Da li imate konstantan osećaj umora i malokrvnosti i česte glavobolje? Uz to, nesvestica, razdražljivost, bledo lice – sve su to indikatori loše krvne slike. Snižena koncentracija hemoglobina i deficit eritrocita glavni su pokazatelji nutritivne anemije.
Nutritivna anemija je čest zdravstveni problem, naročito često se javlja kod dece i odojčadi koja se uglavnom hrane mlečnom hranom, a ne unose dovoljno hrane koja obiluje gvožđem i drugim važnim oligoelementima. Može čak biti posledica nepravnilne ishrane majke u trudnoći, a česta je kod prevremeno rođenih beba. Takođe, anemija je česta kod devojčica s početkom menstrualnog ciklusa.
Način ishrane može biti ključan za zdravlje, a naročito je važan kod prevencije i lečenja anemije.
Dobri i loši nutrijenti za anemiju
Osobe koje se pretežno hrane mlekom, masnom hranom i hranom bogatom šećerima, uglavnom su u većem riziku od pojave anemije.
Brojne naučne studije dokazale su da je nepravilna ishrana glavni uzročnik, pa je ova vrsta anemije i nazvana nutritivna anemija.
Na pojavu nutritivne anemije takođe mogu uticati i belančevine, posebno belančevine bogate tzv. hematogenim aminokiselinama (triptofan, glutamin). U takvom slučaju, organizam nema mogućnost za pravilnu apsorpciju unete količine gvožđa.
Da bi naš organizam mogao da koristi gvožđe, tj. da bi ovaj dragoceni mineral bio u obliku koji je prihvatljiv za naše telo, potreban nam je vitamin C. Ovaj vitamin podstiče sintezu hemoglobina (u čijem sastavu se nalazi gvožđe), a takođe nas brani od infekcija i podstiče jačanje imunog sistema.
Vitamini B kompleksa imaju pozitivan uticaj na apsorpciju gvožđa, a među njima je posebno važan vitamin B6 jer omogućava taloženje gvožđa u u jetri i slezini.
Treba biti obazriv sa namirnicama koje sadrže visoku koncentraciju fosfora, a koje su siromašne kalcijumom. Naime, fosfor je jedan od glavnih faktora koji ometaju korišćenje gvožđa, jer stvara nerastvorivo jedinjenje iz kojeg je gvožđe neupotrebljivo. Isti učinak ima i fitinska kiselina.
Veliki značaj za apsorpciju gvožđa, kao i za ublažavanje tegoba anemije, imaju i drugi vitamini i minerali: vitamin A, kobalt, bakar itd.
Hranom protiv anemije
S obzirom da nutritivnu anemiju izaziva loša ishrana, njenim korigovanjem se može i lečiti, ali je još važnija činjenica da je pravilna ishrana najbolja preventiva protiv anemije. Samo pravilan izbor namirnica i njihova raznovrsnost obezbediće našem organizmu dovoljnu količinu gvožđa i drugih vitamina i minerala neophodnih za dobro zdravlje.
Belo i crno brašno
Ako je anemija već prisutna, bolji izbor predstavlja belo brašno. U tom slučaju, ishranu treba obogatiti inaktivisanim kvascem. Naime, crno brašno, iako ima bogatiji sadržaj vitamina B grupe i minerala, sadrži i fitinska vlakna, koja ometaju apsorpciju gvožđa.
Za zdrave osobe preporučljiviji su hleb i peciva od crnog brašna.
Mleko i mlečni proizvodi
Mleko i mlečni proizvodi sadrže male količine gvožđa, ali je njihov unos i te kako dragocen zbog sadržaja hematogenih aminokiselina. Ukoliko je anemija već izražena i praćena smanjenim apetitom, kiselo mlečni proizvodi predstavljaju najbolji izbor, jer otvaraju apetit i lakše se vare. U mleku i mlečnim proizvodima odnos kalcijuma i fosfora je najidealniji, pa ne postoji rizik da će uticati na apsorpciju gvožđa u organizmu.
Namirnice životinjskog porekla
Bez ikakve sumnje, prednost u ishrani anemične osobe, kao i u prevenciji anemije, imaju meso, ribe i jaja. Gvožđe u namirnicama životinjskog porekla se već nalazi u obliku koji naš organizam bez prethodne obrade koristi. To su pre svega iznutrice (jetra), crvena mesa, živinsko meso, goveđe i juneće meso, sve vrste ribe, kao i žumance jajeta. Pri pripremi ove vrste hrane savetuje se upotreba svežeg začinskog bilja koje je bogato vitaminom C.
Najbolje vrste povrća za preventivu i lečenje anemije
Povrće obiluje vitaminima i mineralima, a neke vrste su jako bogate gvožđem. Prednost treba dati zelenom lisnatom povrću, kao što je spanać, blitva, kopriva, zelena salata, artičoka, zbog visoke koncentracije gvožđa.
Takođe, u jelovnik treba uvrstiti i cveklu, kupus, kelj, karfiol, šargarepu, rotkvice, peršun... jer sadrže obilje vitamina i minerala (C,B, Beta karotin, kalcijum, magnezijum, kalijum...).
Voće i malokrvnost
Dan počnite voćem, užinajte voće, pijte sveže ceđene voćne sokove. A ako se pitate koje voće, znajte da količinu gvožđa u njemu određuje boja. Voće tamnije boje (plavo i ljubičasto) ima izraženo antianemijsko dejstvo – borovnice, kupine, crne ribizle, crno grođže...
Kada su u pitanju ostale vrste voća, birajte ono koje je bogato vitaminom C. Limunov sok koristite kao začin za salatu umesto sirćeta.
Ostala hrana
Izbegavajte veće količine kafe i čaja, jer sadrže tanin, supstancu koja takođe ometa apsorpciju gvožđa. Od zaslađivača je najbolji med. Ovaj dragoceni pčelinji proizvod poboljšava imunitet i jedan je od najjačih prirodnih antibiotika.