Kundalini ne pripada fizickom telu, premcla tamo treba da se trazi; ne nalazi se ni u·mentalnom telu, a cak ni u astralnom telu. Ona Je u nesuesnom kauzalnom telu, u tom posebnom stanju suesnosti gcle se potpuno gubi koncept urernena, prostora i objekta. Secliste nesuesnog u covelw je u perineumu, poznatom u yoga terminologiji kao M ulaclhara. To}e zlezcla, misic, toje telo u kome su skrivene sue nesuesne snage i inicijativa coveka.
Swami Satyanancla Saraswati
SWAMI SATYANANDA SARASWATI
Swami Satyananda Saraswati je roden 26. jula 1923. godine u malom gradu blizu Atmore u podnozju Himalaja. Jos kao dete pokazivao je izvanredne osobine i doziveo prvo duhovno iskustvo jos u sestoj godini. Blagoslovili su ga mnogi sveci i saclhui, koji su prolazili pored njegove kuce na putu za Himalaje. Oni su u njcmu podstakli veliku zelju za duhovnim visinama ijak oseeaj uairagye, koji je bio izuzetan za tako rnlado biee.
Sa 19 godina zavrsio je forrnalno obrazovanje i napus tio kueu u potrazi za gwuom. U Rishikeshu je sreo Swami Sivanandu koga je prepoznao kao svog duhovnog ucitelja. 'I'okorn 12 godina provedenih uz ucitelja, Swami Satyanancla se potpuno posvetio karma yogi, tako da je njegov ucitelj govo rio da ovaj radi za cetvoricu. Kao idealan ucenik Swami Satyanar:cla je radio od zore do kasno u noc, sve vrste poslova, od noseDJa vode do upravljanja ashramom. Slufonje gumu bila je njegova strast i radost.
Mada je imao sjajan intelekt ipo recima svog ucitelja bio "svestrani genije", njegovo znanje nije poticalo ni od kakvih instrukcija iii studiranja u ashramu svog ucitelja. Sa velikom verom pratio je jedinu zapovest ucitelja "Radi mnogo i bices prociscen, ne treba da dovodis svetlost; svet]ost. Ce se pojaviti iz tebe samog". I to se dogodilo. On je postigao prosvetljeno razumevanje tajni duhovnog zivota i postao veliki autoritet u tantri, hatha yogi, lmnclalini yogi ikriya yogi.
Posle 12 godina u ashramu svoga uCitelja Swami Satyananda se odao zivotu parivrajahe-lutalice. Osam godina je krstario kroz Indiju, Afghanistan, Burnm, Nepal i Ceylon. 'I'okom tog vremena sreo je mnoge velike ljude i yogije isve vreme je provodio u forrnulisanju i usavrsavanjn yoga tehnika koje bi smanjile patnju foveeanstva.
U 1963. godini njegova misija mu je postala sasvim jasna i osnovao je Biharsku Slwlu yoge u cilju pomoci ljudima na duhovnom putu. Poeeli su da dolaze Jjudi iz cele Indije i sveta.
'rokom 1968. godine Swami Satyananda je poilao na dug put po svetu da propagira drevne yoga metode medu ljudima svih kasta, verovanja, religija i nacional nosti. Od tada je postao poznat na svim kontinentima i smatraju ga vodecim eksponentom yoge i tantre. Postao je ucitelj mnogim duhovnim aspirantima i inspirisaoje otvaranje brojnih yoga centara ilirom Indije i sveta.
Mada mnogi prosvetljeni duhovi nisu u stanju da efl kasno funkcionisu na materijalnom planu Swami Satyanada j