučića, stolića za kavu, vaza i ogledala.
Dozvolite kući da se ponekad mijenja
Ako učinite neke manje preinake u svom domu povećat ćete bolje funkcioniranje i djelovanje mozga te povećati neuronske veze i poboljšati svoje raspoloženje. Dotrajale i stare stvari zamijenite novima, popravite ono što je pokidano i ne funkcionira, premjestite namještaj. Ako prestanete svoj dom gledati istim očima i razbijete rutinu mozak će dobiti nove podražaje i bolje ćete se osjećati.